Bilim Kurulu Üyesi Seçil Özkan’dan o öneriye cevap: Kesinlikle önermiyoruz…

Sağlık

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, koronavirüs salgınına karşı sebze ve meyvelerin gümüş suyuyla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerektiği iddialarıyla ilgili izahat yapmış oldu.

Sebze ve meyveleri gümüş suyuyla temizlemenin önerilmediğini belirten Prof. Dr. Özkan, “Kesinlikle kullanmasınlar. Gümüşün antibakteriyel özelliği var, hatta bir ara çamaşır yıkamada kullanılmasıyla ilgili haberler de çıkmıştı; fakat ikisini de önermiyoruz. Biz pandemide virüsle karşı karşıyayız. Antibakteriyel bile olsa sebze ve meyvelerin bu tür katkı maddeleriyle yıkama uygulamasının bizlere ne zarar vereceğini bilemeyiz. Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz. Asla ve asla önermiyoruz. Gıdayla bunu aldığımız süre sindirim sistemimize iyi mi tesirleri olduğuna dair şu anda bilimsel bir emek verme, bir kanıt yok. Bilmediğimiz bu tür uygulamaları yapmak sağlığımızı negatif etkileyecektir” diye konuştu.

“SİNDİRİM SİSTEMİMİZ ZARAR GÖREBİLİR”

Pandemi sürecinde el hijyeninin, çevre hijyeninin, tüketilen gıdaların temizliğinin fazlaca mühim bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan, “Kendi sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde bu tarz şeyleri uygulamamız gerekiyor. ‘Sebze meyvelerinizi gümüş suyuyla sudan geçirin’ benzer biçimde söylemler kesinlikle yanlıştır. Şundan dolayı gümüşün antibakteriyel olduğuna dair bazı yazılar var; fakat sebze ve meyvelerimizi gümüş suyu içeren sularla yıkamak toksitesinin ne işe yaradığını bilmediğimiz için onu ağızdan tükettiğimiz süre sindirim sistemimize iyi mi bir tesiri bulunduğunu bilmediğimiz için zarar görebiliriz” ifadelerini kullandı.

“BOL SUDA YIKAMAMIZ YETERLİ”

Prof. Dr. Özkan, el hijyenini de fazlaca önemsediklerini kaydederek, el yıkarken bir tek su ve sabun önerdiklerini, antibakteriyel sabun bile önermediklerini beyan etti. Prof. Dr. Özkan, “Ne tür tesirleri bulunduğunu bilmediğimiz kanıtsal bilimsel yayınları olmayan maddeleri asla kullanmamamız gerekiyor. Meyve ve sebzeleri bir tek bolca akarsuda yıkamamız kafi. Oldukca girintili çıkıntılı sebze ve meyveleri suda bekletiyorsak eğer bir ihtimal birazcık sirke koyabiliriz ya da klor tableti kullananlar da var. Bu tarz şeyleri önerebiliriz” dedi.

Bayram sonrası nasıl olacak? Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, 'Bitiş çizgisine varmak üzereyiz' diyerek uyardı!>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir