Çin’e süt ihracatı engeli kalktı

Finans

Bakan Pekcan, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Tecim Bakanlığı ile Ziraat ve Orman Bakanlığı iş birliğinde, Tecim Müşavirliğinin de katkılarıyla yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Türkiye’den Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engellerin kalktığını duyurdu.

Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafınca meydana getirilen izahat ile Türkiye’den Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek şirket listelerinin duyurulduğunu belirten Pekcan, “Bu kapsamda sektörümüzün önde gelen 54 şirketi Çin’e süt ürünleri ihracatı gerçekleştirebilecektir. Ortalama 6 milyar dolar ile dünyanın en mühim süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin pazarının Türk ihracatçılarımıza açılması kıvanç vericidir. İhracatçılarımıza hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

– ÇİN PAZARINDA YER EDİNİLEBİLMESİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLECEK

Mevzuya ilişkin Bakanlıktan meydana getirilen açıklamaya gore, G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle 14 Kasım 2015’te Türkiye’den Çin’e ihraç edilecek süt ve süt ürünlerinin baytar ve sıhhat şartları mevzusunda protokol imzalanmış, 2018’de Çin Gümrükler Genel İdaresinden teknik bir ekip Türkiye’ye gelmiş olarak işletmeleri yerinde ziyaret etmişti.

Aradan geçen süre zarfında yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafınca meydana getirilen izahat ile Türkiye’den Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatı için 54 firmaya değişik ürün gamlarında yetki verildi.

Bu kapsamda Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik emekler yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının öteki Uzak Doğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin gerçekleştirilebilmesi sağlanacak.

Başta süt ürünleri olmak suretiyle ziraat ürünlerinin söz mevzusu coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek.

Son dakika: Çin’den Corona virüs itirafı! 6 yetkili görevden alındı >

Sokağa çıkma yasağı hakkında SON DAKİKA gelişmesi! Ramazan Bayramı’ndan sonrasında sokağa çıkma yasakları bitiyor mu? Çifte bayram… >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir