Deniz börülcesinin yararları nedir? Deniz börülcesi nerede bulunur, iyi mi pişirilir?

Sağlık

Hayatımızda oldukça azca karşılaştığımız mucize yiyecek deniz börülcesinin yararları saymakla bitmiyor. Fazlaca aşırı tüketilmese de adını sıkça duyduğumuz bu yiyecek ile ilgili tarihten bu güne azca sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Peki, bu meydana getirilen azca sayıda bilimsel araştırmalara bakılırsa deniz börülcesinin yararları nedir? Hususi olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, deniz börülcesinin kalorisi, gıda değerin ve iyi geldiği hastalıklardan, deniz börülcesinin yararları ve zararlarına kadar birçok mühim informasyon yer verilmiştir.

DENİZ BÖRÜLCESİNİN FAYDALARI

Yüksek protein ve antioksidan bölümleriyle, deniz börülcesi diyabet ve kalp hastalıklarıyla mücadelede destek olabilir. Isı çarpmalarını ve ateşi de önleyebilirler. Emekler ek olarak bu baklagillerin antikanser özelliklerini göstermektedir.

Deniz börülcesinin tohumları, filizleri ve kabuklarındaki proteinler ve polifenoller potansiyel antioksidan aktivite gösterir. Vücudunuzda peroksit ve süperoksit iyonları şeklinde özgür radikalleri temizleyebilirler.

Her şeyden ilkin, deniz börülcesi, soya fasulyesi ekstrelerinden mühim seviyede daha yüksek antioksidan aktiviteye haizdir. Bundan dolayı, özgür köktencilik birikiminin niçin olduğu çeşitli kronik bozuklukları (kanser şeklinde) önleme potansiyeline sahiptirler.

Sıcak çarpması, dehidrasyon ve sinirlilik ile karakterizedir. Bu, yetersiz sıvı alımının ve ter yöntemiyle aşırı su / sıvı kaybının bir sonucu olabilir. Yazları bir öteki tehlikeli sonuç gelişme, vücudunuzda reaktif oksijen türlerinin (ROS) birikmesidir.

Bunun sebebi, yaz sıcağının vücudunuzun gereksinimlerini karşılamak ve enerji verimini en üst düzeye çıkarmak için yüksek bir metabolik hız gerektirmesidir. Bu vakalar sonuçta kimyasal bir dengesizliğe neden olur

Kolesterol Seviyelerini ve Kalp Sağlığını Koruyabilir

Filizlenen baklagillerdeki proteinler, lipit metabolizmasını denetim etmeye destek sunar. Deniz börülcesi filizleri ve çimlenme tohumları bu proteinlerle doludur. Bu baklagiller, sisteminizdeki toplam kolesterol ve LDL (fena) kolesterol seviyelerini azaltır.

Pişmiş ve tüm deniz börülcesi de benzer lipit düşürücü etkisinde bırakır göstermiştir. Karaciğer, kalp ve kan damarlarında lipit birikimini / birikmesini önlerler. Antioksidan tesir, özgür radikallerin bu organlarda birikmiş kolesterol üstüne tesir etmesini engeller

DENİZ BÖRÜLCESİNİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Deniz börülcesinin ihtiva ettiği mineraller sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kükürt, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, manganez ve bakırdır.

 • 95gr deniz börülcesi 126 kaloridir.
 • %51 Karbonhidrat
 • %23 Protein
 • %26 Yağ

içermektedir.

Çam fıstığının yararları nedir? Çam fıstığı günde ne kadar tüketilmeli? >

DENİZ BÖRÜLCESİNİN ZARARLARI

Deniz börülcesinin zararları hakkında oldukça azca informasyon vardır yada bilimsel olarak hem Türkiye’de hem de dünyada asla güvenilir informasyon yoktur. Vücudunuza zarar verebilecek anti-besin maddeleri ve östrojen benzeri fitosteroller ihtiva ederler. Sadece araştırmacılar, yan tesirleri hakkında herhangi bir ciddi sorun olmadığını söylüyorlar.

Sadece, bunların güvenli bulunduğunu varsaymayın ve eğer bir hastalığınız var ise doktorunuz ile konuşmadan deniz börülcesi tüketmeyin.

DENİZ BÖRÜLCESİ ZAYIFLATIR MI?

Deniz börülcesi düşük kaloridir, sadece lezzetlidir. Aşırı kiloluluk riskini artıran faktörler olan inflamasyonu ve kan şekeri düzeylerini azaltan antioksidanlar açısından zengindir.

Araştırmalara bakılırsa deniz börülcesi, stres hormonlarını inhibe ederek açlık ve yağ depolanmasını azaltmaya da destek olabilir. Emekler, deniz börülcesinin adipogenezi (adipositlerde yada yağ hücrelerinde lipid birikimi) inhibe ettiğini göstermektedir.

Bezelyenin yararları nedir, neye iyi gelir? Bezelyenin kalorisi ve gıda kıymeti >

DENİZ BÖRÜLCESİ NASIL PİŞİRİLİR?

Bolca suda yıkadığınız deniz börülcelerini, gene büyük bir tencere içinde bolca suda haşlamalısınız. Tuzlu bir ot olan deniz börülcesine asla tuz eklemeyin. Averaj olarak 15 dakika da haşlanan börülcelerini, ocağınızdan alın soğuk ya da buzlu su içine atın. Böylece hem deniz börülcesinin rengi korunur, hem de pişmesini sona erdirmiş olmuş olursunuz. Soğuyan deniz börülcelerini, iyice süzdükten sonrasında, dal kısmından tutun, üstündeki yeşil kısımlarını sıyırarak bir kase içine alın.

DENİZ BÖRÜLCESİ TARİFİ

Malzemeler

 • 3 diş sarımsak
 • 1 demet deniz börülcesi

Sosu için

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 yiyecek kaşığı beyaz üzüm sirkesi
 • 1 yiyecek kaşığı nar ekşisi
 • 1 yiyecek kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 domates

Hazırlanışı:

Temizlenmiş deniz börülcelerine karabiber, limon suyu, dövülmüş sarımsak, sirke ve zeytinyağı ilave edin ve bunlarla beraber karışımı iyice harmanların. Salatanın üstünü ve kenarlarını küp şeklinde doğranmış taze domates ile servisi için süsleyin.

Demirhindinin yararları nedir, neye iyi gelir? Demirhindi iyi mi kullanılır? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir