Corona virüs kısıtlamalarına araçlı protesto

Haber

İspanya’da aşırı sağ partisi Vox’un destekçileri ülkede uygulanan kısıtlamaları araçları ile konvoy oluşturarak protesto etti. Protestoya binlerce şahıs araçları ve İspanya bayrakları ile katıldı. Protestocular, hükümetin korona virüs salgınına karşı izlediği yolun yetersiz ve noksan bulunduğunu ifade ettiler. Vox Partisi, destekçilerini toplumsal mesafe kurallarını çiğnemeden araçları ile protestoya iştirak etmesi çağrısında bulunurken, konvoylar halinde şehirlerde gezdiler. Protestocular, Başbakan Pedro Sanchez’e çekilme çağrısında bulunmuş oldu.

Vox Partisi Lideri Santiago Abascal, protestolara otobüs ile katılırken, otobüsten halka seslendi. Abascal, “Vatandaşlarımı işi olmayan bırakan ve terk eden hükümete karşı ses çıkarma zamanı” ifadelerini kullanırken, “İstifa istediğiniz hükümet tarafınca duyulsun” dedi.

Öte taraftan İspanya’da corona virüs salgını sebebi ile 14 Mart’ta duyuru edilen olağan üstü hal 5. kez uzatılarak, 7 Haziran geçmişine kadar uygulanmasına karar verildi. Ülkede 6 yaş üstündeki her insana toplumsal mesafenin korunamadığı tüm kamusal alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

İspanya’da toplam corona virüs olay sayısı 233 bin 37’ye, yaşamını kaybedenler ise 27 bin 940’a terfi etti. İspanya, dünyada korona virüs salgınında en fazla etkilenen dördüncü ülke konumunda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir