Teknoloji bağımlısı olmayın! – Sıhhat Haberleri

Sağlık

Koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında uzmanların ‘Evde kal’ çağrılarına uyan vatandaşlar teknoloji ve web kullanımına yöneldi. Online alışveriş, toplumsal medya kullanımı ve dijital platformlarda oynanan oyunlarda artış yaşanırken, bu durum hızla gelişen teknolojinin yararlı ve zararı dokunan etkilerini yine gündeme getirdi. Hızla gelişen teknolojinin bu süreçte hem pozitif hem negatif tesirleri olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Akıllı Yüncü, “Oldukça fazla sayıda bilgisayar teknolojilerini kullanmaya başladık. Eskiden yapmadığımız kadar fazla oranda alışveriş yapıyoruz. Eskiden yapmadığımız kadar görüntülü görüşmeler yapıyoruz. Yaşlılarımızın hepsi evde ve biz yalnız görüntülü konuşarak onları görebiliyoruz. Dolayısıyla şu anda teknolojik alet kullanmaktan başka yolumuz yok. Online eğitim yardımıyla çocuklar eğitime devam edebiliyor. Bunlar bu zamanda hızla gelişen teknolojinin yararlarını bizlere hatırlattı. Gene de bunun tam tersi olarak, yaşamın merkezi teknoloji değil. Öteki aktivitelerin unutulması hızla gelişen teknolojinin fena kullanıldığı anlamına geliyor. Biz teknolojik aletleri kullanırsak, bunda bir problem yok. Sadece teknoloji aletleri bizi kullanmaya başlıyorsa bunda bir problem var” dedi.

‘ZAMANI VERİMLİ KULLANMALIYIZ’

Birçok kişinin vaktini evde geçirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yüncü, “Bakanlığın almış olduğu önlemler, sıhhat çalışanlarının katkısı ve halkın özverisiyle öteki ülkelerde görülmediği oranda süratli bir iyileşme sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu aşamada hepimizin evde kalmış olduğu şu günlerde web ve teknoloji kullanımına asla olmadığından daha çok düşkün olduk. Evlatların oldukca büyük bir kısmı de Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu süratli tedbir yardımıyla uzun süredir evlerdeler. Çocuklarımız teknolojiye yatkın ve teknolojiyi iyi kullanıyorlar. Oldukça süratli bir halde Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın online ve offline eğitim sistemlerine adapte oldular ve eğitimden geri kalmadılar. Hızla gelişen teknolojinin bu kadar canlı olduğu bir dönemde hızla gelişen teknolojinin negatif kullanımlarını da görüyoruz, sadece pozitif kullanımını göz ardı edemeyiz. ‘Evde kal’ çağrısının ne kadar süreyle devam edeceği hemen hemen belli değil. Bu aşamada biz hem erişkinler için hem de çocuklarımız için gündelik program yapmak durumundayız. Eğer bu programı iyi bir halde oturtabilirsek kişiler evde kalmış olduğu zamanı daha verimli geçirecektir” diye konuştu.

‘TEKNOLOJİNİN MÜŞTERİSİ OLMALI, KULLANILANANI OLMAMALIYIZ’

Ne kadar süreyle teknolojik aletlerin kullanılması gerektiği mevzusunda da izahat meydana getiren Prof. Dr. Yüncü, “Bu aşamada belli bir saat vermek mümkün değil sadece evlatların dost bağını güçlendirmek adına görüntülü konuşma programların aileler tarafınca desteklenmesini öneriyorum. Evlatların sosyalleşmesi adına mühim bir nokta. Aksi takdirde çocuklar içe dönük olarak yetişeceklerdir. Günümüzü iyi planlamamız gerekiyor. Gün planlaması içinde önceliklerin belirlenmesi gerekiyor. Yaşamın merkezi teknoloji değil. Yaşamın merkezi kendileri, işleri ver toplumsal ilişkileridir sadece bu merkezde teknolojilerin de yerinin olması gerektiği düşüncesindeyim. Bizim aklımızı ve duygularımızı kullanarak teknolojik sistemin müşterisi olmamız, kullanılanı olmamamız gerekiyor. Burada kişinin günlük planını iyi yapması gerektiği devreye giriyor. Minik hobileri olmalı yada edinmeliler. Dijital programların varlığı yetişkinleri yoğun oranda tv seyretmeye itti. Bundan kendimizi korumamız gerekiyor” dedi.

Vücudu baştan sona yenileyen en etkili besin...>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir