“Vücut sağlığı ağız hijyeninden geçer”

Sağlık

Cemiyet olarak ağız ve diş sağlığına pek ehemmiyet verilmediğine dikkat çeken Diş Hekimi Vehbi Zafer, bunun da birçok hastalığın temel sebeplerinden birini oluşturduğunu kaydetti. Meydana getirilen birçok araştırmanın “Sıhhatli ağız sıhhatli vücut demek ” bulunduğunu gösterdiğin dikkat çeken Zafer, ” Kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, eklem hastalıkları şeklinde birçok kronik hastalıklara sebep olan bakteriler ağız içinde yaşayan bakteri florası ile aynı familyadandır. Bu sebeple tertipli ağız hijyeni sağlamanın birçok hastalığın erken yaşta oluşmasını engellediği şeklinde oluşsa dahi ileri yaşlarda daha hafifçe seyretmesine sebep olur” dedi.

COVİD-19 VİRÜSÜ İLE ENFEKTE OLUP VEFAT EDENLERİN BÜYÜK KISMI…

Covid-19 virüsü ile enfekte olup vefat edenlerin büyük yüzdesinde bu kronik hastalıkları taşıyan kişiler bulunduğunun gözlemlediğini vurgulayan Zafer, şu şekilde devam etti;

“Ağız hijyeni ve vücut sağlığı iyi olan bireyler anlamadan yada birkaç küçük yakınma ile bağışıklık kazandılar ve düzgüsel hayatlarına geri döndüler. Artık ağız hijyeninde daha kırılgan olmamız gerekiyor. Çoğumuz anlamış olmalı ki marketlerde diş macunu ve fırçaların tükenmiş olması bunu bu şekilde gösteriyor. Bu süreç bittiğinde yoğun bir emek harcama dönemine hazır olmalıyız. Değişik sıhhat branşları da yeni gelişmeler ile birlikte bu açıdan bakmaya başlamış olacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir