Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü

Sağlık

Koronavirüs salgınıyla beraber başlamış olan karantina süreci ve ramazan ayı ile beraber kilo kontrolü zorlaştı. Evlerde zaman geçiren insanoğlu ekmek hayata geçirmeye, daha sık hamur harcı işi ve tatlı tüketmeye başladı. Bu süreçte kilo alımında ciddi artışlar gözlemlediğini belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Evnur Saray, bayramın ilk gününden itibaren kontrolü sağlamanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

“KALP HASTALIĞI VE KARACİĞER YAĞLANMASINA NEDEN OLUR”

Karın bölgesi yağlanmalarında artış yaşandığını hatırlatan Diyetisyen Evnur Saray, “Ramazan öncesinde başlamış olan koronavirüs karantinası sebebiyle insanoğlu evlerinde ekmek, hamur harcı işleri ve tatlılara yöneldi. Ramazanın gelmesiyle beraber bu gıdalara olan talep daha da arttı. Bu süreçte oldukça fazla kilo alındı. Bundan sonraki süreçte iyi mi kilo verileceği merak mevzusu oldu. Hamur harcı işleri ve tatlıların sıkça tüketilmesi göbek bölgesinde yağlanmaya niçin oldu. Bu bölgelerde meydana gelen yağlanma kalp hastalıkları, insülin direnci, karaciğer yağlanmalarına yol açtı” diye konuştu.

TATLININ SAATİNE DİKKAT

Önceki bayramlardan değişik olarak bu senenin evde geçirileceğini hatırlatan Diyetisyen Evnur Saray, Türk toplumunun tatlı tüketiminden vazgeçmeyeceğinin altını çizdi. Tatlı tüketiminde porsiyon kontrolünün önemini vurgulayan Saray, şunları söylemiş oldu:

“Ramazan sonrası bayramın ilk günü güzel bir kahvaltı yapmak gerekiyor. Protein ağırlıklı kısaca peynir, yumurta ve sütün olduğu bir kahvaltı yapmak sıhhatli bir tercih olacaktır. Bunun arkasından öğle ve akşam yiyeceklerini düzenlemelisiniz. Öğlen et tüketiyorsanız, akşam yemeği tercihiniz sebze olmalı. Ramazan ayında kan şekeri dengesi bozuldu. Kan şekerini dengelemek için kesinlikle bu süreçte ara öğün yapın. Ara öğün terciniz de meyve, süt, yoğurt, kuruyemiş olabilir. En oldukça dört gözle beklenen ise Ramazan Bayramı’nda tatlı tüketimi. Tatlının porsiyonu ve tüketildiği saat oldukça mühim. Baklava tüketecekseniz 3 dilim ile sınırlandırmalısınız, sütlü tatlı ise 1 kase tüketilmelidir, bunu 3-4 kare bitter çikolata ile değiştirebilirsiniz. Saat terciniz akşamüstü olmalıdır. Bazı yörelerde daha tok tutması ve şekeri dengelemesi için baklavanın yanında ayran ya da süt ikram edilir. Gün içinde içeceğiniz bir bardak yeşilçay da antioksidan içinde ne olduğu bakımından etkili olacaktır.”

BU KARIŞIMLA TATLI KRİZİNİ BASTIRIN

Önceki yıllarda bayram ziyaretleri sebebiyle daha çok tatlı tüketildiğini belirten Diyetisyen Evnur Saray, “Önceki senelerde misafirliklerde dikkatli olun, yeri vardığında ikramı geri çevirin uyarısında bulunuyorduk. Bu yıl misafirlik söz mevzusu değil. Tatlı ve hamur harcı işi tüketimini daha denetim altına alabiliriz. Tatlı kontrolünü sağlamak adına tarçını öneriyoruz. Akşam yatmadan bir bardak suyun içine bir tane çubuk tarçın, 2 karanfil, 1 dilim limon ilave edin. Sabah kalkar kalkmaz bu suyu için. Bu gün içindeki kan şekerini denetim altına almanızı sağlar, tatlı ihtiyacını bastırır” önerisinde bulunmuş oldu.

“MEYVE DEYİP GEÇMEYİN”

Ramazan ayı ve karantina süreci sebebiyle alınan kiloların önümüzdeki dönemde sıhhatli bir program ile verilebileceğine dikkat çeken Saray, şu uyarılardan bulunmuş oldu:

“Sıhhatli zayıflamada yüzde 70 beslenme, yüzde 30 ise spor etkili. Beslenmenin önemi oldukça büyük. Karbonhidratı azaltarak protein, sebze ve meyve ağırlıklı beslenin. Akdeniz tipi beslenmeye geçmeniz gerekiyor. Bunu sporla desteklemeniz koşul. Karantina süreci ve ramazan ayı ile beraber oldukça hareketsiz kaldık. Bu süreçte evde yapılacak egzersizlere de yönelmeniz gerekiyor. Su tüketimi de oldukça mühim. Ramazan ayında su tüketimi azaldı. Günde 2-2.5 litre su içmelisiniz. Sıcaklığın da arttığı şu günlerde su tüketime dikkat edin. Yaz geldi meyve çeşitliliği arttı. Sadece meyce deyip geçmeyin porsiyon kontrolüne dikkat edin. Zira erik, çilek masum görünüyor sadece 12 erik, 10 çilek şeklinde tüketmeliyiz. Yanında pişmeden fındık, badem ya da ceviz tokluk süresini artıracaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir