Uzmanlar deklare etti! Maske ile spor yapanlar için ölümcül uyarı

Sağlık

Yeni tip koronavirüsün ortaya çıkmış olduğu Çin’in Vuhan kentinde, yüzünde maskeyle koşan 26 yaşındaki insanın akciğeri patladı. Nefes darlığı yaşamış olduğu belirtilen insanın ameliyat edilmiş olduğu açıklandı. Doktorlar, hastanın sol akciğerinin yüzde 90 daraldığını ve kalbini vücudunun sağ tarafına doğru hareket ettirdiğini deklare etti. Bu olayın peşinden uzmanlar yanlış maske kullanımına dikkat çekti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan, koronavirüs salgını dolayısıyla bilhassa açık alanda spor yaparken ve koşarken vatandaşların maske takmasının sıhhat açısından tehlikeli bulunduğunu söylemiş oldu. Pek oldukca vatandaşın, yalnız sıhhat çalışanlarının kullandığı maskeleri taktığını ve bu maskelerin solunumu kısıtlayacak maskeler bulunduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Taşbakan, “Bizim halka önerdiğimiz maskeler, cerrahi maskelerdir. Fakat insanoğlu, bilincinde olmadan bizim sıhhat çalışanlarımızın hastaya müdahale ederken taktığımız maskeleri takıyor. Bu maskeler, düzgüsel hayatta asla kullanılması ihtiyaç duyulan maskeler değil. Bu maskelerin dezavantajı şu; nefes alıp verirken nefese bir miktar engel oluyor, verdiğimiz nefesin bir kısmını yeniden solumak zorunda kalıyoruz. Uzun süre takıldığı vakit kanda karbondioksit dediğimiz zararı dokunan bir gazın birikmesi söz mevzusu. Bu zararı dokunan gazda; yaşamsal tehlikenin ortaya çıkmasını sağlayarak, ölüme kadar niçin olabilecek kanda yükselmelere sebep olabilir. Baygınlık, ani ölüm şeklinde sonuçların yaşanmasına niçin olur. Bilhassa spor icra eden insanlarda bu maskelerin kullanılması ciddi yaşamsal risk taşır” dedi.

‘SANILDIĞI GİBİ KORUMUYOR’

Açık alanda kalabalık ortamda spor meydana getirecek kişilerin toplumsal mesafe kuralına dikkat etmesi icap ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Taşbakan, “Kalabalık ortamda, 1,5 metrelik mesafeyi koruyarak, cerrahi maske takarak spor yapılabilir. Biz, sıhhat çalışanlarının kullanımı ihtiyaç duyulan daha gelişmiş maskeleri kullanmamasını söylüyoruz, şu sebeple bunlar zannedildiği şeklinde kişiyi oldukca fazla korumuyor” diye konuştu.

Tertipli olarak Alsancak Kordon’da spor icra eden Su Karaman (37), “Tertipli olarak koşuyorum. Maskeyle koşmak oldukca zor oluyor. Hava da sıcak olduğundan yüzüm oldukca terliyor. Fakat uzmanlar da maskenin çıkarılmaması icap ettiğini söylüyor. Bu yüzden spor yaparken de maskemi çıkarmıyorum” dedi.

Ayda 45 milyon maske üretilecek >

Son dakika: Maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı >

390 bin nüfusa 500 bin maske >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir