Gezi süresince maskenizi asla çıkarmayın!

Sağlık

Koronavirüs küresel salgınında değişik sektörlerde normalleşme süreci başladı. Gezi yasakları tamamen kalktıktan sonrasında insanoğlu memleketlerine, yazlıklarına, ailelerinin yanına gidecek. Peki, gezi ve dinlence sürecinde nelere dikkat etmeliyiz? İç Hastalıkları Uzmanı Yusuf Yıldırım, bu süreçte dikkat edilmesi gerekenleri GÜNAYDIN’a söyledi…
■ Yeni dönemde gezi en sıkıntılı konulardan biri. Ilk olarak şunu söylemek lazım ki, toplu taşıma araçlarıyla, şehirlerarası otobüslerle, uçaklarla gezi yapmak bu süreçte ciddi bir risk. Bu sebeple birçok insanoğlunun uzun süre zaman geçirdiği kapalı ortamlar olan araçlardaki hava sirkülasyonu, bizi o araçtaki hep beraberce yakın temas kuruyormuşuz şeklinde bir konuma getirebilir.
■ O yüzden yeni dönemde şehirlerarası gezi etmek istiyorsak hususi araçlarla gitmek en mantıklı olanı. Bunu yapamıyorsak, yolcu sayıları belli bir sınırlamaya doğal olarak tutulursa şehirlerarası otobüsler tercih edilebilir.
■ Vasıta içindeki hepimiz ne olursa olsun seyahat süresince maske takmalı.

BAĞIŞIKLIK GÜÇLÜ TUTULMALI
■ Eğer iş için ya da zaruri nedenlerle tayyare yolculuğu yapmak zorundaysak, seyahat süresince maskemizi çıkarmamalıyız. Hepimiz de buna dikkat etmeli. Doğal gene tayyare yolculuklarında uzun seyahatlerde yiyecek yenecek, yolcular maskelerini çıkaracak. Bu da büyük bir risk oluşturacak, bunu da söylemek lazım.
■ Gene bu yakın dönemde kontrollü normalleşme başladıktan sonrasında gezi meydana getirecek kişiler belli başlı tedbirleri almak zorunda. Bağışıklığın kuvvetli tutulması için vitamin takviyeleri almalılar. Ne olursa olsun yanlarında şu an virüse karşı etkin madde olduğu malum klorheksidin içeren gargara ile boğaz spreyini ve gene belli başlı ilaçları da gezi çantalarında bulundurmalılar.
■ Yaz tatili mevzusunda ise eskisi şeklinde otellerde, açık büfelerde, kalabalık plajlarda dinlence yapma fikrini aklımızdan çıkaracağız. Ilk olarak şunu unutmayacağız, ne kadar fazlaca insan ve ne kadar yakın temas olursa, koronavirüsün bulaşma ihtimali o denli artıyor.
■ Virüsün bitmesi, ortadan kaybolması şeklinde bir durum yok. Bir tek aldığımız önlemlerle tesirini yitirdiğini söyleyebiliriz.

PLAJLARDA İNSANLAR ARASINDA 2 METRE OLMALI

■ Plaja gidecekler ne olursa olsun toplumsal mesafe kurallarına uygun şekilde kapasitesinin altında çalışan, insan sayısını sınırı olan tutan bölgeleri tercih etmeliler. Plajlarda kişiler arasındaki mesafe 2-2.5 metre olmalı. İnsanların plajda zaman geçirirken ya da güneşlenirken maske takması mühim.

■ Otelde dinlence yapmak zorunda olan kişiler içinse; havuzun temizliği, yiyeceklerin hazırlanması süreci, oda ve ortak kullanılan alanların temizliğinde hijyen kurallarına uyulmaması, enfeksiyonun bulaşması için risk haline dönüşecek.

■ Yemeklerin açık ortamda hazırlanması ve bu yiyecekleri hazırlayan kişiler, bulaş riskine bir tuğla ekleyecek. Ben toplu alanlarda tatili değil, bir evde, ev içindeki kişilerin sayısına da dikkat edilecek bir dinlence öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir