İngiltere’de bakımevi işletmecileri Kovid-19 ölümlerinden dolayı hükümeti suçladı

Haber

İngiltere’de, ortalama 15 bin kişinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle yaşamını kaybetmiş olduğu bakımevlerinin işletmecileri, bu durumdan hükümeti görevli tuttu.

İngiltere’deki bakımevleri işletmecilerini temsil eden Care England’ın CEO’su Prof. Martin Green, Parlamento Sıhhat ve Toplumsal Bakım Komitesinde konuştu.

Bakanların vaatlerine karşın kontrol mevzusunda hala büyük problemler bulunduğunu ve sonuçların kaybolduğunu özetleyen Green, personelin koronavirüs taşıyıp taşımadığını öğrenmek için 8-10 gün beklediğini iddia etti.

“Bu salgının ortaya çıkmış olduğu ilk andan itibaren bakımevlerine odaklanmalıydık.” diyen Green, testlerde yaşanmış olan sorunlardan dolayı kişilerin neticeleri öğrenemeden hastaneden taburcu edildiğini belirtti.

Hükümetin, hastanelere odaklanmak için enfekte hastaları bakımevlerine taburcu ettiğini kaydeden Green, “Bakımevlerinin sıhhat sorunları olan insanlarla dolu olduğu düşünüldüğünde, belirli bir organizasyonu düşünmek yerine risk altındaki insanların nerede olduğuna odaklanmamız gerekiyordu.” diye konuştu.

Birçok bakımevinin hastanelerden gelen hastaları izole edecek doğru düzeneğe haiz olmadığını, öteki ülkelerde ise enfekte hastalar için ayrı karantina tesisleri kullanıldığını özetleyen Green, “Hastaneleri boşaltma ve bakımevlerini doldurma politikamız vardı, sadece öteki ülkelerde semptom gösterenler bakımevlerinden karantina tesislerine alındılar.” dedi.

Ayrıca, Ulusal İstatistik Kurumu (ONS), İngiltere ve Galler’deki koronavirüsle ilişkili ölümlerin düşüşte bulunduğunu duyurdu. ONS Sıhhat Analizi Birimi Başkanı Nick Stripe da mevcut verilerin ortalama 15 bin bakımevi sakininin koronavirüs sebebiyle öldüğünü gösterdiğini belirtti.

Kovid-19 sebebiyle 34 binden fazla kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu İngiltere, can kaybı sayısı bakımından Avrupa’da birinci, dünyada da ABD’den sonrasında ikinci sırada bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir