Bu bayram tercihiniz meyvelı tatlı yada dondurma olsun

Sağlık

Bu bayram her zamanki bayramlardan değişik. Bu kez eğer aile büyüklerimiz yanlarımızda değilse onları ziyaret etmeye bile gidemeyeceğiz. Bu hem onların, hem de bizim sağlığımız için mühim. Bu bayram evde olacağız, fazla hareket edemeyeceğiz, dolayısıyla yemeği de abartmamalıyız. Uzman Diyetisyen Emel Unutmaz Duman, Ramazan Bayramı’nda iyi mi beslenilmesi gerektiğiyle ilgili tavsiyelerini GÜNAYDIN’a söyledi…

İSRAFTAN KAÇINMALIYIZ

■ Sıkıntılı bir süreçten geçtik, dünyanın bir ucundaki hastalığın iyi mi tüm dünyayı sarabildiğini gördük. Pandemiyle beraber yalnız hastalanınca yada hastalık kapıya dayanınca iyi beslenmenin çok da fazla işe yaramadığını, bunu devamlı yapanların bağışıklıklarının daha iyi bulunduğunu, daha azca hastalandıklarını ve hastalıklarının daha hafifçe seyrettiğini gördük.

■ Bu süreçte varlıklı iftar sofralarından, mütevazı çekirdek aile sofralarına geçmek durumunda kaldık. Bayramda da aynı şekilde evlerimizde bu bakış açıcı ile dört gün geçirmeliyiz. Artık yalnız rejim yaptığımız için değil, tabiatın nimetlerini israf etmemek için de bunu yapmalıyız.

■ Beslenme adına yapabileceğimiz en mühim şey, israf etmemek olacaktır. Evimizin gereksinim ortalamasını belirleyerek alışveriş planlamalı, ne olursa olsun gereksinim sıralaması yaparak markete ve pazara gitmeli, kalan yemeklerimizi ertesi gün değerlendirmeli, asla olmadı sokaktaki dostlarımızla paylaşmalıyız. Gereksiz gıda tüketiminin de bir israf bulunduğunu ve hem de sağlığımız için tehdit oluşturduğunu unutmamalıyız. Sipariş vermeden ilkin bu tarz şeyleri da düşünmek zorundayız.

■ Ihmal etmeyin, gördük ki salgınlar, hastalıklar hızla dünyaya yayılıyor ve devler bile buna karşı gelemiyor. Bu yüzden bireysel önlem alarak bağışıklığımızı iyi beslenerek (ne tamamlanmamış ne fazla, ikisi de zararı olan), egzersizi yaşam seçimi haline getirerek, doğru zamanda kaliteli uyuyarak güçlendirmeli, hastalıklardan bu güçle korunmalıyız.

ABUR CUBUR TÜKETMEYİN

■ Tüm bu tarz şeyleri düşündüğümüzde, bu bayram rahat şekerin bağışıklığımızı baskılayacağını unutmayıp daha azca tatlı yapmalıyız. Evde abur cubur bulundurmamalıyız. Dışarı çıkma yasağı sebebiyle sıkıldıkça bu tarz şeyleri tüketmekten kaçınmalıyız. Dans, zumba benzer biçimde hem keyifli, hem de egzersiz benzeri aktivitelerle bayramı renklendirebiliriz.

■ Evde meyveli tatlılar, dondurmalar tecrübe etmek de hem sıhhatli alternatifler üretmeyi sağlar, hem de vaktinizi güzel geçirmenize destek verir.

Çocuklarınıza matematiği mutfakta öğretin

■ Bayram süresince ailecek evlerimizde olacağız. Çocuklarımızla kaynakların doğru kullanımı hakkında konuşmalıyız. Mutfakta aktivitelere katılmalarını sağlamalı, mevsiminde beslenmenin öneminden bahsetmeliyiz, Tariflerdeki ölçüleri onlara hesaplatırsanız bu sayede matematik de çalıştırmış olmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir