Kanada Başbakanı Trudeau: Çin, bağımsız yargıya haiz olduğumuzu anlamıyor benzer biçimde

Haber

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülkesindeki bağımsız yargı sistemini Çin’in anlamadığını söylemiş oldu. Trudeau, yapmış olduğu açıklamada, Kanadalı eski dış ilişkiler uzmanı Michael Kovrig ile girişimci iş adamı Michael Spavor’un, Çinli teknoloji devi Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve firmanın Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun Kanada’da tutuklanmasına misilleme olarak hapsedildiğini belirtti.

Kanada Başbakanı, “Kanada’nın müdahale edilmeyen yada siyasetçilerin üstünlük kurmadığı bağımsız bir yargı sistemi var. Çin pek bu şekilde çalışmıyor ve siyasal müdahaleden uzak bağımsız bir yargıya haiz olduğumuzu anlamıyor benzer biçimde.” ifadesini kullandı.

İki ülke içinde kriz, Huawei CFO’sunun tutuklanmasıyla başlamıştı

Kanada ile Çin arasındaki diplomatik kriz, Çinli teknoloji devi Huawei’in sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve firmanın CFO’su Mıng Vancou’nun, ABD’nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yapmış olduğu nedeni öne sürülerek 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver Havalimanı’nda Meksika’ya uçmak üzereyken tutuklanmasıyla başlamıştı. Vancouver’da 3 gün devam eden duruşmanın arkasından mahkeme, Mıng’ın 10 milyon Kanada doları kefaletle salıverilmesine hükmetmişti.

ÇİN DE 2 KANADALIYI TUTUKLAYARAK MİSİLLEMEDE BULUNMUŞTU

Mıng’ın tutuklanmasının arkasından Çin, Kanadalı eski dış ilişkiler uzmanı Michael Kovrig ile girişimci iş adamı Michael Spavor’u, Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunmuş olduğu iddiasıyla tutuklamıştı.

Çin, uyuşturucu kaçakçılığı davasından, 2016 senesinde 15 yıl hapis cezasına çarptırılan bir başka Kanada vatandaşı Robert Schellenberg’i de tekrardan yargılayarak aynı günlerde idam cezasına çarptırmıştı.

Çin ek olarak Kanada’dan kanola bitkisi alımı ile et ithalatını da aynı gerekçeyle durdurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir