Tiroid hastalarında koronavirüs enfeksiyonunun arttığına dair veri yok

Sağlık

Akarsu, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü kapsamında yapmış olduğu açıklamada, her yaşlarındaki insanı ilgilendiren tiroid hastalıklarının milyonlarca şahıs için değişik sıhhat problemlerine yol açtığına dikkati çekti.

Türkiye’de de oldukça yoğun tiroid hastası bulunduğunu ve oldukça başarı göstermiş tedaviler uygulandığını belirten Akarsu, hastalık hakkında data verdi.

Akarsu, tiroid bezinin metabolizma hızının ana denetim ögesi olan tiroid hormonlarını üretip depoladığını, bu hormonların tüm vücut dokularının ve organlarının doğru emek harcaması için icap ettiğini vurgulayarak, tiroid fonksiyon bozukluğunun tüm dünyada, bilhassa hanımlarda oldukça yaygın bulunduğunu, ek olarak bu tür sorunların daha erken yaşta ortaya çıktığını söyledi.

Kısa sürede doğum yapmak, menopoz esnasında ortaya çıkan hormonal değişimler şeklinde bazı dönemlerin bayanları tiroid problemlerine karşı daha duyarlı hale getirdiğini aktaran Akarsu, tiroid fonksiyon bozukluğu riskinin yüksek olduğu durumları şu şekilde sıraladı:

“Ailenizde tiroid sorunları var ise (hipotiroidi ve hipertiroidi, tiroid kanserleri), Tip 1 diyabet şeklinde bir otoimmün hastalığınız var ise (hipotiroidi ve hipertiroidi), 60 yaş üstündeyseniz (hipotiroidi ve hipertiroidi), kişisel öykünüzde tiroid hastalığı var ise yada tiroid ameliyatı geçirdiyseniz, Down yada Turner sendromunuz var ise (hipotiroidi), kişisel öykünüzde lityum kullanımı mevcut ise (hipotiroidi), ilaçlarla aşırı oranda iyot almışsanız (hipertiroidi ve hipotiroidi), ışınım tedavileri görmüş yada boyun bölgenize ışınlama (radyoterapi) yapılmışsa, beyaz ırk ve Asyalılar öteki ırklardan üç kat daha çok risk altındadır.”

İYOT EKSİKLİĞİNİN ETKİSİ

Prof. Dr. Ersin Akarsu, dünyada ortalama 1,6 milyar insanoğlunun risk altında bulunmuş olduğu iyot eksikliğinin, dünyanın en sık görülen hastalıklarından bulunduğunu, iyotun hipotiroidi (yetersiz tiroid bezi emek harcaması) ve hipertiroidinin (fazla tiroid bezi emek harcaması) gelişiminde mühim bir unsur bulunduğunu altını çizdi.

İyotun tiroid hormonu üretiminde, fetüsün ve yeni doğan bebeğin gelişiminde temel bir unsur bulunduğunu belirten Akarsu, şu şekilde devam etti:

“Yaşamın tüm evrelerinde sıhhat açısından olmazsa olmaz bir gıda deposudur. Vücudumuz iyot üretemediğinden, sıhhatli bir beslenmeyle tertipli olarak tedarik edilmelidir. Dünya Sıhhat Örgütünün bir raporuna gore, iyot eksikliği dünya genelinde ortalama 54 ülkede görülmektedir. Vatanımızda de iyot eksikliği ciddi bir halk sağlığı problemi olup 1998-2000’de süregelen sofra tuzlarının mecburi iyotlanması ve iyotlu tuz tüketimiyle bilhassa kent merkezlerinde bu probleminin önüne geçilmiştir.”

Ersin Akarsu, tiroid hastalığı olan kişilerde koronavirüs enfeksiyonu riskinin arttığına yada seyrinin kötüleştiğine dair veri bulunmadığına işaret ederek, “Tiroid hastalıkları için kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Virüsten korunmak için meydana getirilen genel tavsiyeler, tüm tiroid hastaları için de geçerlidir.” uyarısında bulunmuş oldu.

Ersin Akarsu, tiroid hastalığı olan kişilerde koronavirüs enfeksiyonu riskinin arttığına yada seyrinin kötüleştiğine dair veri bulunmadığına işaret ederek, “Tiroid hastalıkları için kullanılan ilaçlar, bağışıklık sistemini zayıflatmaz. Virüsten korunmak için meydana getirilen genel tavsiyeler, tüm tiroid hastaları için de geçerlidir.” uyarısında bulunmuş oldu.

Tiroid bezinin azca çalmış olduğu hipotiroidi hastalarının, tiroid hormonu alanların kontrollerinin bu zamanda ileri tarihlere ertelenebileceğini, sadece ilaç dozunun değiştirilmemesi icap ettiğini belirten Akarsu, şunları kaydetti:

“Tiroid bezinin oldukça çalmış olduğu hipertiroidi hastalarında antitiroid ilaç (metimazol, propiltiyourasil) kullananlarda zamanında ölçüm yapılarak ilaç dozu ayarlamak gerekebilir. Uzun süre ölçüm yaptırmadan antitiroid ilaçları kullanmak doğru değildir. İlacınızın dozunu kendiniz değiştirmeyin. Kati sonucu hekiminiz verecektir, hekiminizi arayarak öğrenebilirsiniz. Tiroid bezinin fazla emek harcaması sebebiyle antitiroid ilaç (metimazol, propiltiyourasil) kullanan hastalarımız; boğaz ağrısı, ateş yüksekliği, gribal enfeksiyon şeklinde bulgularınız olursa ilacınızı kati ve en yakın sıhhat kuruluşuna başvurun. Yukarıda bahsedilen şikayetleriniz yoksa ilaçlarınızı kesmeyin.”

TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK İÇİN VİDEOLAR HAZIRLANDI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 25 Mayıs Dünya Tiroid Günü’de hastalarla karşı karşıya toplantılar düzenleyemediklerini aktaran Akarsu, hastaları ve toplumu bilgilendirmek amacıyla guatr, tiroid nodülü, tiroid kanseri, hipertiroidi ve hipotiroidi, gebelerde tiroid hastalığı, tiroid ilaçlarının kullanımı, tiroid fonksiyon bozuklukları, iyot eksikliği ve kafi iyot almanın önemine dikkat çeken, koronavirüs salgını döneminde çeşitli tiroid hastalıklarının takip ve tedavisi için bazı yararlı detayları de içeren videolar hazırladıklarını söyledi.

Vücutta yağ bırakmayan 4 günde 2 kilo verdiren diyet listesi>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir