Son dakika: ABD Başkanı Trump 30 gün süre verdi! DSÖ’ye esaslı düzeltim

Haber

Trump, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a gönderilmiş olduğu mektubu Twitter hesabından paylaştı.

ABD’nin, DSÖ’nün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesi ve örgütün Çin ile ilişkilerini incelediğini belirten Trump, bu araştırma sonucunda bir takım sonuca vardıklarını kaydetti.

Trump, DSÖ’nün Vuhan’daki durumu yeterince incelemediğine işaret ederek, “DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhan’da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir.” ifadesini kullandı.

DSÖ’nün 30 Aralık 2019 tarihinden itibaren Çin basınındaki haberlere de dayanarak virüs mevzusunda kesinlikle data sahibi olduğuna değinen Trump, “31 Aralık’ta Tayvanlı yetkililer, DSÖ ile virüsün insandan insana bulaştığına dair iletişime geçti. Sadece DSÖ bu tehlikeli sonuç bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Kim bilir bunun siyasal sebepleri vardı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

– DSÖ’NÜN “PANDEMİ” İLAN ETMEKTE GEÇ KALDIĞINI BELİRTTİ

Trump, 3 Şubat tarihinde DSÖ’nün Çin’e gezi yasağı uygulanmaması yönünde izahat yaptığını anımsatarak, DSÖ’nün daha sonraki günlerde de virüsün yavaş yayıldığına dair yanlış bilgiler paylaştığını altını çizdi.

DSÖ’nün en sonunda 11 Mart’ta virüsü “pandemi” duyuru ettiğine sadece bunun geç olduğuna işaret eden Trump, “Sadece o zamana kadar virüs dünya genelinde 114 ülkeye yayılmış, 4 binden fazla şahıs ölmüş ve 100 binden fazla şahıs enfekte olmuştu.” bilgisini paylaştı.

Trump, 11 Nisan’da Afrikalı büyükelçilerin Çin Dışişleri Bakanlığına bir mektup yollayarak, kendi vatandaşlarına karşı ayrımcılık yapıldığını bildirdiğini anımsatarak, “Çin’in ırkçı davranışları mevzusunda DSÖ bir yorumda bulunmadı. Sadece Tayvan’ın sizin virüsü doğru şekilde ele almadığınıza dair haklı açıklamalarını ‘ırkçı’ olarak etiketlediniz.” eleştirisini yapmış oldu.

Çin’in virüs mevzusunda birçok delili saklamaya çalıştığını korumak için çaba sarfeden Trump, örgütün buna karşın Çin’i “saydam” olarak nitelediğini kaydetti.

>

– “DSÖ’NÜN BUNDAN DAHA İYİSİNİ YAPABİLECEĞİNİ BİLİYORUZ”

Trump, DSÖ’nün Çin’i virüsün kaynağına dair bağımsız bir soruşturmaya izin vermeye de çağırmadığını vurgulayarak, “Bunların hepsinden de kötüsü, DSÖ’nün bundan daha iyisini yapabileceğini biliyoruz.” dedi.

DSÖ’nün daha önceki salgınlarla fazlaca daha iyi savaşım ettiğine dair örnekleri de sıralayan Trump, Ghebreyesus’a hitaben, şunları kaleme aldı:

“Sizin ve kuruluşunuzun bu pandemi döneminde birbiri ardına attığı yanlış adımlar, tüm dünyaya fazlaca pahalıya patladı. DSÖ’nün önündeki tek yol, Çin’den bağımsız bulunduğunu hakkaten göstermesi. Yönetimim hali hazırda sizinle ne tür bir düzeltim yapılması gerektiğine dair görüşmelere başladı. Sadece süratli bir halde adım atılması gerekiyor. Boşa harcanacak vakit yok. DSÖ’nün gelecek 30 gün içinde esaslı reformalar yapmaması halinde, size sağladığımız fonları kalıcı olarak donduracağımızı ve DSÖ’ye üyeliğimizi gözden geçireceğimizi bildirmek, ABD Başkanı olarak benim görevim. ABD vatandaşlarının vergilerinin mevcut durumunda belirgin bir halde ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen bu örgüte gitmesine izin veremem.”

Trump, 14 Nisan’da DSÖ’yü salgınla mücadelede başarısızlık ve Çin’e yakın durmakla suçlamış ve örgüte sağlanan finansal desteği askıya aldıklarını açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, perşembe günü Beyaz Saray’da yapmış olduğu açıklamada, “Gelecek hafta DSÖ’ye ilişkin yeni bir duyurumuz olacak.” ifadesini kullanmıştı.

>

Trump: “Kısa sürede DSÖ ile ilgili bir duyurumuz olacak” >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir