Demirhindinin yararları nedir, neye iyi gelir? Demirhindi iyi mi kullanılır?

Sağlık

Mucize yiyecekler içinde yer edinen demirhindinin yararları saymakla bitmiyor. Yoğun olarak tüketilmese de adı sıkça duyulan bu yiyecek hakkında geçmişten günümüze birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Peki, bu meydana getirilen araştırmalara bakılırsa demirhindinin yararları nedir? Haberimizde, demirhindinin kalorisi ve gıda değerinden, demirhindinin yararları ve zararlarına kadar birçok mühim informasyon yer almıştır.

DEMİRHİNDİNİN FAYDALARI

Demirhindi, kabızlık, diyabet, cilt sağlığı ve mikrobiyal enfeksiyonları yönetmek için iyi malum bir ev ilacıdır. Ek olarak kilo yitirilmesine destek olduğu ve kardiyovasküler hastalıkları önlediği kanıtlanmıştır. Bu inançları bazı bilimsel kanıtlarla doğrulayalım.

Karaciğer Hasarını Azaltabilir

Vücudunuzdaki kronik inflamasyon dolaylı olarak karaciğerinizi etkisinde bırakır. Bir çalışmada, artritli sıçanlara demirhindi tohumu özütü verildi. Sonuçlar karaciğer oksidatif stresinde bir azalma göstermiştir.

Demirhindi ekstraktındaki etken prosiyanidinler karaciğerin özgür köktencilik hasarına karşı koymuştur. Glutatyon, toplam tiyoller, glutatyon peroksidaz ve redüktaz şeklinde enflamatuar markör seviyelerinde azalma da kaydedildi

Mide Ağrısı ve Kabızlığı Azaltabilir

Demirhindi geleneksel olarak müshil olarak kullanılmaktadır, bundan dolayı yüksek oranda malik ve tartarik asitlere haizdir. Demirhindi ek olarak, öteki etken bileşenlerle beraber kabızlığı hafifleten potasyum bitartrat ihtiva eder.

Kabızlık ve ishal çoğunlukla karın ağrısına niçin olur. Demirhindi kabuğu ve kök ekstraktlarının mide ağrısını iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Nijerya’da, ıslanmış demirhindi kabızlık ile başa çıkmak için yenir.

Diyabet ve Hipergliseminin Yönetilmesine Destek Olabilir

Demirhindi, diyabetik sıçanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdü. Bu meyve, ciddi diyabetli sıçanlarda bile hiperglisemiyi nötralize edebilir.

Diyabetin en mühim sebeplerinden biri pankreas hücrelerinin, bilhassa insülin üreten hücrelerin (beta hücreleri) iltihaplanmasıdır. Demirhindi, TNF alfa şeklinde pro-enflamatuar kimyasalların üretimini engelleyebildiğinden, pankreası iltihaplanmaya bağlı hasarlardan koruyabilir.

DEMİRHİNDİNİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Demirhindi birçok gıda açısından zengindir. Tek bir bardak (120 gram) demirhindi şu gıdaları ihtiva eder:

RDI: Günlük alınması tavsiye edilen miktar

  • Magnezyum: RDI’nın %28’i.
  • Potasyum: RDI’nın %22’si.
  • Demir: RDI’nın %19’u.
  • Kalsiyum: RDI’nın %9’u.
  • Fosfor: RDI’nın %14’ü.
  • B1 Vitamini (tiamin): RDI’nın %34’ü.
  • B2 Vitamini (riboflavin): RDI’nın %11’i.
  • B3 Vitamini (niasin): RDI’nin %12’si.

Defne yaprağının yararları nedir? Defne yaprağı çayı zayıflatır mı? >

DEMİRHİNDİ İLE ZAYIFLAMA

Aşırı kiloluluk kalp, karaciğer, böbrek ve çeşitli metabolik bozukluklarla bağlantılıdır. Araştırmacılar fare çalışmalarında demirhindinin kilo yönetimi ve aşırı kiloluluk üstündeki tesirini incelediler. Demirhindi hamurunun fena kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve plazmada iyi kolesterol (HDL) içeriğini arttırdığı bulunmuştur.

Bu anti-obezite tesiri, yüksek yağlı bir rejime haiz fareler 10 hafta süresince ağızdan 5, 25 yada 50 mg / kilo demirhindi posası aslı aldığında görülmüştür. Bu emek harcama hem de bu farelerde vücut ağırlığı yitirilmesine niçin olmuştur.

Ek olarak bu ekstrakt, yağ asidi sentazının (FAS) aktivitesini azaltmaktadır. FAS, vücudunuzdaki yağ dokusunun oluşumunu destekleyen bir enzimdir. Ek olarak özgür radikaller tarafınca lipitlerin oksidasyonunu da önlemektedir. Fareler üstünde meydana getirilen demirhindi emek harcaması, bu ekstraktın antioksidan özelliklerini de ortaya çıkarmıştır.

Bezelyenin yararları nedir, neye iyi gelir? Bezelyenin kalorisi ve gıda kıymeti >

DEMİRHİNDİNİN CİLDE FAYDALARI

Cildi pul pul dökmek ve cildi parlatmak için destek olabilir

Demirhindi meyvesinin hamur harcını, eski günlerden beri naturel bir cilt ovma olarak kullanılmaktadır. Alfa-hidroksil asitlerin (AHA) varlığı sebebiyle daha pürüzsüz ve daha açık bir cildi destek sunar. Demirhindi hamurundaki AHA’lar tartarik asit (% 8-23.8), laktik asit (% 2), sitrik asit ve malik asidi ihtiva eder. Bu AHA’lar, pektin ve ters şeker ile beraber cildinizi nemlendirir ve nemlendirir.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) demirhindi meyvelerini güvenli ve toksik olmayan olarak değerlendirmektedir. Fare emek harcamaları, ekstraktının 5000 mg / kilo ve 3000 mg / kilo dozlarının uygulanmasından sonrasında bile mortalite / toksisite göstermemiştir.

Bununla beraber, böbrekleriniz aşırı mineral yüklenmesinden etkilenebilir. Demirhindi alımının sizin için üst sınırına karar vermek için bir beslenme uzmanına / sıhhat uzmanına danışmak daha iyi olacaktır.

DEMİRHİNDİNİN ZARARLARI

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) demirhindi meyvelerini güvenli ve toksik olmayan olarak değerlendirmektedir. Fare üstünde meydana getirilen emek harcamalar, ekstraktının 5000 mg / kilo ve 3000 mg / kilo dozlarının uygulanmasından sonrasında bile mortalite / toksisite göstermemiştir.

Bununla beraber, böbrekleriniz aşırı mineral yüklenmesinden etkilenebilir. Demirhindi alımının sizin için üst sınırına karar vermek için bir beslenme uzmanına / sıhhat uzmanına danışmak daha iyi olacaktır.

Demirhindi genel olarak suyu ile tüketilmektedir.

Balın yararları nedir, neye iyi gelir? Günlük bal tüketimi ne kadar olmalı? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir