Hünnapın yararları ve zararları nedir? Hünnap iyi mi tüketilir, fazla yenirse ne olur?

Sağlık

Bir öteki adı ünnap olan hünnap meyvesi bahçelerde yetiştirildiği benzer biçimde yabani olarak da bulunmaktadır. Hünnap meyvesi ağacı gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu ve oldukca dallı bir ağaç türüdür. Yerli değildir. Bu meyve türü daha oldukca Marmara, Bati ve Cenup Anadolu’da yetişmektedir. Bu meyve hakkında sıkça sorulan sorular mevcuttur. Bunlardan ilki hünnap iyi mi saklanır benzer biçimde bu suali cevaplamak istersek, şunu diyebiliriz ki Güz ayında toplanan olgunlaşan hünnap meyveleri taze olarak tüketilebileceği benzer biçimde ek olarak güneşte kurutulup da saklayabilirsiniz. Bu şekilde daha uzun soluklu olmuş olur. Bir öteki sual ise hünnap şeker hastalığında iyi mi kullanılır benzer biçimde sorulardır. Sıhhat deposu olan hünnap meyvesi şeker, tanin ve müsilaj olduğundan oldukça leziz bir besindir. Bu meyveyi nebat çayı olarak tüketebileceğiniz benzer biçimde meyvesini kurutup da yiyebilirsiniz. Ek olarak sabahları aç karnına 2 ya da 3 tane hünnap yiyecek, kolesterol ve lipid düşürücü bir tesir yapmaktadır. Hünnapın yararları ve zararları, kalorisi ve gıda kıymeti nedir? Dört gözle beklenen bu suali yanıtlayacağız. Hünnap meyvesi tüketimi, zayıflatır mı, hamileler tüketebilir mi? İşte detaylar.

HÜNNAPIN FAYDALARI

Hünnap adını ilk kere duyanlar faydalarını okuyunca şaşıracaklar. Bunlardan ilki bu meyve oldukça düşük kalorili bir meyve olmasıdır. Bu sayede zayıflamanıza destek olmaktadır. İşte hünnapın yararları:

•Hünnap, gıda kıymeti oldukça yüksek bir meyvedir. Bu özelliği yardımıyla kanseri önlemeye destek olmaktadır.

•Hünnap meyvesi antioksidan bulundurmaktadır. Ek olarak C ve A vitamini bakımında varlıklı olan bu meyve bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek sağlar.

•Bağırsak sorunlarını giderir ve kabızlığı tedavi eder.

•Kalp ve damar sağlığınıza iyi gelir.

•Hünnap meyvesinin muhteviyatında bulunan bileşenler kan dolaşımını tertipli bir halde sağlar. Vücutta bulunan kirli kanın temizlenmesine destek sağlar.

Çörek otunun yararları nedir, neye iyi gelir? Çörek otu yağı iyi mi kullanılır, zayıflatır mı? >

HÜNNAPIN ZARARLARI

Sıhhat dostu olan bu meyvenin yararları olduğu benzer biçimde zararları da mevcuttur. Bunlardan ilki hünnap fazla yenirse gaz ve şişkinlik problemlerine yol açabilir.

Ek olarak hünnabın bileşiminde bulunan karbonhidratlar kan şeker seviyesinde değişimlere yol açabilir. Bu yüzden aşırı tüketmemeye gerek gösteriniz.

Haşhaşın yararları nedir, neye iyi gelir? Haşhaş zayıflatır mı, ne işe yarar? >

HÜNNAP KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Şifa deposu olan bu meyvenin kalorisi; 60 gramı 47 kcal olarak bilinmektedir. Gıda kıymeti ise; %94 karbonhidrat, %6 protein, %0 yağ içermektedir.

HÜNNAP NASIL TÜKETİLİR?

Şifa dostu olan bu meyveyi güneşte kurutularak çerez olarak çay ile tüketilebilmektedir. Ek olarak kaynatılıp suyu içilebilir ve bu meyvenin reçeli yapılmaktadır. BU meyve bitkisel ilaç olarak da kullanılmaktadır. Ek olarak bu meyvenin çay şeklinde tüketilebilir.

HAMİLELİKTE HÜNNAP YENİR Mİ?

Hünnap meyvesi hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketmeden ilkin doktora danışılması önerilmektedir. Hünnap meyvesi, bazı bünyesi zayıf olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

HÜNNAP ZAYIFLATIR MI?

Hünnap meyvesi düşük kalorili olması ve yüksek enerji veriyor olmasından dolayı rejim dostu bir meyve olmaktadır. Kilo vermek isteyen kişilerin rahatça tüketebileceği bir meyve türüdür.Havyarın yararları ve zararları nedir? Havyar iyi mi tüketilir, ne işe yarar? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir