Gaziantep Üniversitesi’nden koronavirüs için ulusal ilaç müjdesi

Sağlık

Çin’den tüm dünyaya yayılan ve dünya genelinde milyonlarca 328 binin üstünde insanoğlunun yaşamını elinden alan Koronavirüs salgını ile ilgili müjdeli bir haber Gaziantep Üniversitesi’nden geldi. Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark, Koronavirüs tedavisinde kullanılan ve daha ilkin onaylanan iki ilaca ek olarak iki ilacın daha çalışılması için onay aldı.

Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “İki ilacımızın daha biyo-eşdeğerlik çalışmasına Sıhhat Bakanlığımız tarafınca onay verilmesiyle, COVİD 19 tedavisinde kullanımı için onay verilen yerli ve ulusal ilaç sayımız dörde terfi etti. Öteki taraftan onay bekleyen birkaç ilaç çalışmamız daha devam etmektedir. Bu ülkemiz ve üniversitemiz adına gurur vericidir” dedi.

Korona virüs ile savaşım kapsamında GAÜN Teknopark’ta yürütülen emekler doğrultusunda, COVID-19 tedavisinde kullanılan ithal ilaçların yerli muadillerinin geliştirilmesine yönelik olarak devam eden biyo-eşdeğerlik çalışmalarında mühim bir başarıya daha imza atıldığını açıklayan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Emek harcamalar, biyoyararlanım/biyoeşdeğerlik etik kurulunun ve arkasından TİTCK/Sıhhat Bakanlığı onayı ile başlamaya uygun hale geldi. Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark Şirketi Farmagen IKU Merkezi ortaklığı ile devam eden çalışmalarımız neticesinde, hastalarımızın kullanabilmesi için yurt dışından ithal edilen COVID 19 tedavi ilaçlarının yerli ve ulusal eşdeğerini (denk) geliştiriyoruz” dedi.

Çalışmaların tamamlanmasının arkasından, ilaç sektörünün öncü firmaları vesilesiyle Türkiye’de COVID-19 tedavisinde kullanılan Lopinavir/Ritonavir, Favipiravir ve Umifenovir adlı ilaçların yerli eşdeğerleri (denk) piyasaya verilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Gür, “Dünya’nın yaşamış olduğu bu tehlikeli sonuç dönemde; Teknoparkımız ve Yerli İlaç Sanayisinin, Üniversitemiz ile el ele vererek yaptıkları bu oldukca mühim çalışmalarla Sıhhat Bakanlığımız ve halkımızın bu salgınla mücadelede çözüm ortağı olması bizleri gururlandırmıştır” diye konuştu.

Bugün hizmete giriyor! İşte Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin özellikleri>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir