Fransızların salgın sonrası Türkiye’ye yatırım ilgisi artıyor

Finans

Çağatay Özdoğru, AA muhabirine koronavirüs salgını sonrası Türkiye-Fransa ekonomik ilişkileri ve salgın sürecinin oluşturduğu tesir üstüne değerlendirmede bulunmuş oldu.

Salgın sonrası Türkiye’de yapılacak yatırım ve üretime yönelik Fransa tarafınca artan bir ilgi olduğuna dikkati çeken Özdoğru, “Türkiye’nin önümüzdeki dönemde mühim bir yatırım ve üretim merkezi olacağını düşünüyorum. Mevzuyla ilgili olarak, Fransızlarda artan bir ilgi bulunduğunu gözlemlemek mümkün.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GÖNDERDİĞİ YARDIMLAR FRANSA KAMUOYUNDA OLUMLU BİR ETKİ YARATTI”

İki ülkenin köklü zamanı ve ekonomik ilişkilere haiz olduğuna işaret eden Özdoğru, “Türkiye-Fransa ilişkileri beş asırlık köklü bir zamanı geçmişe dayanıyor. Avrupa’daki en yoğun Türk nüfuslarından birine haiz olan Fransa, ticari ve ekonomik ortağımız olmasının yanı sıra mühim bir müttefikimiz. DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi olarak, ikili ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla mühim bir platform oluşturduğumuza inanıyorum.” diye konuştu.

Özdoğru, salgının Fransız ekonomisi üstünde ciddi tesir yarattığını belirterek, “Kovid-19 salgınıyla beraber, Fransa’da birçok sektörün etkilendiğini görüyoruz. Net ekonomik tesirleri değerlendirmek için Fransız hükümetinin 110 milyar avroluk destek paketini, değişik sektörlerde uygulamaya geçirmesini beklemek yararlı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye tarafınca gönderilen tıbbi yardım paketlerinin ikili ilişkiler üstünde pozitif yönde bir tesir oluşturduğuna vurgu meydana getiren Özdoğru, “Bildiğiniz suretiyle, Kovid-19 ile mücadeleye yönelik Türkiye’nin Fransa’ya gönderilmiş olduğu yardım paketleri, Fransa kamuoyunda pozitif yönde bir tesir yarattı. Ülkemizin bu mevzuda gösterdiği hassasiyetin, ikili ilişkilerimizi gelecek dönemde daha da iyi bir noktaya taşıyacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

İKİLİ TİCARET HACMİ GEÇEN YIL 14 MİLYAR AVRO

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine gore, Türkiye ile Fransa içinde 2018 senesinde 12,4 milyar avro olarak gerçekleşen ikili tecim hacmi, 2019 senesinde 13,9 milyar avroya terfi etti. Bunun 7,6 milyar avrosunu Türkiye’den meydana getirilen ihracat oluştururken, 6,3 milyar avro Fransa’dan Türkiye’ye ithalat gerçekleştirildi. Bu bakımdan Fransa, Türkiye’nin dış tecim fazlası verdiği ülkeler içinde içeriyor. Ek olarak Fransa, geçen yıl Türkiye’nin en oldukca tecim yapmış olduğu 7’inci ülke olarak kayıtlara geçti.

Dış İşleri Bakanlığı verilerine gore 360 bini aşkın çifte yurttaş olmak suretiyle 800 bin civarında Türk nüfusun yaşamış olduğu Fransa’da, Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore, ülke ekonomisinin bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 5,8 oranında küçüldüğü ve bu zamanı gelişmenin 1949 yılından bu yana kaydedilen en düşük çeyrek dönem Gayri Safi Yurt İçi Hasıla göstergesi olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir