Misafirlikler Nisan’da yüzde 65 azaldı

Finans

Tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını ile beraber insanların davranışlarında da değişimler gözleniyor.

Toplu yaşam alanlarına, yönetim, finans ve dijital güvenlik sistemleri benzer biçimde alanlara yönelik hizmet sunan yerli girişim Apsiyon, 760 binden fazla konutun 2020 yılının ilk 4 ayına ilişik verileri çözümleme ederek “koronovirüs döneminde toplu yaşam alanlarındaki davranış değişimleri araştırması”nın neticelerini deklare etti.

Araştırmaya gore; konuk ağırlama oranlarında bundan önceki senenin aynı periyoduna bakıldığında yüzde 36.9 oranında düşüş gerçekleşti.

Ocak ayından bu yana Türkiye’de konuk ağırlama oranlarının koronavirüs tedbirleri ve yalıtım süreci dolayısıyla düşüş gösterdiğini belirten Apsiyon CEO’su Kudret Türk, “Geçtiğimiz senenin aynı süreci ile karşılaştırma yaptığımızda Ocak ayından bu yana azalan bir hareket söz mevzusu. Koronavirüs sürecine bağlı olan düşüş trendi Ocak ayında yüzde 21.2, Şubat ayında yüzde 10,3 ve Mart ayında yüzde 41,2 iken, bu oran Nisan ayında yüzde 64,9’u buluyor” dedi.

AİDAT ÖDEYENLER AZALDI

Ödenti averajları il bazında değerlendirildiğinde en yüksek ödenti averajının 660 lira 70 kuruş ile İstanbul bulunduğunu söyleyen Kudret Türk, “İstanbul’u sırasıyla 582 lira 10 kuruş ile Ankara, 454 lira 10 kuruş ile İzmir, 445 lira 40 kuruş ile Konya ve 417 lira 80 kuruş ile Bursa takip ediyor. Ödenti averajının en düşük olduğu il ise 65 lira 20 kuruş ile Osmaniye” dedi.#habericireklam

#300×250#130#right#

Ülke genelinde ödenti ödeme oranlarında da azalma bulunduğunu dile getiren Türk, “Ocak ayında yüzde 86.4’lerde olan bu oran Nisan ayında yüzde 66.8’lere kadar geriliyor. Son iki ayda ortalama yüzde 12.3 azalan oranların 4 aylık periyodunu incelediğimizde ise ortalama yüzde 22.7’lik bir düşüş gözlemliyoruz” bilgisini paylaştı.

KORONAVİRÜS SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir