Hardaliyenin yararları nedir? Hardaliye iyi mi tüketilir?

Sağlık

Hardaliye vücudumuz için ihtiyaç duyulan mühim maddeleri içermektedir. Bu yüzden uzmanlar günde iki su bardağı hardaliye tüketilmesini önermektedir. Ek olarak hardaliye tüketimi de oldukça basittir. Marketlerde hazır olarak satılan hardaliyeyi alıp tüketebilirsiniz. Bununla beraber evde kediniz de hardaliye hazırlayabilirsiniz. Hardaliye pek tanınmamasına karşın birçok yararı bulunur. Bilhassa kalp ve damar hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra hardaliye başlıca önde gelen kanserlerden de vücudu korur. Vücudun mineral dengesinin korunmasında da rol oynar. Hardaliyenin yararları nedir? Sorusunun detaylı bir halde yanıtı…

HARDALİYENİN FAYDALARI

Hardaliye ihtiva ettiği bolca mineral ve vitamin yardımıyla vücudumuzdaki reaksiyonların düzenlenmesinde büyük rol oynar. Hardaliyenin yararları şu şekildedir:

 • Günümüzde oldukca çoğunlukla görülen diyabet ve damar sertliği benzer biçimde hastalıkların tedavisinde destek besin olarak kullanılabilmektedir.
 • Yaşlanma etkilerini en aza indirerek, yaşlanmayı geciktirir.
 • Hardaliye bir fermantasyon sonucu oluştuğu için mikropların sebep olduğu hastalıklardan korunmaya da destek verir.
 • Yüksek oranda potasyum ve kalsiyum benzer biçimde mineraller ihtiva ettiği için kemik gelişimine büyük katkısı bulunmaktadır.
 • Mineral eksikliği yüzünden oluşabilecek; kemik erimesi, eklem ağrıları benzer biçimde hastalıkların tedavisinde ek besin olarak kullanılabilir.
 • Üzümün içinde bulunan polifenoller yardımıyla tansiyonu düşürmede kullanılabilir.
 • Hardaliye ek olarak kalp ve damar hastalıklarında başta gelen sorunların önlenmesinde de kalkan görevi görmektedir.

Çörek otu iyi mi tüketilir? Çörek otunun cilde yararları >

HARDALİYE NEYE İYİ GELİR?

Hardaliye, koyu renkli üzümlerden elde edilmiş olduğu için birçok mineral bulundurmaktadır. Bu mineraller içinde da en oldukca kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Bu mineraller yardımıyla bazı kemik erimesi benzer biçimde hastalıkların önüne geçilmiş olur. Ek olarak yaşlılık emarelerini de geciktirmeye yardım eder. Bunun yanında hardaliye tansiyona büyük oranda iyi gelmektedir. Kolesterolü de düşürerek, damar sertleşmesi ve pıhtı oluşmasını engelleyecek bazı tesirleri bulunmaktadır. Kan yapıcı özelliği yardımıyla anemi hastalığına iyi gelmektedir. Genel olarak hücre yenilenmesine destek olarak cildinizi de güzelleştirmektedir.

HARDALİYE NASIL TÜKETİLİR?

Hardaliye tüketmek için iki seçecek mevcuttur. İlk olarak zahmet etmek istemeyenler vatanımızda birkaç firmanın ürettiği hazır hardaliyeyi alabilir. Hazır alındığı vakit direkt olarak bardağa koyarak meyve suyunuzu servise hazır hale getirebilirsiniz. İkinci seçenek olarak evde hardaliyeyi kendiniz üretmeniz gerekmektedir. Evde hardaliye yapmak için de hardal tohumları, vişne ve kiraz yaprakları, koyu renkli üzümler işinizi görecektir.

HARDALİYE NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Hardaliye oldukca yararlı bir meyve suyudur. Devletimizde pek bilinmese de pek oldukca yararı bulunmaktadır. Hardaliyenin tüketiminde uzmanlar günlük olarak 2 su bardağı tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Bu sayede günlük vitamin ve mineral gereksinimlerini büyük oranda tamamlamış olacaksınız. Hamilelikte hardaliye tüketmek istiyorsanız eğer 2 su bardağı değil de 1 su bardağı tüketebilirsiniz. Hardaliye tüketimi yardımıyla vücudunuzda kan oluşumu artacaktır ve birçok mineral kazanacaksınız. Bu sayede bebeğin gelişimi için de ek besin olarak kullanılmış olur.

HARDALİYE ALKOLLÜ MÜ?

Hardaliye yapımında papazkarası cinsinde yaş üzüm, vişne ve siyah hardal tohumları kullanılmaktadır. Fermente bir halde oluşan bir içecektir. Sadece içinde bulunan siyah hardal tohumları yardımıyla alkol oluşumu önlenmektedir.

Çınar yaprağının yararları nedir? Çınar yaprağı zayıflatır mı? >

HARDALİYE ZARARLARI

Hardaliye, vatanımızda pek bilinmeyen ve genel olarak Trakya bölgesinde tüketilen bir sıvıdır. Bu yüzden hardaliyenin malum pek ziyanı bulunmamaktadır. Fakat hardaliye alkollü değildir. Halk içinde üzüm şarabına benzetilse de hardal tohumları yardımıyla bu hususi durumunu yitirmektedir. Ek olarak hardal tohumu zararsız da diyemeyiz. İçerisinde bulunan vişne yaprakları, papazkarası cinsindeki üzüm ve siyah hardal tohumları benzer biçimde maddeler bulunduğundan bazı olumsuzluklara yol açabileceği de unutulmamalıdır.

HARDALİYENİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Sağlığımız açısından oldukca mühim bir sıvıdır. Hardaliye genel olarak pek bilinmese de bazı diyetisyenler, ara öğünlerde hardaliye tüketimini önermektedir. Hardaliyenin 100 gramında ise 60 kcal kalori bulunmaktadır. Bununlar beraber 100 gram hardaliyenin gıda değerleri ise şu şekildedir:

 • Kalori: 60 kcal % 3.0
 • Karbonhidrat: 5.8 g % 1.9
 • Lif: 4.0 g % 16.0
 • Protein: 3.7 g % 7.5
 • Yağ: 3.3 g % 5.1
 • Kolesterol: 0.0 mg % 0.0
 • A Vitamini: 109.0 IU % 2.2
 • C Vitamini: 0.3 mg % 0.5
 • Potasyum: 152.0 mg % 4.3
 • Kalsiyum: 63.0 mg % 6.3
 • Demir: 1.6 mg % 8.9

Chia tohumunun yararları nedir, ne işe yarar? Nerede satılır? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir