Uzmanından evde kalan çocuklar için diş sağlığı uyarısı

Sağlık

Doğan, emek harcama sonucunda günlük aktivite düzeyleri daha yüksek çocuklarda çürük gözükme sıklığının daha azca olduğu yönünde bir netice elde edildiğini, şişman çocuklarda ise çürük yatkınlığının daha yüksek görüldüğünü dile getirdi. “Hareket düzeyi yüksek evlatların çürüğe karşı dirençli olması olası.” diyen Doğan, bu davranışsal durumun gözlemsel olarak kanıtlandığını açıkladı.

SAĞLIKLI DİŞ İÇİN…

“Koronavirüs sebebiyle evden çıkamayan evlatların ağız ve diş sağlığı bakımlarına son aşama itina göstermeleri gerekiyor. Bu süreç, evde kalan evlatların beslenme alışkanlıklarında büyük değişikliklere de yol açtı. Evlatların beslenme alışkanlıkları ciddi oranda değişti. Velilerin evlatları ev ortamında tutabilmek için daha çürük yapıcı gıdalarla besleme yönünde bazı davranışları bulunduğunu biliyoruz. Bundan dolayı diş fırçalama sıklıklarını bu beslenme alışkanlıklarıyla doğru orantılı götürmeleri gerekiyor.” Bir yetişkinin sabah ve akşam dişlerini fırçaladığına işaret eden Doğan, Kovid-19 sürecinde beslenme alışkanlığı değişen ve daha oldukca atıştırmalık tüketen çocuklarda ise bu sayının hiçbir vakit kafi olamayacağını ve beslenme sayısına nazaran fırçalama yapılması icap ettiğini altını çizdi.

“İÇERİSİNDE KARBONHİDRAT OLAN HER TÜRLÜ BESİN ÇÜRÜK YAPICI”

Doğan, çürük yapıcı gıdaların bir tek “şeker” olmadığına da değinerek, “Çürük yapıcı gıdayı şekerle özdeşleştirmek büyük bir yanılgı. Karbonhidrat dediğimiz, sonuçta tatlı ya da tuzlu asla fark etmez her türlü gıda içinde var. İçerisinde karbonhidrat olan her türlü gıda çürük yapıcı etkinliğe haiz.” diye konuştu.

Pandemi ortamının her anlamda değişikliklere niçin bulunduğunu belirten Doğan, şunları kaydetti:

“Bunlardan birisi, evlatların ev ortamında yaşaması onları bazı risklere açık hale getirdi. Bunlardan birisi ev ortamındaki yaralanmalar. Ev ortamındaki oynama alanları koruma özelliklerini taşımıyor. Sivri köşeler ve ıslak yüzeylerde düşme ve çarpma benzer biçimde durumlarda dişle ilgili yaralanma ihtimalleri oldukca daha yüksek. O yüzden ev ortamında kalan çocuklarda bu tür yaralanma sıklığının arttığını görüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir