‘Kuluçkadan’ 200 girişimciyi mezun etti

Finans

Teknopark İstanbul Genel Müdür Bilal Topçu, kuluçka merkezi Cube Incubation’da bugüne dek 200’ü aşkın girişimi mezun ettiklerini bildirdi. Hali hazırda 95’i aşkın girişime ev sahipliği yaptıklarını kaydeden Topçu, “Genel anlamda öğrencilik döneminde başlamış olan girişim hikayeleri kuluçka merkezleri ve teknoparkların desteğiyle katlanarak büyüyor ve alanında büyük başarı hikayeleri yazılıyor” dedi.

Müdafa endüstri başta olmak suretiyle, havacılık/uzay, denizcilik, enerji, sıhhat bilimleri şeklinde eleştiri alanlarda projeler yürüten girişimcilerin yerli ve ulusal üretim kapasitesine mühim katkılar sunduğundan bahseden Topçu, “Dış dünya ile rekabetin ileri düzeyde devam ettirilebilmesi ve sürdürülebilir bir kalkınma sağlanması için katma kıymetli ürün ve süreçlerin yaratılması ülkemiz açısından ehemmiyet taşıyor” diye konuştu.

Yeni fikri olan her insana kapılarının açık olacağını aktaran Topçu, Cube Incubation’da girişimcilerin 300 metrekarelik alana kurulu Biyoküp Laboratuvarı’ndan, 100 metrekarelik alana kurulu Temiz Odalar’dan, Post Kuluçka Alanı’ndan ve 400 metrekarelik alana kurulması planlanan Prototipleme Merkezi’nden parasız ya da oldukca düşük bir maliyet karşılığında yararlanabildiğini dile getirdi.

Topçu, kuluçka merkezinde girişimcilerin iş planı hazırlama, başarı göstermiş sunum teknikleri, pazarlama, finans şeklinde mevzularda eğitim ve mentörlük imkânlarından sıfır maliyetle yararlandıklarını, mali desteklere ulaşmak noktasında da parasız danışmanlık hizmeti aldıklarını ve yatırımcı buluşmalarından faydalanarak işlerini iyi mi büyütecekleri mevzularında bilgiler alabildiklerini kaydetti.

‘KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNDE AVRUPA’DA DÖRDÜNCÜYÜZ’

Bilal Topçu, “Tüm bunların yanında sağlanan yan imkânlarla da ofis alanı, açık emek harcama alanları, toplantı odaları, web ve telefon hizmetlerini parasız karşılayarak 18 ay süresince yararlanabiliyorlar. Cube Incubation geçen yıl faaliyete geçirdiği Ortak Emek harcama Alanı’yla (Co-working) da kuluçka merkezinden başarıyla mezun olan girişimcileri ofis kurana kadar desteklemeye devam ediyor. Kuluçka merkezinden mezun olan girişimciler teknopark şirketi olarak ticari ve Ar-Ge faaliyetlerini sürdürüyorlar. Ek olarak kuluçka mezuniyeti sonrası girişimciler, post kuluçka olarak adlandırılan dönemde düşük kira bedeli ödeyerek Teknopark İstanbul’da kalabiliyor” dedi.

Türkiye’de hanım girişimci oranlarına da dikkat çeken Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu meydana getirilen araştırmalara gore 2010-2019 yılları aralığında kurulan teknoloji girişimlerinin yüzde 16’sında hanım girişimcilerin yer aldığını ve Türkiye’nin bu averaj ile Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Portekiz’den sonrasında Avrupa’daki en yüksek orana haiz dördüncü ülke bulunduğunu açıkladı.

KORONAVİRÜS SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir