Türkiye’den mafyatik ülkelere ‘Libya dersi

Haber

Türkiye’nin Suriye’den sonrasında Doğu Akdeniz’de küresel düzeyde dengeleri değiştiren ikinci hamlesi Libya’dan son günlerde güzel haberler geliyor.
Ramazan ayında bile hanım ve çocuk ayırımı yapmadan masum sivillere hücum eden darbeci general Halife Hafter ve destekçisi ülkeler, Türkiye’nin sahada ağırlığını koymasıyla büyük bir çöküş yaşamaya başladı. ABD liderliğindeki BAE, Suudi Arabistan, Fransa, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Mısır ve İsrail’den oluşan gaz ve petrol çetesinin eli kanlı taşeronu Hafter, meşru Libya hükümetine bağlı birlikler karşısında her geçen gün mevzi kaybediyor.

Libya Başbakanı Fayiz Serrac ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kasım 2019’da imzaladıkları anlaşmadan sonrasında giderek güçlenen Trablus merkezli meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), mafyatik ülkelerin Doğu Akdeniz’deki devasa kaynaklara el koyma planlarını alt üst etti. Bu ülkelere ek olarak Rusya’nın da son bir senedir her tür paralı asker ve en çağdaş silahlarla desteklediği Hafter’in tüm Libya’ya egemen olma senaristliği Türkiye’nin müdahalesiyle akamete uğradı. Amerikan pasaportlu general Hafter’i Rusya’nın ileri tabanca ve paralı askerleri de kurtaramadı.

Böylece ‘Hafterli Libya tezgâhı’ üstünden Türkiye’yi Akdeniz’den dışlama ve Antalya kıyılarına hapsetme projesi çökertildi.

***

Türk SİHA’larının desteğiyle Hafter’e karşı 25 Mart’ta ‘Sulh Fırtınası’ operasyonunu başlatan Libya ordusu 13 Nisan’da başkent Trablus’un batısındaki 7 belde ve bir şehri geri aldı.
Operasyonlarda sahil şeridindeki üç bin kilometrekarelik alan Hafter milislerinden temizlemişti. Önceki gün ise Trablus’un güneybatısında stratejik öneme haiz Vatiyye Üssü’nün arkasından iki kasaba daha isyancılardan alındı. Dün de Hafter’in Batı Libya’daki son kalesi olan Tarhun’a operasyon başlatıldı. Operasyonlarda Türk donanma gemisinin Libya sahillerindeki varlığı yanında Türk SİHA’larının hem Hafter güçlerinin elindeki Çin yapımı SİHA’lara üstünlük sağlaması hem de Rus Pantsir hava müdafa sistemlerini işlevsiz bırakması cephede oyun değiştirici en mühim unsur olarak görülüyor.
Parasını BAE’nin verdiği milyon dolarlık roket sistemleri şimdi birer birer Libya ordusunun eline geçiyor. Mesela son harekâtta Vatiyye Üssü’nde Rus yapımı Pantsir-C1 kısa menzilli hava müdafa sistemi Libya askerlerince Trablus’a götürüldü. İki Pantsir hava müdafa sistemi de daha ilkin imha edilmişti.
Libya ordusunun harekâtı, kıyı bölgeleri ve petrol sahaları Hafter milislerinden temizlenene kadar devam edecek.

***

Hezimete bahane uyduran Hafter’in sözcüsü ‘taktik nedenlerle geri çekildik’ diyor. Darbeci Hafter sivilleri katlederken ses çıkarmayan AB ve ABD ise meşru hükümetten ateşkes duyuru edip durmasını istedi ve insani krizden kaygı ettiklerini deklare etti. Paniğe kapılan BAE’nin Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed de ilk iş olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u aradı.
Hizaya gelen BAE bile krizin çözümü için tek yolun ‘acil ve kapsamlı ateşkes ile siyasal sürece dönüş’ bulunduğunu bildirdi.
Zira Hafter’in Nisan 2019’da Trablus’a yönelik başlatmış olduğu kuşatma Vatiyye Üssü’nün düşmesiyle fiilen kırılmış oldu. Hafter’in Libya’nın batısındaki son üssü olan Tarhun hedefte şimdi.
Dolayısıyla Hafter’in Tarhun’dan çıkarılması ABD liderliğindeki gaz ve petrol mayfası ülkelerin artık tüm Libya’ya haiz olma ve Türkiye’yi Akdeniz’den kuşatma hayallerinin de sonunu getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir