SON DAKİKA! ABD basınından bomba iddia: Beyaz Saray’da nükleer tecrübe etme konuşuldu…

Haber

ABD medyası, Beyaz Saray’da 1992’den bu yana ilk kez nükleer denemenin yapılmış olasılığının görüşüldüğünü iddia etti.

Washington Post gazetesinin haberine gore, nükleer denemelerin tekrardan yapılması mevzusu geçen Cuma günü, ulusal güvenlikten görevli üst düzey yetkililerin görüşmesinde masaya yatırıldı. Mevzunun seneler sonrasında yeniden gündeme gelmesinin sebebi olarak, Rusya ve Çin’in düşük kuvvetli nükleer tabanca kontrol etmiş olduğu yönünde Beyaz Saray tarafınca ortaya atılan iddialar yayınlandı.

Görüşmenin hiçbir netice alınmadan tamamlandığı kaydedilen habere gore, görüşmeyle ilgili data sahibi olduğu anlatılan iki kaynak bu mevzuda büyük ayrılıkların bulunduğunu söylemiş oldu. Bir başka kaynak da toplantı sonunda, ‘denemelerin tekrardan başlamasından kaçınmak için Rusya ve Çin’den meydana gelen tehditlere cevap olarak’ değişik tedbirlere başvurma kararının alındığını dile getirdi.

“EKSPRES DENEME”

Gazetenin Beyaz Saray’daki deposu da Rusya ve Çin’e ABD’nin ‘ekspres tecrübe etme’ yapabileceğini göstermenin bile nükleer roket kontrolüyle ilgili görüşmelerin yapılması bakımından yararlı olabileceğini söylemiş oldu.

Daha ilkin ABD yönetimi, 2021’de süresi dolacak olan Yeni START (Stratejik Silahların Azaltılması) Anlaşması’nın uzatılmasından yana olduklarını fakat anlaşmaya Çin’in de dahil edilmesi ve şu andaki halinde adı geçmeyen silahların da kapsamı altına alınması icap ettiğini açıklamıştı. Çin, bu tür görüşmelere ilgi duymadığını bildirmişti.

WhatsApp’ın yeni özelliği ortaya çıktı! WhatsApp iOS’tan sonrasında Android için de… >

Son dakika! Artvin’den korkutan haber! 1 aydır olay görülmüyordu… >

Son dakika haberi: 2 ülkede korkutan tablo | Corona virüs pandemisi en oldukca o ülkeleri etkiledi! İşte dünyanın corona virüs raporu… >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir