Ramazan sonrasını sebze yiyecekleri ile geçirin…

Sağlık

Uzmanlar Ramazan Bayramı ve oruç tutan kişilerin iyi mi beslenmesi gerektiği mevzusunda mühim açıklamalar yapmış oldu. Ramazan ayı süresince bireylerin uyku düzeninde bozukluklar bulunduğunu belirten Beslenme ve Rejim Uzmanı Aybüke Kaymakcı, ilk olarak uyku düzeni bozukluklarını gidermek ve vücudun biyolojik saatini düzene oturtmak icap ettiğini dile getirdi. Oruç tutan bireylerin 16 saatlik açlık çekmiş olduğu için dikkatli olunması icap ettiğini hatırlatan Diyetisyen Aybüke Kaymakcı, “Burada en geç kahvaltı saatinin 10.30 ile 11.00 arası olması bizim tercihimiz olmalı. İlk etapta hafifçe bir halde başlayabiliriz bu sebeple sindirimi de yormamak adına oruçta 16 saatlik bir açlık çektiğimiz için hazımsızlık olmaması adına en geç kahvaltı 10.30 benzer biçimde olabilir. Sonrasında yatış saatine nazaran en geç akşam saat 20.00 benzer biçimde akşam yemeği yenmelidir. Kahvaltı ve akşam yemeği belirlendiği takdirde gün içindeki dağılımı kişinin ihtiyacına nazaran yaşam stiline nazaran yapabiliriz. Bu doğrultuda bir ana öğünde ya da bir ara öğünde yapabiliriz. Benim tavsiyem gene sindirimi zorlamamak adına bu sebeple oruçtan çıktığımız ve sıcaklarda başladığı için ana yiyecek formunda değil ufak ufak ara öğünler dağılımı yapılabilir. Bu minik bir sandviç olabilir, azca yağlı bir tost olabilir ve ya bir yoğurt, meyve ve kuruyemişlerle zenginleştirilebilir” dedi.

“MUTLAKA GÜN İÇİNDE 2,5-3 LİTRE KADAR SUYU TAMAMLAMAMIZ GEREKİYOR”

Ramazan ayının bitmesiyle ve sıcak havalardan dolayı su tüketiminin mühim bulunduğunu su ile beraber maden suyu tüketilmesi icap ettiğini vurgulayan Beslenme ve Rejim Uzmanı Kaymakcı, “Su tüketimi oldukca mühim biz oruç tutan bireylerde bu zamanda iftardan sahura kadar 2,5 litre su tüketmelerini istemiştik. Bu doğrultuda ramazan bittiği için su tüketimini gün içine yaymalarını isteyeceğiz. Vücuttan ter ile beraber su atımı oluyor, bunun geri kazanılması için kesinlikle gün içinde midenin ihtiyacına nazaran 2,5-3 litre kadar suyu tamamlamamız gerekiyor. Su kadar nebat çayları da gene ehemmiyet arz ediyor, nebat çaylarından da su gereksinimlerini alabilirler. Bunu gene gün içinde dağılımını yapabiliriz. Maden suyu gene oldukca mühim. Kan bulguları, potasyum oranına nazaran, gerilim durumuna nazaran gene günde bir iki şeklinde mütevazi maden suyu arttırılabilir, azaltılabilir” ifadelerini kullandı.

“TATLI İHTİYACIMIZI BAZI ALTERNATİFLERLE GEÇİŞTİREBİLİRİZ”

Tatlı tüketimine de dikkat edilmesi ve mümkün oldukça şerbetli tatlıların yerine sütlü tatlıların tercih edilmesini tavsiye eden Kaymakcı, “Doğal olarak tatlılar, Ramazan Bayramı sürecine girdiğimiz için bizim geleneksel sofralarımız oluyor. Bu tatlılarda sindirimi yormamak adına oruçtan çıktığımız için gün içinde gıda alımına oldukca alışık değiliz. Burada şerbetli tatlılar, hamur harcı işlerine oldukca yer vermeden, sıcaklarla beraber oldukca ağırlık olmaması adına sütlü tatlı olabilir, meyvelerden meydana getirilen tatlılar olabilir. Kuru meyve, baldan meydana getirilen tatlı ya da dondurma olabilir. Tatlı ihtiyacımızı bu alternatiflerle geçiştirebiliriz. Tatlı haricinde iştahımızı dengelemek için hamur harcı işleri, sarma, dolma benzer biçimde yoğun yağlı yiyeceklere yer vermemek adına ilk orucu atlatma evresi olarak sebze ağırlıklı daha hafifçe geçirebiliriz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir