Goji berry’nin yararları nedir? Goji berry günde ne kadar tüketilmeli?

Sağlık

Dünyada gıda kıymeti en yüksek olan meyvelerden birisi olan goji berry meyvesini, Çinliler yüzlerce yıl bu meyveden yapmış olduğu ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanmakladırlar. Çin tıbbında bu meyve kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır. Ek olarak kanı temizlemeye destek olmaktadır. Bu şifa deposu meyvenin tadı tıpkı kiraz ve yaban mersini meyvesine benzemektedir. Bu kırmızı meyvenin tüketimi dünya genelinde son zamanlarda artış göstermektedir. Bu meyvenin yapraklarından, muhteşem bir çay yapılmaktadır. Ek olarak yapraklar ve saplarından yağ elde edebiliyorsunuz. Bu meyveyi kurutarak da tüketebilirsiniz. Goji berry yararları ve zararları, kalorisi ve gıda kıymeti nedir? Dört gözle beklenen bu suali yanıtlayacağız. Goji berry iyi mi tüketilir, tane geciktirir mi? İşte detaylar.

GOJİ BERRYNİN FAYDALARI

•Daha oldukca Çin’de yetişmekte olan goji berry kısaca kurt üzümünün yararları saymakla bitmez. Bunlardan ilki yaşam uzunluğunu artırtır ve kuvvet verici olarak kullanılmaktadır.

•İçeriğinde 19 değişik amino asit bulundurur.

•Dünya genelinde en yüksek antioksidan içeren bir besindir.

•21 iz minerallerini ihtiva eder. Buda kansere yakalanma riskini önlemeye destek olmaktadır.

•Kolesterolü düşürür.

•Goji berry meyvesi cinsel iktidarsızlık ve gelişme hormonlarına iyi gelir.

•Beyin ve sinir sisteminin tertipli bir halde çalışmasını sağlar.

•Kalp ve kan basıncına yararları bulunmaktadır.

•Karaciğer dostudur.

•DNA’yı korumaya destek sağlar.

•Beta karoten deposudur.

•Göz sağlığı için oldukca yararlıdır.

Çörek otu iyi mi tüketilir? Çörek otunun cilde yararları >

GOJİ BERRYNİN ZARARLARI

Şifa deposu olan bu olağanüstü besinin yararları olduğu şeklinde zararları da mevcuttur. Bunlardan ilki goji meyveleri aşırı tüketildiğinde baş dönmesi, göz rahatsızlığı, bulanık görme ve halüsinasyonlar şeklinde yan etkilere niçin olabilir.

•Gereğinden fazla tüketilmesi durumunda goji berry hipertansiyona niçin olabilmektedir.

Çınar yaprağının yararları nedir? Çınar yaprağı zayıflatır mı? >

GOJİ BERRYNİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Sıhhat açısından oldukça yararlı olan bu besini kalorisi, pişmemiş olan bu meyvenin 1 gramı 4 kcal olarak bilinmektedir. Gıda kıymeti ise %84 karbonhidrat, %16 protein, %0 yağ içermektedir. Kurulmuş olan bu meyvenin kalorisi; 14 gramı 48 kcal olarak bilinmektedir. Gıda kıymeti ise; %83 karbonhidrat, %15 protein, %1 yağ içermektedir.

GOJİ BERRY NASIL TÜKETİLİR?

Goji berry meyvesi kısaca kurt üzümünün anavatanı Çin olarak bilinmektedir. Bu kırmızı sempatik meyvenin tadı kiraz ve yaban mersinini meyvesini andırmaktadır. Goji berry meyvesi Çin mutfaklarında oldukça yaygın bir halde kullanılmaktadır. Bu meyve pirinç yiyecekleri, çorba ve çay yapımında tüketilmektedir. Bu şifa deposu olan gıda çoğu zaman kurutularak ya da suyu içilerek tüketilmektedir. Dünya genelinde son zamanlarda daha oldukca tüketilmeye başlanmıştır. Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve ABD’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Bu şifa deposu leziz meyve Goji Berry ne kadar tüketilmeli ve Goji Berry kimler kullanamaz şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır. Bu meyveyi bir avuç kadar her gün tüketebilirsiniz fakat aşırı tüketmemeye çaba edin. Bu meyveyi tüketmemesi ihtiyaç duyulan kişiler diyabetik ilaçlarla ve hipertansif ilaç kullananlar ve yüksek gerilim hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.

GOJİ BERRY ADET GECİKTİRİR Mİ?

Anavatanı Tibet olan kırmızı ve parlak goji berry meyvesinin sıhhat ve tıp alanında çok çok fazla faydası bulunmaktadır. Dünyadaki en yüksek gıda değerine haiz olan bir meyve türüdür. Normal olarak ki her şeyin aşırısı zararlıdır. Gereğinden fazla goji berry tüketimi tane gecikmesine ve düzensizliğine niçin olabilir. Bu yüzden fazla tüketmemeye çaba edin.

Chia tohumunun yararları nedir, ne işe yarar? Nerede satılır? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir