Sıhhat Bakanlığı’ndan son dakika açıklaması

Finans

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin katılımıyla 21 Mayıs Perşembe günü hizmete açılıyor.

Açılış törenine Japon Başbakanı Abe’nin video konuşma yöntemiyle katılacağı Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi, 789 bin metrekare arsa alanı üstüne kurulu ve 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana haiz.

2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanaklı olarak inşa edilen ve 3 heliportu bulunan hastane 10 bloktan oluşuyor.

456’sı yoğun bakım yatağı olmak suretiyle toplam 2 bin 682 yatak kapasitesine haiz hastane, bilhassa yoğun bakım ihtiyacının olduğu bir dönemde mühim bir işlev üstlenmiş olacak.

30 bin metrekare kapalı alan içinde Erişkin, Çocuk, Travma ve Hanım Doğum olmak suretiyle 4 ayrı acil servis bulunuyor. Günlük asgari 7 bin hastaya hizmet verecek düzeyde tanı ve tedavi üniteleri olan acil servislerde, negatif basınçlı odaların da bulunmuş olduğu ve gerektiğinde acil yoğun bakım şartlarının sağlanabileceği 226 gözlem alanı içeriyor.

725 poliklinik odası, 3’ü hibrit toplam 90 ameliyathanesi ile hastane günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasitede.

Çocuk ve erişkinler için toplam 107 branşta hizmet verecek olan hastanede en gelişmiş tıbbi cihazlar ve donanım ile ileri düzeyde tanı ve tedavi imkanları sunuluyor. Ameliyat esnasında hastaya anestezi halindeyken ışın tedavisi uygulanabilen Xoft Intraoperatif Radyoterapi (IORT) sistemi de ilk kere bu hastanede kullanılacak.

“Enerji ve Çevre Dostu” tasarımlarla inşa edilen hastanede 654 kişilik 2 tane konuşma salonu da bulunuyor.

Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesinin ilk etabı 20 Nisan’da açılmış ve bu tarihten itibaren hastaneye yalnızca Covid-19 hastaları nakledilmişti.

Teröristlerin ‘girilmez’ söylediği Kato Dağı’nda 150 metrekarelik Türk bayrağı göndere çekildi >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir