Yemen hükümeti: Husiler, petrol vergilerinden 58 milyon doları yağmaladı

Haber

Yemen’in resmi haber ajansı SABA’ya gore Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamada, “Husiler, Hudeyde Merkez Bankasındaki hususi hesapta, petrol ürünleri ithalat vergilerinden elde edilmiş ve devlet memurlarının maaşları için tahsis edilen meblağdan 58 milyon dolardan fazlasını yağmaladı.” ifadesine yer verildi.

Bakanlık, bu tasarrufu, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Hususi Temsilcisi Martin Griffiths ile petrol ürünlerinin Hudeyde limanına girişi mevzusunda varılan geçici antak kalma prosedürlerinin açıkça ihlal edilmesi şeklinde değerlendirdi.

Bu ihlalin ve yansımalarının sorumluluğunun Husilere ilişkin olduğu belirtilen açıklamada, BM’ye, geçici prosedürlerin uygulanması mevzusunda gözlemci ve garantör olarak sorumluluğunu üstlenme ve Husileri, söz mevzusu banka hesabının durumuna ilişkin beyanatı göndermeye zorlama çağrısında bulunmuş oldu.

Husilerin, varılan antak kalma ve taahhütleri uygulamamaya devam etmiş olduğu vurgulanan açıklamada, bu durumun da Husilerin barışı istemediğinin ve Yemen’de verdiği savaşı beslemek için bir tek internasyonal yardımları değil, vatandaşların maaşlarını da yağmaladığının açık bir kanıtı olduğu kaydedildi.

Husilerden mevzuya ilişkin hemen hemen bir izahat yapılmadı.

Yemen hükümeti, ekim ayında yakıt gemilerinin, Hudeyde limanından Husilerin kontrolü altındaki bölgelere girişini onaylamıştı. Hükümet, bunun için Husilerin, merkez bankasının Hudeyde şubesindeki hususi bir hesaba vergilerin ve gümrük harcının yatırılması, bu meblağın Husilerin denetimi altındaki sivillerin maaşlarına tahsis edilmesini koşul koşmuştu.

Husilerin denetimi altındaki bölgelerde yer edinen memurların bir çok, 3 yılı aşkın süredir maaş alamıyor.

Uzun süredir siyasal istikrarsızlığın yargı sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir