Covid-19’a karşı asla denenmemiş bir tedavi yöntemi

Sağlık

Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitesi, Sıhhat Bakanlığı’ndan onay alarak Korona virüsüne karşı yeni bir tedavi yöntemini araştırmaya başladı. Ağır Seyirli ‘Covid-19’ hastalarında tedaviye ivermektin eklenmesinin etkinliğinin ve güvenliğinin değerlendirileceği araştırma da 3 üniversiteden bilim adamlarının emekleri yer alacak. İlk olarak 60 hasta üstünde uygulanacak olan tedavi yönteminde 2 ay içinde pozitif yada negatif bir sonuca ulaşılması planlanıyor. AFSÜ’nün tedavi araştırmasına İstanbul Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi bilim adamları da dahil edilerek fazlaca merkezli bir emek harcama yapılması planlanıyor.

ÜLKEMİZDE İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Başlatılan tedavi çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, pandemi sürecinde bu hastalıkla mücadeleye destek olmak amacıyla araştırmalara başladıklarını söylemiş oldu. Türkiye’de bugüne dek kullanılmayan bir ilacın üstünde korona virüsteki etkinliği ve itimatını araştırmaya başladıklarının bilgisini veren Rektör Okumuş şöyleki devam etti:

“Bu çalışmaların neticesinde vatanımızda şu anda mevcutta kullanılan tedavi şekilleri haricinde başka bir ilacın yada molekülün korona virüsle mücadelede kullanılıp kullanmayacağı mevzusunda bir çalışmaya başladık. Şuanda bu emek harcama ülkemizdeki mevcut tedaviler haricinde bir ilacın korona virüsteki etkinliği ve itimatını araştıran Sıhhat Bakanlığı’nın onayını almış ilk ve tek araştırma olma unvanını taşıyor.”

ÇOK MERKEZLİ BİR ÇALIŞMANIN STARTINI VERDİK

AFSÜ’de yürütücü koordinatörün kendisi bulunduğunu kaydeden Rektör Okumuş: “İvermectin adını verdiğimiz daha ilkin hayvanlarda parazitel enfeksiyonlarda kullanılan bunun yanında Batı nil virüsü hiv enfeksiyonu şeklinde bazı viral enfeksiyonlarda da tedavideki etkinliğinin araştırılmış olduğu ilacı Sıhhat Bakanlığı’ndan resmi onay olarak üniversitemiz öncülüğünde araştırıyoruz projenin başlangıcında yürütücü olarak ben bulunuyorum. Üniversitemizde görevli araştırmacı Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevinç Demirtürk, öteki araştırmacılarımız Dr. Öğretim Üyesi Semiha Orhan ve Dr. Öğr. Üyesi Petek Şarlak Konya içeriyor. Bununla beraber İstanbul Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi bilim adamları da çalışmada içeriyor. 3 merkezde şu demek oluyor ki fazlaca merkezli bir çalışmanın startını vermiş bulunuyoruz” dedi.

SONUÇLARI PAYLAŞACAĞIZ

Emek harcama sonunda elde edilmiş sonuçların tüm bilim dünyasıyla paylaşılacağının altını çizen Okumuş sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Bu ilacı ağır korona virüs enfeksiyonu olan yoğun bakımda yatan hastalar üstünde deneyeceğiz. Bu hastalardaki etkinliği ve güvenilirliğini araştıracağız. İnşallah hayırlı sonuçlara ulaşırız. Elde ettiğimiz sonuçlar pozitif yada negatif fark etmez şu sebeple negatif olması da bilime katkıdır. Elde ettiğimiz neticeleri tüm bilim camiasıyla bilimsel platformda inşallah paylaşacağız.”

İvermectin ilacıyla ilgili dünyada bir tane laboratuvar çalışmasının bulunduğunu kaydeden Okumuş: “İlacın 48 saat içinde kandaki enfekte dokulardaki tüm virüsü yok ettiğine dair Avustralya’da meydana getirilen bir emek harcama var. Bunun yanında şu anda bir emek harcama devam ediyor. ABD’de yayınlanmış bir emek harcama var. Sadece randomize kontrollü bir emek harcama değil şu demek oluyor ki bilimsel etkinliği ve güvenirliğinin bilimsel platformda tartışılabilecek bir emek harcama değil fakat oldukça yüksek olay sayısına haiz ve tüm dünyadan değişik ülkelerden rastlantı olarak yada tek tek ivermectin verilen hastaların neticeleri derlenmiş. Bu emek harcama daölüm oranını yüzde 8.4’ten 1.7 ye kadar düşürdüğünü ve hastaların süratli bir halde iyileştiğini belirten bir emek harcama. Bunun yanında şuanda bir emek harcama Mısır’da bir de Hindistan’da başlatılmış durumda” diye konuştu.

2 AYDA SONUÇLANDIRACAĞIZ

Çalışmanın 60 olay üstünden gerçekleştirileceğine dikkat çeken Okumuş sözlerini şöyleki sürdürdü:

“30’u olay gurubu şu demek oluyor ki ivermectin tedavisi verilecek gurup. Bunun yanında 30 olay da denetim grubu. Hem denetim grubu hem de ivermectin verilecek grupta tüm hastalar sıhhat bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafınca hazırlanmış olan rehberler ışığında belirlenmiş tedavileri almaya devam edecekler. Kısaca biz bu çalışmamızda düzgüsel bilim kurulunun vermiş olduğu tedaviye ek olarak ivermectin kullanacağız. Ve ivermectinin bu süreçteki etkinliğini ve güvenliğini araştıracağız. Sonuçta 30 olay 30 denetim vakası olacak. Biz ortalama bir 2 ay içinde emek harcamayı tamamlamayı umuyoruz.”

Cevizi bir gece suda bekletip içerseniz sağlığa olan etkisine inanamayacaksınız>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir