İncirin yararları nedir? İncir mideye iyi gelir mi, zayıflatır mı?

Sağlık

İncir bilhassa Akdeniz ve Güneybatı Asya bölgelerinde yetişir. Vatanımızda ise Akdeniz ve Ege bölgelerinde çoğunlukla görülür. İnsanlık geçmişine tüketilmiş olan en eski meyvelerden biridir. Dişi olan ağaçların boyu daha uzundur ve meyveleri de büyük olur. Adam ağaçların ise daha kısa boyu vardır ve meyveleri de daha azdır. Dişi ağaç türlerinin meyvesi daha leziz olmaktadır. Birleşmiş Milletler Besin ve Ziraat Örgütü’nün 2011 yılındaki araştırmasına bakılırsa Dünya’daki incir üretiminde ilk sırada 260 bin ton ile Türkiye yer almıştır. Vatanımızda en fazla Aydın ilinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İncirin kalorisi ve gıda kıymeti ne kadar?

  • İncirin 100 gramında ortalama 75 kalori vardır.
  • Mide için yararlı olan lif oranı yüksek bir meyvedir.
  • 100 gramında toplam 16 gram şeker vardır.
  • Demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko benzer biçimde vücudun gereksinim duyan temel minerallerin çoğunu ihtiva eder.
  • B vitamini grubundan B1,B2, B6 ve B12 vitamini içermektedir.
  • A, E, D, K vitaminlerini ihtiva eder. Vitamin açısından varlıklı bir meyvedir.
  • Niasin, riboflavin ve tiamin içermektedir.
  • Yüksek oranda C vitamini ihtiva eder.
  • Kafein, trans yağ ve kolesterol içermez.

İncirin yararları nedir?

Kemik sağlığını korur: İncirin içinde kemikleri güçlendirici maddeler vardır. İçerisindeki magnezyum, kalsiyum ve potasyum yardımıyla kemikleri kuvvetlendirir. Kemik erimesi benzer biçimde hastalıkların riskini azaltır.

Kansızlığı önler: Bilhassa hanımlarda yaygın olarak görülen kansızlığın birden fazlaca sebebi olabilmektedir. Demir eksikliklerine bağlı olan kansızlığın önlenmesinde kuru incirin yararları çoktur. Hemoglobin bileşiği olarak malum demiri bol miktarda içeren kuru inciri tüketmeniz kansızlık sorununuzu çözebilir. Gelişme çağındaki evlatların da tüketmesi bu açıdan önemlidir.

Tansiyonu denetim eder: İncir, yüksek potasyum seviyesine haizdir ve bilhassa hipertansiyon problemi yaşayanların rahatlamasına destek verir.

Bağışıklığı sağlamlaştırır: İncir, içinde bolca oranda vitamin ve mineral içeren bir meyvedir. Gıda değerinin bu kadar varlıklı olması vücudun gerekseme duyduğu maddeleri aynı anda karşılamasını sağlar. Bağışıklık, sindirim ve sinir sistemi için fazlaca kıymetli bir besindir.

Hamilelikte tüketmek lüzumlu: Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin gerekseme duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamak annenin yediği besinlerle mümkündür. Bu yüzden hamilelikte gıda kıymeti yüksek gıdalarla beslenmekte yarar vardır. Hamilelikte kuru incirin yararları mevzusu bu açıdan önemlidir. Anne sütünde bulunan mineraller benzer biçimde incir de birçok mineral içermektedir.

İncir yaprağının yararları nedir?

İncir yaprağı tıpkı incirin kendisi benzer biçimde birçok hastalığa karşı kullanılmaktadır. İncir şekeri yükseltir mi sorusu fazlaca merak edilir sadece bilhassa diyabetin semptomlarını azaltıcı etkisiyle malum incir yaprağı kan basıncını da dengeleyici bir özelliğe haizdir. İncir yapraklarını kurutarak demleme yöntemiyle çayını yapabilirsiniz. Bu çayın vücuttaki glikoz seviyesini düşürücü bir tesiri vardır.

İncir sütünün yararları nedir?

Hemen hemen olgunlaşmayan yeşil renkteki incirin dalından koparılması sonucunda dalı ile yaprağı arasından beyaz bir sıvı akar. Bu sıvıya incir sütü denilmektedir. İncir sütü cilde sürülür mu sorusu en fazlaca dört gözle beklenen konulardandır. Eski tarihlerde insanoğlu bu sütü siğil yada dolama benzer biçimde cilt hastalıklarından kurtulmak için kullanmışlardır. Sütün asidik özelliği yardımıyla bakterileri azalttığı ve mikropları öldürmüş olduğu bilinmektedir.

Dikenli incirin yararları nedir?

Kuru ve yaş incire kıyasla fazlaca fazla bilinmeyen dikenli incirin yararları vücut için önemlidir. Yüksek oranda C vitamini ihtiva eder ve antioksidan özelliği ile vücudun yaşlanmasını önler. Yalnızca içten değil dıştan da vücudunuzu besler ve daha sıhhatli, parlak bir cilt sağlar. Tokluk hissi sağlamış olduğu için kilo vermek isteyen yada rejim yapanların da çoğunlukla tercih etmiş olduğu bir besindir.

Kaynatılmış incir suyunun yararları

İncir kürü olarak malum ve meydana getirilen kaynatılmış incir suyunun birçok faydası vardır. Yarım litre suya 6 tane incir ilave ederek kısık ateşte fokurdamasını bekleyin ve soğuduğu vakit için. Bu kürü 21 gün süresince uygulayabilirsiniz. Aç ya da tok karnına günde 3 kez içerek hazırladığınız karışımı tüketebilirsiniz.

Bu kürün sonucunda cilt sağlığınızdaki pozitif tesirleri görebilirsiniz. Saçların güçlenmesini ve uzamasını hızlandırır. Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Peki, incir kürünü kimler kullanamaz? Şeker hastası olanlar, incire alerjisi olanlar ve erken menopoz emareleri olanların uygulaması incirin zararlarından korunmak açısından tavsiye edilmemektedir.

Kaparinin yararları ve zararları nedir? Kapari iyi mi tüketilir, ne işe yarar? >

Kakule nedir, iyi mi tüketilir ve çiğnenir? Kakulenin yararları nedir, ne işe yarar? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir