Defne yaprağının yararları nedir? Defne yaprağı çayı zayıflatır mı?

Sağlık

Defne yaprağı, vatanımızda de yaygın olarak yetiştirilmektedir ve defne yaprağının kendisi ya da çayına kolayca ulaşılabilmektedir. Peki, defne yaprağının yararları nedir ve bu mucize nebat hangi rahatsızlıklara iyi gelmektedir? Haberimizde, defne yaprağının saça, cilde ve zayıflamak isteyenlere yararları içeriyor. İşte, defne yaprağının yararları…

Civanperçemi yararları nedir? Civanperçemi ne vakit tesirini gösterir? >

Defne yaprağı (bilimsel olarak Laurus nobilis olarak bilinir), kokusu ve lezzeti ile malum bir bitkidir. Bu aromatik yapraklar gıda açısından zengindir. Ilk olarak mutfak amaçlı kullanılırlar ve yemekten ilkin pişmiş gıdalardan çıkarılırlar.

Yapraklar Akdeniz bölgesine özgüdür ve anti-kanser, anti-enflamatuar ve antibakteriyel özelliklere haiz olduğu bulunmuştur. Bazı araştırmalar yaprakların diyabetin yönetilmesine, irin ve mantar enfeksiyonlarıyla savaşmasına ve kanser riskinin azaltılmasına destek olabileceğini belirtmektedir.

Defne Yaprağı Nedir?

Defne yaprağı, defne defne, Hint defne yaprağı bitkisi, Endonezya defne ve Batı Hint defne ağacı dahil olmak suretiyle çeşitli bitkilerden gelen aromatik yapraktır.

Yaprak keskin ve acı bir tada haizdir. Ilk olarak kokusu için tadından daha oldukça kullanılır. Bununla beraber, kokuya ek olarak, yaprak da bazı mühim faydalara haizdir.

Defne yaprağı çayı içmenin birçok faydası vardır. En oldukça malum faydalardan bazıları:

Defne yaprakları varlıklı bir A vitamini, C vitamini, demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum deposudur. Ek olarak defne yapraklarının yiyeceklere tertipli olarak dahil edilmesi genel sağlığı teşvik eder.

Migren tedavisinde yararlı oldukları kanıtlanmıştır

Defne Yaprağı proteinleri parçalamaya ve yiyecekleri daha süratli sindirmeye destek olan, hazımsızlığı sakinleştirmeye destek olan enzimler ihtiva eder.

DEFNE YAPRAĞININ FAYDALARI

Diyabet Tedavisine Destek Olabilir

Araştırmalar defne yapraklarının tip 2 diyabet hastalarına destek olabileceğini göstermektedir. Gıdalara lezzet katmanın yanı sıra defne yapraklarının da glikoz metabolizmasında rol oynadığı bulunmuştur.

Defne yaprakları da tip 2 diyabetli hastalarda fena kolesterol seviyelerini ve HDL (iyi kolesterol) seviyelerini düşürdü.

Defne yaprakları yiyecek isteklerini azaltarak vücut ağırlığını azaltabilir. Bununla beraber, defne yapraklarının kilo kaybı üstündeki mekanizmasını idrak etmek için daha çok araştırmaya gereksinim vardır.

İltihapla Savaşabilir

Avustralya’da meydana getirilen bir çalışmada, defne yaprağının, öteki birkaç yaprak içinde, COX-21 enziminin aktivitesini inhibe etmiş olduğu bulunmuştur. COX-21’in iltihabı tetiklediği bilinmektedir.

Defne yaprağı, nitrik oksit üretimini engelleyerek iltihapla savaştığı malum seskiterpen laktonları ihtiva eder. Emek harcamalar, yüksek konsantrasyonlarda nitrik oksidin iltihaplanmaya yol açabileceğini göstermektedir. Nitrik oksit inhibitörleri, enflamatuar hastalıklar için potansiyel tedavi seçenekleri olarak hizmet eder.

Defne yaprağında mühim bir bileşik olan cineole’nin de iltihapla savaştığı bulunmuştur. Bunu, enflamatuar yanıtların aktivasyonundan görevli başka bir bileşik olan inflamazomun aktivasyonunu inhibe ederek başarır.

Kanser Riskini Azaltmaya Destek Olabilir

İnsan kanseri hücre dizileri üstünde meydana getirilen bir emek harcama, defne yaprağı ekstraktının antikanser gizmen olarak ümit verici sonuçlar verdiğini ortaya koydu. Defne yapraklarındaki ana bileşik olan sineolün, lösemi kanseri hücre dizilerinin büyümesini baskıladığı bulunmuştur.

Defne yaprağının da meme kanseri tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. Bir emek harcama, yaprak ekstresinin meme kanseri hücre hatlarında hücre ölümüne niçin bulunduğunu buldu.

Avustralya’da meydana getirilen bir çalışmada, (defne yaprağı dahil) bileşenlerin gıdalara dahil edilmesi, kolon kanserinin önlenmesinde pozitif yönde sonuçlar göstermiştir.

Mantar Enfeksiyonları ile Mücadeleye Destek Olabilir

Emek harcamalar, defne yaprağının, bilhassa Candida enfeksiyonuna karşı antifungal özelliklerini vurgulamaktadır. Yaprak Candida’nın hücre duvarlarına yapışmasını önleyebilir, böylece membrana nüfuz etmesini önleyebilir. Defne yaprağının mantar enfeksiyonlarıyla savaşmak için iyi mi çalışabileceğini daha iyi idrak etmek için daha çok çalışmaya gereksinim vardır.

Defne Yaprağı Çayı Tarifi

  • 450 ml su
  • 3 defne yaprağı
  • 1 büyük yada 2 minik limon suyu
  • Malzemeleri beraber bir tencereye koyun ve kaynatın.
  • Soğuduktan sonrasında için

Bir fincan sıcak defne yaprağı çayı oldukça rahatlatıcı olabilir. Yaprakların bıraktığı aromatik koku sakinleştiricidir ve baharatlı çayın aslı defne yaprağı çayı leziz yapar.

Cilt Sağlığını İyileştirebilir

Defne yaprakları ile ilgili meydana getirilen bir çalışmaya nazaran, defne yaprakları cilt döküntülerine karşı hareket edebilir (14). Bu yapraklar ek olarak kırışıklıkları önlemeye ve cildi stresden kurtarmaya destek olabilir. Bununla beraber, defne yapraklarının insan derisi üstündeki faydalarını idrak etmek için daha çok araştırmaya gereksinim vardır.

Çam fıstığının yararları nedir? Çam fıstığı günde ne kadar tüketilmeli? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir