Isırgan otu zayıflatır mı, ne işe yarar? Isırgan otu iyi mi kullanılır, yararları nedir?

Sağlık

Isırgan otu içinde bulunan formik asit ve histamin maddeleri insan eliyle dokunulduğu vakit ciltte derhal kaşınma tesiri verir ve kızarır. Aslen ne kadar tehlikeli gözükse de cilt için yararlı yanları vardır. Bilhassa ısırgan otunun meyvesi ile üretilen yağ cilt sağlığı için fazlaca faydalıdır. Bu yüzden kozmetik sanayide kullanılır. Gene ısırgan otu içinde ki bileşenler zayıflamak isteyenler için muhteşem bir tercihtir. Isırgan otu yararları nedir? İşte madde madde ısırgan otu yararları…

ISIRGAN OTU FAYDALARI

Isırgan otu içinde bulunan bazı maddeler yardımıyla insan vücudu için olmazsa olmaz bir destek gıdadır. Isırgan otunun malum ve bilinmeyen yararları aşağıda gibidir:

 • Kalp sağlığı için yararlıdır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Ödem atar.
 • Zayıflamaya destek verir.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Ağız ve diş sağlığı bakımına iyi gelir.
 • Ağız kokusunu önler.
 • Böbrek taşını önler.
 • Kanı temizler.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Alerjik reaksiyonları önler.
 • Prostat büyümesini önler.
 • Saçları kuvvetlendirir.
 • Saçları besler.
 • Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Kepekli saçlara faydalıdır.
 • Kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • Uykusuzluk problemini çözer.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kabızlık sorununu çözer.

ISIRGAN OTUNUN SAÇA FAYDALARI

Isırgan otu ilk olarak saçında kepek ile ilgili bir rahatsızlığı olanlar için birebir bir üründür. Ek olarak ısıran otu antioksidan özelliği yardımıyla saçlarınızdaki kök hücrelerinin korunmasını sağlar. Saç derisinin yenilenme süresini en aza indirir. Bunlarla beraber ısırgan otunun saça yararları içinde, dökülmüş saçları tekrardan canlandırma özelliği de bulunmaktadır. Bu sayede naturel ve kimyasal içermeyen yöntemler yardımıyla dökülen saçların yine çıkmasını sağlayabilirsiniz.

ISIRGAN OTU CİLDE FAYDALARI

Isırgan otunun en bilindik yararları insan cildi üzerindedir. Cilt ve saç sağlınız için ısırgan otu fazlaca doğru bir seçim olacaktır. Bilhassa akne ve sivilce şeklinde rahatsız edici oluşumları engellemede etken rol oynar. Bunun yanında ciltte anti-aging tesiri de sağlamaktadır. Ciltte istenilmeyen lekelerin oluşumunu en aza indirir. Isırgan otunu cilde uygulamak için ısırgan otu toniği yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bazı cildinizde bazı olumsuzluklar yaratabilirsiniz.

Haşhaşın yararları nedir, neye iyi gelir? Haşhaş zayıflatır mı, ne işe yarar? >

ISIRGAN OTUNUN KANSERE FAYDALARI

Isırgan otu kansere yararlı mı? Sorusu son zamanlarda merak edilmektedir. Isırgan otu ve öteki bitkiler kanser riskini azaltmaya yardım etmektedirler. Fakat genel olarak bitkiler oluşmuş kanser hücrelerinin hayatını kaybetmesine pek yardım etmemektedir. Buna karşılık Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yapmış olduğu araştırmalara nazaran ısırgan otunun meme kanserine karşı azca da olsa faydasının olduğu görülmüştür.

HAMİLELER ISIRGAN OTU YİYEBİLİR Mİ?

Hamile kalmak için ısırgan otu kullanmak azca da olsa yararlıdır. Isırgan otunu direkt olarak değil de bazı kürlerin içinde kullanarak hamile kalma olasılığınızı yükseltebilirsiniz. Bunun haricinde hamilelikte ısırgan otu tüketmek bebek gelişimini negatif etkilemektedir. Özellik ısırgan otu çayı içildiği vakit annenin hormonlarının bozulmasına sebep olur. Bu hormonsal değişimler yüzünden bebek gelişimi negatif etkilenir. Bu yüzden hamilelik sürecinde ısırgan otu tüketmek pekiyi bir düşünce değildir.

ISIRGAN OTU ALERJİ YAPAR MI?

Isırgan otu ilk olarak bazı alerjik durumların düzeltilmesine niçin olabilir. Bununla beraber ısırgan otu tüketildiği vakit, deride kızarma ve mide bulantısı şeklinde rahatsızlıklar yaşıyorsanız ısırgan otu tüketimini bir an ilkin durdurmanız gerekmektedir. Netice olarak bazı insanların ısırgan otuna karşı alerjisi olabilir.

ISIRGAN OTU ZAYIFLATIR MI?

Isırgan otunun birçok faydası bulunur. Bu mühim özellikler içinde bulunan toksin atıcı özelliği yardımıyla zayıflamaya destek verir. Bunun yanında idrar söktürücü özelliğine haizdir. Bu özellik yardımıyla zayıflamanız kolaylaşacaktır. Isırgan otunun suyu tüketildiği vakit, sindirim sistemindeki aksaklıklar giderilir. Fazla kilonuz var ise bu sayede bu kilolardan kurtulmanızı sağlar. Isırgan otu ek olarak içinde bolca vitamin ve mineral ihtiva ettiği için vücudunuza canlılık ve hastalıklara karşı direnç kazandıracaktır.

Havyarın yararları ve zararları nedir? Havyar iyi mi tüketilir, ne işe yarar? >

ISIRGAN OTU KAŞINTISI NASIL GEÇER?

Bilimsel olarak ısırgan otu ısırması olarak malum bu durum fazlaca rahatsız edicidir. Bu durumdan kurtulmak için sabırlı olmanız gerekmektedir. Ilk olarak ısırılan yere kesinlikle dokunmamalısınız. Şundan dolayı ısırgan otu salgılayıp cildinize bıraktığı kimyasallar derinizin içine girebilir. Bu durumu önlemek için de sabun ve su kullanabilirsiniz. Sabunu ısırılan yere dökerek birazcık bekleyin. Birazcık bekledikten sonrasında üstüne su dökebilirsiniz. Bu işlemlerin arkasından ısırılan yeri temiz bir bez ile hafifçe silmeniz gerekmektedir. Bu işlemi de tamamladıktan sonrasında üzerini bir bant sarmanız gerekmektedir. Bu vaka yardımıyla, ciltte kalan liflerin alınması sağlanır. Bu işlemler sonrasında ısırgan otu kaşıntısını büyük oranda önlemiş olmuş olursunuz.

ISIRGAN OTU NASIL TÜKETİLİR?

Isırgan otundan yararlanmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Isırgan otunu çorba, çay ve pilav şeklinde yemekler için kullanabilirsiniz. Isırgan otunu ilk olarak ısırgan otu çorbası yaparak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ısırgan otu pirinçlisi yemeği yaparak, ısırgan otunun pirinçle efsaneleşmiş uyumunu tadabilirsiniz. Büyük bir idrar söktürücü olan ısırgan otu çayı da hazırlayabilirsiniz. Ek olarak pirinç pek tüketmeyenler, bulgurla ısırgan otunu birleştirerek bir bulgurlu ısırgan otu yemeği hazırlayabilirler. Bu yöntemlerdeki en mühim püf nokta ısırgan otunun muntazam bir halde temizlenmesidir.

ISIRGAN OTUNUN ZARARLARI

Leziz tadı ve büyük kullanım alanı olsa bile ısırgan otunun da bazı zararları bulunmaktadır. En önde gelen hastalık alerjik reaksiyonlardır. Isırgan otu tüketildiği vakit bazı yan etkisinde bırakır vücudunuzda görülüyorsa, kesinlikle ısırgan otu tüketmemelisiniz. Hamile kalma planı meydana getiren bayanlar ısırgan otunu o dönemde pek tüketmemeleri gerekmektedir. Şundan dolayı ısırgan otu tane döngüsünü değiştirebilmektedir. Aşırı ve dengesiz ısırgan otu tüketiminde mide ağrısı, terleme ve ciltte oluşabilecek bazı döküntülere yol açabilir.

Hünnapın yararları ve zararları nedir? Hünnap iyi mi tüketilir, fazla yenirse ne olur? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir