Venezuela’ya akaryakıt taşıyan 5 İran tankeri Atlas Okyanusu’na ulaştı

Haber

Haberde, tankerlerin Venezuela’ya akaryakıt taşımış olduğu açıklandı. Küresel deniz trafiğini izleyen Marine Traffic, İran’ın Bender Abbas, Aseluye ve Mahşehr limanlarından hareket eden İran’a ilişkin 5 petrol tankerinin Atlas Okyanusu’nda hızla hareket ettiğini gösteriyor.

ABD, YAPTIRIM UYGULADIĞI VENEZUELA İLE İRAN ARASINDAKİ TİCARETE KARŞI

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine haiz ülkelerinden Venezuela, yaptırımlar ve ekonomik kriz sebebiyle petrol rafinerilerini etkin çalıştıramıyor. ABD’nin ağır yaptırımlar uyguladığı İran ise ürettiği petrolü satmakta zorlanıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun, rafinerilerin çalışamaması sebebiyle ülkede yaşanmış olan benzin sıkıntısını önlemek için geçen ay İran’dan yardım istediği bildirilmişti.

ABD’nin Venezuela Hususi Temsilcisi Elliott Abrams, 30 Nisan’da yapmış olduğu açıklamada, İran’ın Venezuela’nın petrol sektörünün gereksinim duyduğu ekipmanları uçaklarla bu ülkeye sevk ettiğini bunun karşılığında Venezuela’dan altın aldığını söylemişti. ABD yönetiminden adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili de İran’ın Venezuela’ya gönderilmiş olduğu yakıt tankerlerine ilişkin alınacak önlemlerin masaya yatırıldığını belirtmişti.

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ABD’nin itirazlarına aldırış etmeden İran ile Venezuela arasındaki ticari ilişkileri sürdüreceklerini belirtmişti. Müdafa Bakanı Buyruk Hatemi de petrol tankerlerine müdahale edilmesi halinde Tahran’ın Washington’a yanıtının “kati ve kesin olacağı” uyarısında bulunmuştu.

Washington, İran’ın Venezuela’ya akaryakıt sevkiyatına iyi mi cevap vereceğini net olarak ortaya koymuş değil buna rağmen İran medyasında, ABD’nin, İran tankerlerini engellemek için 4 harp gemisi ve bir devriye uçağını Karayip Denizi’ne gönderilmiş olduğu öne sürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir