Ilısu Barajı’nda zamanı gün

Finans

Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törene video konuşma yöntemiyle iştirak ediyor.

Açılışta konuşan Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Ilısu Barajı’nı elektrik üretimine başlatmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Artık su akıyor Türk yapıyor. 48 yılda meydana getirilen barajın 2 katı son 18 yılda yapılmış oldu. Sudan en fazla verimi almak için pek oldukça projeyi hayata geçirdik geçirmeye devam ediyoruz. Sulama alanından 66 milyon dekardan 85 milyon dekara çıkarılmasını hedefliyoruz. Dicle Nehri üstünde kurulan Ilısu ikinci büyük barajımızdır. 1. tribün ile 700 milyon kilovat saat enerji üretimi yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Bakan Pakdemirli’nin peşinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hitabı başladı.

‘ASIRLAR BOYUNCA KENDİNİ HİSSETİRECEK’

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

-Ilısu Barajı’nın ülkemize milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Alın teri döken Veysel Eroğlu başta olmak suretiyle yüklenici firmalara, mühendisinden işçisine herkesi kutluyorum. 2008 yılından beri pek oldukça engellemeyle karşılaştığımız bu eseri kararlılığımız yardımıyla milletimize kazandırdık. Senelerce bu barajın yapımına engel olmak isteyen her insanın bu barajın ihtişamı karşısında ezildiğine inanıyorum.

-Türkiye için Güneydoğu Anadolu için bugün bayram günü. Başta ana karşıcılık olmak suretiyle öteki muhalifler buranın yapımı karşısında merak ediyorum ne diyecekler. Bölgenin çiftçisi toprakları için her şey burada. Karşımızda 18 senedir tavizsiz uyguladığımız söz değil yapıt ürettiğimizin somut bir yapıt duruyor. Verdiğimiz en güzel yanıt bu görkemli yapıt.

-Ilısu Barajı’ndan esecek sulh, kardeşlik, refah ve rahatlık rüzgarı inanıyorum ki asırlar süresince bu topraklarda dalga dalga kendini hissettirecek.

YILLIK 2.8 MİLYAR LİRA KATKI

-Toplam senelik 4.1 milyar kilovat saat olan hidroelektrik santralinin 200 megavat gücündeki 1. ünitesini hizmete alıyoruz. Yıl sonuna kadar tam kapasite hizmete geçireceğiz. Toplamda 18 milyar lirayı buldu. Barajın yapımında Hasankeyf başta olmak suretiyle kültürel varlıklar özenle korundu. Bu tesisin ekonomimize senelik katkısı 2.8 milyar lira olmasını bekliyoruz. Temelden yüksekliği 135 metre toplam su depolama hacmi 10.6 milyar metreküp GAP projemizin en mühim unsurlarından biri. Ülkemizin en büyük 4. ve dolgu hacmi bakımından ikinci barajı. Beton kaplı kaya dolgu baraj tipinde Ilısu dünyada 1 numara.

-Cizre Barajı’nı geride bırakarak 1.1 milyar kilovat saat enerji üretecek hem de 765 bin dekar araziyi sulayabileceğiz. Çiftçilere ne yaptınız tüm bu arazileri sulamak suretiyle çiftçinin gönlüne su serpmiştir. Ne yaptığımızı anladın mı bay Kemal?

-Terör örgütleri bu sudan da nasibini almazlar diye düşünüyorum. Onların barajları kullanma emelleri farklıydı.

‘BUNLARIN HANGİSİ İSRAF?’

-Milletimiz her seçimde artan destekle bizlere doğru istikamette yürüdüğümüzü gösterdi. Bizlerden önceki 79 yılda yapılanların tamamının kimi alanlarda 5 ve 10 katı daha çok hizmet üretmeyi başardık.

-Türkiye 2002 senesinde 276 baraja sahipti biz buna 585 baraj daha ekledik. Ana karşıcılık konuşuyor israftan bahsediyor bunların hangisi israf?

-Benim ziraatçi kardeşim bu inşa ettiğimiz barajları görüyor. Önümüzdeki dönemde de pey der pey göreceksin Kemal Bey. 17 baraj açılışı daha yapacağız. Bir ihtimal 1 ay arayla bir ihtimal daha kısa hızlıca bunların açılışını yapacağız.

-Devletimizde ekilmemiş tek karış toprak, harekete geçirilmemiş en minik potansiyel bırakmadan, oldukça emek vererek yeni döneme hazırlanacağız.

-Türkiye 2002 senesinde 84 içme suyu tesisine sahipti biz buna 247 tesis daha ekledik. Türkiye 18 yılda 18 milyon dekar araziyi daha sulamaya açarak üretimimizi katlandırdı. Bitenlerin yanı sıra inşası devam eden tamamlanmak suretiyle bir oldukça yatırımımız bulunuyor. Bir tek 2020 senesinde 403 tesisi hizmete sunmayı planlıyoruz. Bunların ülkemize katkısı zirai gelirde 14 milyar, enerjide 28.5 megavat kurulu güç taşkın korumada 4.5 milyon dekar, içme suyunda 4.5 milyon metreküp, toplulaştırmada 4.2 milyon hektardır.

– Perşembe günü inşallah Başakşehir’deki Çam ve Sakura kent hastanesini açacağız. 2500 yataklı bu hastanemiz oldukça mühim bir çekim alanı oluşturacak. Yeşilköy’de acil bir hastane ki Pr. Dr. Murat Dilmener hastanesi olacaktır.

-Aynı gün Hadımköy’de Dr. İsmail Niyazi kurtulmuş bu hastanesinin geçmişi Sultan Abdulhamit’in askerleri için yaptırdığı bir hastneydi. Restorasyonunu yaptık Dr Niyazi Kurtulmuş adıyla açılışını yapacağız. Sancaktepe’de de Feriha Öz acil durum hastanesinin açılışını yapacağız 1000 yataklı. Bilhassa bu hastaneler internasyonal bir alanda bir sıhhat merkezi haline getirdiğimiz Türkiye’mizin Sancaktepe, eskiden orda askeri havaalanı vardı, orada havaalnından inecek hastaneye geçecek. Ulaşım noktasında en küçük sorun yaşamadan internasyonal camiaya hizmet sunacağız.

Konuşmanın peşinden barajda ilk kez elektrik üretimi başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir