Hertz konkordato başvurusu yapmış oldu – haberler

Finans

Koronavirüs salgınının negatif tesirini en oldukca gösterdiği sektörlerden önde gelen otomotivin yanı sıra, operasyonel kiralama sektörü de salgından büyük yara aldı.

Dünyanın oldukca büyük kısmında uygulanan gezi yasakları, değişik ülkelerdeki karantina ve sokağa çıkma yasakları hem günlük hem de uzun dönem kiralamaları mühim seviyede aşağı çekti.

Gelinen noktada, sektörün mühim oyuncularından önde gelen Hertz’in ABD’de konkordato başvurusu yapmış olduğu ortaya çıktı.

102 senelik şirketten meydana getirilen açıklamada, Hertz’in Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda şeklinde bölgelerdeki operasyonlarının ABD’de meydana getirilen başvurunun haricinde tutulduğu açıklandı.

Hertz’in gereksinim duyduğu finansmanı sağlayamadığı ve gelirinin büyük kısmını oluşturan havalimanı kiralamalarını da yapamadığı öne sürülen sebebi ile söz mevzusu başvuruyu yapmış olduğu öğrenildi.

Dünya genelinde 38 bin çalışanı bulunan firmanın, 2019 sonunda toplam 19 milyar dolar borcu bulunuyordu.

1918 senesinde Walter Jacobs tarafınca temelleri atılan Hertz, o dönem Ford Model T araçları müşterilerine geçici olarak kullandırarak kiralama sektörünün önünü açmıştı.

KORONAVİRÜS SON DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir