Koronavirüs döneminde bilgisayarda fazla zaman geçirenler dikkat

Sağlık

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır koronavirüs döneminde bilgisayarda fazla zaman geçirenleri uyardı. Doç. Dr. Ahmet İnanır, evlerde bayağı fazla vakit geçirilen şu dönemde bilgisayar başlangıcında fazla zaman geçirmek Boyun fıtığı, bel fıtığı, Fibromiyalji, boyun düzleşmesi, bel düzleşmesi, Ulnar Tünel, Cubital tünel ve Karpal Tünel Sendromu’nu tetiklediğini belirtti.

Doç. Dr. Ahmet İnanır şu detayları verdi:

“Karpal tünel sendromu; el bileğinden geçen sinirin, geçmiş olduğu kanal içinde sıkışması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Vücuttaki en mühim organlarından önde gelen elimizin en büyük siniri olan median sinir, parmaklara doğru seyri esnasında el bileği seviyesinde karpal tünel adıyla malum anatomik yapı içinde yüksek basınçlara maruz kalabilmektedir. Bu artan tazyik vakit içinde parmakların hissinde ve başparmak hareketlerinde azalmaya ve kayba sebep olabilecek median sinir hasarına yol açabilmektedir.

Karpal tünel avuç içinde yer edinen, bileğin ön yüzünde bulunan, bilek kemiklerince çatısı oluşturulmuş, transvers karpal ligament denen kalınca bir bağ ile tabanı oluşturulan, içinden tendonlar ve median sinirin geçmiş olduğu iki ucu açık tünel benzeri bir yapıdan oluşur.

Tedavi edilmediği takdirde elde kalıcı hasarlar oluşturan, 20 kişiden 1’inde görülen ve 45 ile 60 yaş bayanlarda daha sık ortaya çıkan Karpal tünel sendromudur. Bilhassa masa başı çalışanlarda oldukça sık görülür ve gene hamilelikte de oluşabilecek bir bozukluktur.

Karpal Tünel Sendromu emareleri içinde; median sinirin duyusunu alan bilhassa başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının orta parmağa bakan yarısında görülen karıncalanma, uyuşma, yanma benzeri hislerdir. Ender olarak el bileğinde ağrı ve kavrama gücünde azalma benzer biçimde şikayetlerde görülebilir.

KARPAL TÜNEL SENDROMU SEBEPLERİ NELERDİR ?

El bileğini avuca doğru sürekli tutan işler yapmak yada davranış haline getirmek, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, romatoid artrit, gut ve aşırı şişmanlık sebepler içinde sayılabilir.

TANISI NASIL KONULUR ?

Muayene ile tanı konulur sadece bazı vakalarda ultrasonografi, MR, EMG gerekiyor.

Obeziteyi önlediği kanıtlanan mucizevi besinler>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir