Çakşır otu yararları nedir, ne işe yarar? Çakşır otu nerede yetişir, iyi mi kullanılır?

Sağlık

En fazlaca yetiştiği yer Hindistan coğrafyası olan çakşır otu, vatanımızda de Doğu Anadolu’dan Akdeniz’de kadar olan coğrafyada yaygın olarak bulunmaktadır. Bilhassa kas ve eklem ağrılarını gidermekteki olağanüstü etkileriyle bilinir. İçeriğinde yüksek oranda nişasta, reçine, alkaloit, saponin ve tanen barındırır. Bu uçucu yağlar sebebiyle hoş bir kokusu yoktur. Fakat her ne kadar rahatsız edici bir kokusu olsa da pek fazlaca faydası vardır. İşte çakır otunun insan sağlığına yararları… Çakşır otu ne için kullanılır, yararları nedir?

ÇAKŞIR OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Çakşır otu, organik bir afrodizyak olarak bilinir. Aşırıya kaçmadan tüketildiği takdirde cinsel isteği artırır.
 • Erkeklerde sperm sayısını ve standardını artırır.
 • Kas ağrılarını yok eder, kramp ve benzeri kas sorunlarını önler. Bununla beraber kemik yapısının kuvvetlenmesini sağlar.
 • İdrar yollarını temizleyerek burada meydana gelmesi olası enfeksiyonları önler.
 • Vücudu toksiklerden arındırır.
 • Adam üreme sistemi hastalıklarının tedavisine destek sağlar.
 • Sinir sisteminin işlevlerini sıhhatli bir halde yerine getirmesini mümkün kılar.
 • Soğuk algınlığı başta olmak suretiyle kış mevsiminde mikroorganizmaların etken bir hale gelmesiyle ortaya çıkan hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Vücuda sağlamış olduğu enerji yardımıyla zindelik verir.
 • Hücrelerin kendilerini yenileme sürecini hızlandırır.
 • İştah açıcı bir etkiye haizdir. Bu sebeple kilo almak isteyip alamayanlara tüketmeleri önerilir.

Kestane balının yararları ve zararları nedir? Kestane balı iyi mi tüketilmeli? >

ÇAKŞIR OTU NASIL KULLANILIR?

Çakşır otu derhal her aktarda bulunur. Bir çok aktarda kökü satılan çakşır otunu çay, macun, toz ya da yağ formunda satın alarak da kullanabilirsiniz.

 1. Toz ya da kök olarak satın aldığınız çakşır otunu çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun için bir tatlı kaşığı kadar çakşır otunu suyun içinde 10 dakika demleyin. Hemen sonra eleyerek içebilirsiniz. Bu çayı günde 1 bardak içmeniz yeterlidir.
 2. Direkt macun şeklinde satılan çakşır otunu bu şekilde satın alıp tüketerek bitkinin afrodizyak etkilerinden faydalanabilirsiniz. Bununla beraber 1 çay kaşığı çakşır otunuz bal ya da pekmezle karıştırıp da macun elde edebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 seferden fazla tüketmemeniz önerilir.
 3. Çakşır otu harici kullanımda cilt üstünde bulunan sivilce ve akne izlerinin yok edilmesini sağlar. Bunun için 1 çay kaşığı çakşır otu yağını yarısı kadar zeytinyağı ile karıştırın. Hemen sonra problemli bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulama yapabilirsiniz.

Kırkkilit otunun yararları ve zararları nedir? Kırkkilit otu nerede yetişir, iyi mi tüketilir? >

ÇAKŞIR OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Çakşır otu uzun soluklu ve aşırı kullanımda bazı negatif etkilere sebep olabilir. Bilhassa ruh halinde negatif etkisinde bırakır gözlemlenmesi mümkündür. Bu sebeple ölçülü bir halde, tabip bilgisiyle tüketilmesinde yarar vardır. Bilhassa kronik hastalıkları bulunanların çakşır otu kullanmadan ilkin kesinlikle doktoruna danışması gerekir.

Kronik hastalıkları olanların yanı sıra hamile hanımefendilerin da çakşır otu kullanmadan ilkin doktorlara danışması gerekir. Çakşır otuna karşı alerjisi olan bir kadının vücudunun göstereceği tepki istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

ÇAKŞIR OTU BİTKİSİNİN TÜRLERİ NELERDİR?

Çakşır otunun türleri şu şekildedir:

 1. Kerkul: Sarı renktedir ve tohumları küçüktür. Yapraklarından bile sarı sıvı gelir. Otlak bölgelerinde kuzuların sevmiş olarak tükettiği bir çakşır otu türüdür.
 2. Helizdağlı: Tohumları fazlaca büyüktür. Yapraklarından beyaz renkte süt kıvamında bir sıvı akar. Ayaklarda meydana gelen yaraları temizlemek için kullanılır.

Ayrık otu yararları ve zararları nedir? Ayrık otu ne işe yarar, iyi mi kullanılır? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir