Hastaneye gitmeniz gerekiyorsa ertelemeyin – HALİT YEREBAKAN

Sağlık

Meydana getirilen çalışmada her beş yetişkinden dördü, acile gitmeleri durumunda Covid-19> ile enfekte olmaktan korkuyor, bunların yarısı da doktorların, şikâyetleriyle ilgilenmeyeceğini düşünüyor. Sadece acil durumlarda> hastaneye gitmeyi ertelememeniz gerekir

COVID-19 Türkiye’de görülmeden ilkin birçok ülkeye yayılmış, niçin olduğu neticelerle uzaktan uzağa bizi korkutmaya başlamıştı. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren de bu korku zirve yapmış oldu. Birçok şahıs bu korku sebebiyle hastaneleri Koronavirüs yuvası benzer biçimde görmeye başladı. İnsanlar muayenelerini iptal etti, kontrollerini erteledi. Bebeğine aşı yaptırmak için herhangi bir sıhhat kuruluşuna adım atmayanlar dahi oldu. Hastanelerin korku filmlerindeki gizemli evler benzer biçimde görüldüğü bir süre dilimi yaşadık. Bazıları için bu durum hâlâ geçerli, hâlâ ‘Hastaneye gitmek = COVID-19’a yakalanmak’ diye düşünüyorlar. Başlangıçta meydana getirilen ‘Lüzumlu olmadıkça hastaneye gitmeyin’ uyarısı halk tarafınca yanlış anlaşıldı diye düşünüyorum. ‘Aman ha Covid- 19’a yakalanırsınız hastaneye gitmeyin’ denilmiş benzer biçimde hepimiz hastanelerden uzak durdu. Bu süreçte maalesef hastaneye başvurmakta geç kalıp yaşamını kaybedenler oldu.

Koronavirüs şüphesiyle başvuranlar hariç sayıldığında, acile gelen öteki başvuruların mühim seviyede azaldığı görüldü. Bu durum yalnız Türkiye’de bu şekilde değil elbet. Kısa sürede Amerikan Kardiyoloji Dergisi bir yazı yayımladı ve şaşırtıcı bir halde kalp krizi şikâyetiyle hastaneye başvurma oranının yüzde 40 oranında düştüğüne yer verildi.

Amerikan Acil Hekimler Koleji ve hususi bir teknoloji şirketi yaptıkları bir anketle hastaların çoğunlukla evde kalmayı tercih ettiklerini ortaya çıkardı. Ankete nazaran her beş yetişkinden dördü, acile gitmeleri durumunda Covid-19 ile enfekte olmaktan korkuyor, bunların yarısı da doktorların, şikâyetleriyle ilgilenmeyeceğini düşünüyor. Iştirakçilerin dörtte üçü ise hastaneye giderek sıhhat çalışanlarının işlerini zorlaştırmaktan çekiniyor.

Salgın döneminde sıhhat çalışanlarının üstündeki yükün asla olmadığı kadar ağır olduğu doğru. Sadece acil durumlarda hastaneye gitmeyi ertelememeniz gerekir. Sağlığınızda meydana gelen ani ve kaygı verici değişimleri görmezden gelmeyin. Zira bir hekim olarak hastaneye başvurmakta fazlaca geç kalmış olduğu için yaşamını kaybedenleri de gördüğümü üzülerek belirtmek isterim.

Hayatınıza mal olabilir

Bu zamanda sıkça ‘Hastaneler güvenli mi?’ sorusuyla karşılaşıyoruz. Hastanelerde tertipli olarak temizlik ve dezenfekte emek harcamaları yapılıyor. Doktorlardan temizlik personeline kadar tüm çalışanların maske ve vazife alanlarına nazaran öteki koruyucu ekipmanları kullanma zorunluluğu var. Hastanelere giren her insanın de gene maske kullanımı mecburi. Gerek devlet hastaneleri gerekse de hususi hastaneler bu mevzuda başından beri dikkatli davranıyor ve işi şansa bırakmıyorlar. Şikâyetiniz Covid-19 ile ilgili olsun ya da olmasın, hastaneye başvurmanız icap ettiğini düşünüyorsanız bunu ertelemeyin. Covid- 19’a yakalanma korkusu sebebiyle hastaneye gitmemeniz sağlığınız üstünde kalıcı hasarlar bırakabilir ya da hayatınıza mal olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir