Domatesin yararları nedir, neye iyi gelir? Domates kan yapar mı?

Sağlık

Geçmişten günümüze halk içinde domatesin yararları ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı ve konuşulmaya da devam ediyor. Bununla beraber Türkiye’de ve de dünya genelinde domatesin yararları ve domatesin cinselliğe yararları ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Peki, bu meydana getirilen bilimsel çalışmalara nazaran mucize sebze domatesin yararları nedir ve domatesin kalorisi ile gıda kıymeti nasıldır? Bu yazımızda, sabah.com.tr olarak domatesin yararları ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiği ile ilgili detayları sizin için derledik. İşte, sevilen sebze domates ile ilgili bazı mühim ve yararlı bilgiler…

DOMATESİN FAYDALARI

Domateslerdeki antioksidanlar, kanser, diyabet ve kalp hastalığı bunlardan birkaçı olan çeşitli ölümcül hastalıklara karşı koruma sağlar.

Bilimsel olarak Solanum lycopersicum olarak adlandırılan domates, Orta ve Cenup ABD’da ortaya çıktı. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ılıman iklimlerde yetişen sayısız çeşitte gelir. Domates, kilo vermek ve tansiyon seviyelerini korumak isteyen insanoğlu için son aşama faydalıdır. Ek olarak, diyabet yönetiminde vizyon ve yardımın geliştirilmesine destek olurlar. Daha da önemlisi, hamile hanımefendiler için yararlı olabilirler.

Domates Kanseri Önlemeye Destek Olur

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne nazaran, domateslerdeki likopen meyvenin antikanser özelliklerinden görevli olabilir. Likopen, karotenoid ailesinde bir antioksidandır. Kuvvetli antioksidan özelliklerinin, çeşitli nedenlerden dolayı vücudumuzda üretilen özgür radikalleri nötralize etmiş olduğu bulunmuştur. Laboratuvar emek harcamaları bile domates bileşenlerinin birkaç kanser hücresi tipinin çoğalmasını önlediğini göstermektedir.

Domates Kan Basıncını Düzenler

Domateslerdeki likopenin de kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Domates ek olarak tansiyon seviyelerini düşürdüğü malum bir mineral olan potasyum açısından da zengindir. Bunun sebebi potasyumun sodyumun etkilerini azaltmasıdır. Aslen, ne kadar potasyum tüketirseniz, idrarla daha çok sodyum kaybedersiniz. Bunun yanı sıra, potasyum kan damarlarınızın duvarlarındaki gerilimi hafifleterek kan basıncını daha da azaltır. Amerikan Kalp Derneği’ne nazaran, averaj bir erişkin için tavsiye edilen potasyum alımı günde 4.700 mg’dır. Sadece böbrek taşlarına yol açabileceğinden fazlaca fazla potasyum tüketmemeye dikkat edin.

Elmanın yararları nedir? Elma cilde iyi gelir mi, zayıflatır mı? >

Çin’deki bir araştırmaya nazaran, domates suyu vücut ağırlığını, vücut yağını ve bel çevresini mühim seviyede azaltabilir. Ek olarak kilo alımına katkıda bulunabilecek kolesterol seviyelerini düşürebilir. Büyük bir antioksidan deposu olmasının yanı sıra, domatesler lif bakımından da zengindir ve kalorisi düşüktür. Böylece, tokluğu arttırır ve hatta kalori alımını azaltır, böylece kilo yitirilmesine destek olurlar.

Domates ek olarak büzücü olarak mükemmel çalışır ve yüz dokusunu iyileştirir. Fazla yağları cildinizden alır ve yüzünüzü daha uzun süre taze meblağ. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey taze domates ve salatalık sularını karıştırmak. Bir pamuk topu kullanarak, suyu tertipli olarak yüzünüze uygulayın.

Domatesler Sindirim Sağlığını Geliştirir

Domatesler, sindirim sularının mühim bir bileşeni olan iyi klorür kaynaklarıdır. Bir rapor ek olarak, domateslerde likopenin mide kanserini önlemedeki etkinliği hakkında konuşuyor. Domateslerdeki lif de burada destek sunar – 100 gram domates size 2 gram lif (hem çözünür hem de çözünmez lif) verir ve bağırsak sağlığını daha da artırır.

DOMATESİN ZARARLARI

Domates yaprakları tüketim için güvenli değildir. Büyük miktarlarda, zehirlenmeye niçin oldukları bilinmektedir. Bazı araştırmalar, domates hariç bitkinin tüm bölümlerinin sindirim rahatsızlığına niçin olabileceğini düşündürmektedir. Anekdot kanıtlarına nazaran, domates yaprağı zehirlenmesinin öteki semptomları içinde boğaz ve ağızda ciddi tahriş, baş dönmesi, baş ağrısı ve ciddi vakalarda ölüm olabilmektedir.

DOMATESİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

İşte minik bir (averaj 100 gram) pişmemiş domatesdeki gıda maddeleri:

  • Kalorisi: 18
  • Su: %95
  • Protein: 0.9 gram
  • Karbonhidrat: 3.9 gram
  • Şeker: 2.6 gram
  • Lif: 1.2 gram
  • Yağ: 0.2 gram

Çam fıstığının yararları nedir? Çam fıstığı günde ne kadar tüketilmeli? >

DOMATESİN CİNSELLİĞE FAYDALARI

Domates kimi zaman, kim bilir meyvenin dokusu yada içerdikleri asitlerin dudaklara ve ağza kan pompalaması ve hem de kan akışını uyarması sebebiyle “aşk elması” olarak adlandırılır. Ek olarak, bazı araştırmalar domateslerin cinsel performansı artırabileceğini ve kas kontrolünü geliştirebileceğini göstermiştir.

DOMATESİN CİLDE FAYDALARI

Domates Cilt Ve Saç Sağlığını Geliştirir

Domates bir çok güzellik bakımında mühim bir bileşendir. Büyük gözenekleri iyileştirmeye, sivilceleri tedavi etmeye, güneş yanığını yatıştırmaya ve donuk cildi canlandırmaya destek olurlar. Domatesdeki antioksidanlar, bilhassa likopen, hücresel hasar ve cilt iltihabı ile savaşır.

Demirhindinin yararları nedir, neye iyi gelir? Demirhindi iyi mi kullanılır? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir