“Karantina günlerinde fazla tuz tüketimi tehlikeli olabilir”

Sağlık

İSTANBUL, (DHA) Vücut için en lüzumlu minerallerden önde gelen tuzun fazla tüketimi kanserden diyabete birçok ciddi hastalığa da davetiye çıkarıyor. Bundan dolayı tuz tüketiminin ölçülü gerçekleştirilmesi gerekiyor. Uzmanlar, virüs salgını sebebiyle evde geçirilen pandemi günlerinde düzensiz beslenme davranışlarının da arttığını belirterek bilhassa aşırı tuz tüketiminin tehlikeli olduğuna ve mühim sıhhat problemlerine niçin olabileceğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE’DE 3 KAT FAZLA TUZ TÜKETİLİYOR”

Altınbaş Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Öğr. Gör. Hasret Karagöl, tüm dünyada olduğu şeklinde vatanımızda de tüketilmesi ihtiyaç duyulan günlük tuz miktarının yetişkinler için 6 g (1 silme tatlı kaşığı) ile sınırlandırıldığını belirtti. Yaşa bakılırsa tüketilmesi ihtiyaç duyulan tuz ve sodyum miktarlarının farklılık gösterdiğini ifade eden Karagöl, “Sadece vatanımızda Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafınca 14 ilde bin 970 şahıs üstünde meydana getirilen ve Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Emek vermesi “SALTurk” isminde olan çalışmada, tuz tüketiminin averaj 18 g/gün olduğu görülmüştür. Bu sayı vatanımızda günlük sıhhatli miktarın üç katı tuz tüketildiğini gösteriyor” diye konuştu.

“KANSER, MS, KATARAKT, BÖBREK VE KALP HASTALIKLARINA YOL AÇABİLİYOR”

Tuz ile alınan sodyumun vücutta düzgüsel kas hareketlerinin sürdürülmesi, sinirlerin uyarılması, kan basıncının düzenlenmesi, elektrolit, sıvı, asit-baz dengesinin sağlanması şeklinde mühim işlevleri bulunduğunu hatırlatan Karagöl, “Sadece aşırı tuz tüketiminde ise hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, kanser, osteoporoz, aşırı kiloluluk, böbrek hastalıkları, multiplskleroz (MS), akciğer inflamasyonu, katarakt ve öteki hastalıklar içinde ilişki olduğu bilimsel emek harcamalar tarafınca gösterilmiştir” diyerek aşırı tuz tüketiminin yaşamsal sıhhat riskleri oluşturabileceğine dikkat çekti.

Öteki taraftan aşırı tuz kısıtlamasının negatif tesirleri de bulunduğunu belirten Karagöl, “Tuz tüketimi ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki birlikteliğin değerlendirildiği çalışmalarda, en düşük ve en yüksek risklerin sırasıyla günde 3 ile 5 gram arası ve günde 3 gramdan azca tuz tüketimi ile oluştuğu rapor edilmiştir. Kalp hastalarında aşırı tuz kısıtlamasının ölüm riskini artırdığı düşünülmektedir” dedi. Tuzun yalnız sodyumdan ibaret olmadığını belirten Karagöl, ihtiva ettiği klorun da vücudun çalışmasında mühim işlevleri bulunduğunu hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir