Koronavirüs günlerinde psikolojiye dikkat! – Sıhhat Haberleri

Sağlık

Psikolog Berk Karaoğlu, ruhsal problemler yaşayan kişilerin kendilerini iyi hissedebilmeleri için evcil hayvan sahiplenmelerini tavsiye etti. Bilhassa koronavirüs sürecinde pek oldukça kişinin ruhsal problemler yaşadığının altını çizen Karaoğlu, “Hayvanlar duygusal bağ kurabildiğimiz tek varlıklar. Onlarla göz teması kurabiliyoruz, kucağımıza alıp seviyoruz. Evimizde olan bir kedi bir köpek bizim psikolojimizi anlıyor. Bizim duygusal çökmemizi, anksiyete, kısaca kaygı bozukluklarımızı hissedebiliyorlar. Yanımıza geldiklerinde, bir patisini dokundurduğunda bizlere iyi hissettirebiliyorlar” dedi.

‘HAYVAN SEVGİSİ ÇOCUKLUKTAN GELİYOR’

İnsan hayvan ilişkisinin mühim bulunduğunu belirten Karaoğlu, kişinin hayvanlara iyi davranmasının çocukluğunda kurduğu hayvan ilişkisiyle bağlantılı bulunduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Çocuklar paylaşım ister ve evde beslenilen bir evcil hayvanda çocukla paylaşım içine girer. Hayvan alıştıktan sonrasında çocuğa sevgi vermeye adım atar, bu sevgiyi hisseden çocuk onunla bağ kurmaya çalışır, ona alışır. Bu sayede çocuğun toplumsal gelişimi hızla tamamlanır. Küçüklere itimat hissi verir. Çocukluğunda hayvanlarla bağ kuran kişiler, erişkin bireyler olunca hayvanları sever, korur.”

‘KUŞ, BALIK BESLEMEYİ DENEYİN’

Ruhsal hastalık yaşayan kedi yada köpek beslemek istemeyen danışanlarına, balık beslemesini önerdiğini söyleyen Karaoğlu, şöyleki devam etti: ” Her insanın evde kedi yada köpek beslemesi olanaksız. Alerjisi olan oluyor. Kedi ve köpek besleyemeyecek olan danışanlarıma bir balığa, bir kuşa bakmalarını tavsiye ediyorum. Şundan dolayı beslemek, hayvana yem vermek hayvanla şahıs içinde bir bağ kuracaktır. Öte taraftan, hayvanlar empati kurabilen varlıklardır. İnsanların psikolojilerini anlayabilirler” ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan uyarı! Bol bol tüketenler dikkat!>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir