‘Dirençli sporda maske ani ölümlere niçin olabilir

Sağlık

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nural Aydın, egzersizin bağışıklık sistemi üstünde oldukça tesiri bulunduğunu söylemiş oldu. Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) günde ortalama 25 dakika hafif-orta düzeyde egzersiz yapılması tavsiyesini hatırlatan Dr. Aydın, “Yeni normalleşme sürecinde havaların ısınmasıyla birlikte insanoğlu dışarı çıkmak istiyorlar. Eğer dışarıda spor yapmayı düşünüyorsanız, mümkün olmasıyla birlikte yalnız ya da evinizi paylaştığınız biriyle çıkmalısınız. Öteki türlü bu şahıs komşunuz yada dostunuz ise, toplumsal mesafe kurallarına riayet ederek spor yapılırsa, risk minimalize edilmiş olur. Yürüyüşe çıkacaksanız, yan yana ya da çaprazda lokalize olmaya çalışın. Derhal arkanızda bulunacaksa ya da karşıdan gelen bir insanla 6 adım kuralı şu demek oluyor ki 1,5 metrelik mesafe bırakmakta yarar var. Şahıs arkada yürüyüş yapacaksa, toplumsal mesafe kuralı 4,5-5 metre, öndeki şahıs koşuyorsa 10 metre, bisiklet sürenler için toplumsal mesafe kuralı 20 metreye kadar çıkmaktadır” diye konuştu.

‘ANİ ÖLÜMLERE KADAR UZAYABİLİR’

Dr. Aydın, evden dışarı çıkıldığında maske kullanımının mühim bulunduğunu, yalnız cerrahi maske önerdiklerini söylemiş oldu. Sıhhat çalışanlarının kullandığı ustalaşmış maskeler ile spor hayata geçirmeye çalışmanın fazladan koruyuculuğu olmadığını kaydeden Dr. Aydın, bu durumun aksine performansta nefese karşı direnç oluşturduğunu kaydetti. Dirençli spor yaparken maske kullanılırsa, solunan havanın bir miktarını geri solumaya niçin bulunduğunu ifade eden Dr. Aydın, “İster istemez karbondioksit solumuş oluyoruz. Bu da kişide hafifçe sersemlik hissine, halsizliğe hatta bayılmalara sebep olabilir. Eğer dirençli spor yaparken maske takılırsa, soluduğunuz havanın bir miktarını geri soluyacağınızdan kandaki karbondioksit düzeyi artacaktır. Bu sebeple akciğer problemlerine, akciğerde sönmelere, kalp krizlerine ve hatta ani ölümlere kadar bunun sonu uzayabilir. Bilgili spor yapalım, toplumsal mesafe kurallarına uyalım” dedi.

‘YOĞUN PERFORMANSLI SPOR TRAVMAYI GETİRİR’

Dr. Aydın, dirençli spor yaparken maske takılmasını önermediklerini kaydederek, “O noktada yalnız olduğunuza güvenli olun ya da toplumsal mesafe kurallarına gerçek anlamda riayet ettiğiniz noktada maskesiz spor yapılmasını tavsiye ediyoruz. Toplumsal mesafenize dikkat ettiğiniz takdirde maskesiz sporunuzu yapabilirsiniz. Eğer kalabalık ortamdaysanız, lütfen maskenizi takının. Devir performans yapma devri değil, biz sporu düzgüsel bağışıklık sisteminiz için öneriyoruz. Yoğun performanslı sporlar bununla beraber travmayı getirir” ifadelerini kullandı.

Yemeden önce bir daha düşünün! İşte kansere neden olan 14 tehlikeli besin>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir