MASAK corona fırsatçılarına nefes aldırmıyor! 160 bin euroya el konuldu

Finans

Tecim Bakanlığı, küresel virüs salgını sebebiyle, koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatını ön izne bağlı mallar listesine dâhil etmişti. Resmi Gazetede gösterilen ihracı yasak ve ön izne bağlı mallara ilişkin tebliğle; gaz, toz ve radyoaktif filtreli koruyucu maske, tulum, sıvı geçirmez koruyucu önlük, koruyucu gözlük, tıbbı ve cerrahi maske ile tıbbi steril/non-steril eldiven ihracatı, ihracı ön izne bağlı mallar da izne doğal olarak ürünler içinde yer almıştı.

MASAK TESPİT ETTİ

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yasak olmasına karşın yurt dışına maske satışı meydana getiren firmanın elde etmiş olduğu 160 bin Euro’ya el koydu. COVİD-19 salgını sebebiyle Türkiye’de gerekseme duyulabileceği nedeni öne sürülerek koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatı ön izne bağlamış, izni olmayanlar bu malları yurt dışına satması yasaklanmıştı. MASAK, 2US isminde firmanın geçtiğimiz günlerde internasyonal (SWİFT) işlemlerinde bir hareketlilik tespit etti.

PARAYA EL KONULDU

İncelemeye alınan firmanın hesabında 160 bin 332 Euro para transferinin yapıldığı belirlendi. MASAK, şirketten söz mevzusu meblağ ile ilgili sözleşme yada bir satmaca ibraz etmesini istedi. Şirket paranın Recon Compani ünvanlı bir şirket ile meydana getirilen ihracatla ilgili bulunduğunu faturalandırdı. MASAK iki şirket arasındaki sözleşmeyi inceleyince gerçek ortaya çıktı. Firmanın izne doğal olan maske satışı ya da komisyonculuğunun yapıldığına dair ciddi emareler buldu.

ŞİRKET HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

MASAK’ın suç duyurusu sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı şirket üstünde bulunan paraya el konulmasını talep etti. Barış Ceza Hâkimliği savcılığın talebinin peşinden 160 bin Euro’nun el konulmasına karar verdi. Şirket hakkında savcılık tarafınca soruşturma başlatıldı.

Son dakika | Corona virüs fırsatçılarına af yok! 198 firmaya ceza>
Corona virüs fırsatçılarını utandıracak haber! Malatyalı esnaftan 10 numara hareket>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir