Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ’19 Mayıs’ tepkisi

Haber

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Meclisi ve makamları tarafınca “19 Mayıs 1919’un yıl dönümü bahanesiyle meydana getirilen mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamalara sert tepki gösterdi.

“19 MAYIS BÜTÜN MAZLUM MİLLETLER İÇİN KUTLU BİR GÜNDÜR”

Yunanistan’da bugün düzenlenen bazı etkinlikler ve meydana getirilen açıklamalara ilişkin Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, “Kurtuluş Savaşımızın ilk adımının atılmış olduğu 19 Mayıs 1919 zamanı yalnızca milletimiz için değil, emperyalizme karşı cenk vermiş tüm mazlum milletler için kutlu bir gündür. Bu şekilde bir günde Yunanistan Meclisi ve makamları tarafınca 19 Mayıs 1919’un yıl dönümü bahanesiyle meydana getirilen mesnetsiz ve hezeyan dolu açıklamalar ne zamanı gerçeklerle ne de 21. yüzyılın değerleriyle bağdaşmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Birinci Dünya Savaşı’nın 1918’de bitmesinin peşinden İstanbul’un işgal edilen tek başkent olduğu ve 15 Mayıs 1919’da Yunan ordusunun İzmir’i işgal etmiş olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bu acı işgal, hiçbir öne sürülen nedeni olmayan, mezalime sahne olmuş planlı ve yüz kızartıcı bir istilaya dönüşmüştür. İşgalin üstünden daha beş ay geçmeden işlenen mezalimin ulaşmış olduğu dehşet verici boyutların müttefiklerin Soruşturma Komisyonu oluşturmasını gerektirecek kadar ciddi olduğu unutulmamalıdır.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kendi tarihiyle yüzleşemeyen Yunan liderliği, bağlaşık ülkelerin Soruşturma Komisyonunun raporlarını ve Lozan Sulh Antlaşması’nın cenk suçlarına ilişkin maddesinin altında yatan gerçekleri hatırlamalıdır. Lozan Sulh Antlaşması’nın 59. maddesi, Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusunun işlediği fiillerin cenk hukukuna aykırı bulunduğunu tespit etmiştir.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ GÖNDERMESİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonrasında Yunanistan Başbakanı (Elefterios) Venizelos’un, 1934 senesinde Yüce Önder Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ü Nobel Sulh Ödülüne aday göstermesi, sorumsuz siyasetçilerin ve köktencilik çevrelerin bugün zamanı tersten okuma çabasında bulunduğunun bir başka kanıtıdır.

İkili ilişkilerimizdeki sorunları diyalog yöntemiyle çözme çağrılarımıza ilgisiz kalmakta ısrar eden Yunanistan’ın, uzattığımız dostluk elini geçmişte olduğu şeklinde tutması, dünyanın değişimini doğru okumanın da gereğidir.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ AKSOY’DAN YUNANİSTAN’DA TÜRK BAYRAĞI YAKILMASINA TEPKİ:

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen gösterilerde Türk bayrağının yakılmasına ilişkin, Mustafa Kemal Atatürk’ün, İzmir’in işgalden kurtulmasının peşinden önüne serilen Yunan bayrağını çiğnetmediğini hatırlatarak, “Şanlı bayrağımıza asla kimse el uzatamaz!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Aksoy, mevzuya ilişkin Twitter’dan bildiri paylaştı.

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, mesajında, “Ordularımız İzmir’i geri aldığında Mustafa Kemal Atatürk önüne serilen Yunan bayrağını, ‘Bir milletin onurudur’ diye çiğnetmemişti. Aradan yüz yıl geçti. Irkçı kafalar hala ihtiyaç duyulan dersi almamış. Şanlı bayrağımıza asla kimse el uzatamaz!” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir