Bezelyenin yararları nedir, neye iyi gelir? Bezelyenin kalorisi ve gıda kıymeti

Sağlık

Bezelyenin yararları oldukça fazladır. Yararları ile ilgili değişik bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Bezelye yüksek konsantrasyonlarda nişasta, rejim lifi, protein, vitaminler ve fitokimyasallar ihtiva eder. Yeşil bezelye, yüksek protein içinde ne olduğu sebebiyle veganlar ve vejetaryenler için bilhassa iyi bir seçenektir. Bezelyenin kalorisi ve gıda kıymeti de sıhhat açısından oldukça kuvvetli yönlere haizdir. Bununla beraber, protein açısından varlıklı öteki gıdalarla tamamlanması ihtiyaç duyulan birkaç amino asitten yoksundurlar. Peki, bezelyenin yararları nedir ve hangi hastalığa iyi gelir?

Sabah.com.tr olarak hazırlamış olduğumuz bu haberde, yeşil bezelyenin gıda içinde ne olduğu, sıhhat yararları ve potansiyel yan tesirleri yer almıştır. Daha çok informasyon için aşağı kaydırın.

Kan Şekeri ve Diyabet Yönetimine Destek Olabilir

Yeşil bezelye, kan şekeri seviyelerini yönetmek için iyi olan karmaşık karbonhidratlar ihtiva eder. Nişasta ve lif bakımından varlıklı oldukları için düşük glisemik indekse sahiptirler.

Düşük glisemik indeksli yiyecekler şekeri kana yavaşça salmaya destek sağlar. Bu kan şekeri seviyelerini düzenlemeye destek sağlar. Düşük GI gıdalar, tip 2 diyabetin önlenmesi ve tedavisinde faydalıdır.

Fareler üstünde meydana getirilen çalışmalarda, pişmeden bezelye özleri, karbonhidrat metabolizmasında rol oynayan belirli bir enzimin (pankreatik amilaz) aktivitesini inhibe edebilir. Bu, farelerde bezelye ekstraktlarının hipoglisemik tesirini açıklayabilir. Yeşil bezelye anti-diyabetik etkilerini idrak etmek için daha çok çalışmaya gereksinim vardır.

Sindirime iyi gelebilir

Bezelye, sindirim sürecinde yararlı olabilecek prebiyotik şeker ve lif ihtiva eder. Bezelye içindeki galaktoz oligosakkaritlerin kalınca bağırsaktaki sindirime destek olduğu bulunmuştur.

Prebiyotik şekerler sindirim esnasında probiyotik bakteriler için yem haline gelir. Bu, iyi bakterilerin bu şekerleri kullanmasına ve bu tarz şeyleri bedenimize yararlı ürünlere dönüştürmesine destek sağlar.

Bezelye içinde bulunan rejim lifi, sindirim işlevini geliştirmeye destek sağlar. Lif, yiyeceklerin sindirim sistemi süresince hareketine destek sağlar. Bu, toksik maddelerin uygun sindirimi ve ortadan kaldırılması için gereklidir.

Bezelye ek olarak antimikrobiyal etkilere haizdir. Filizlenmiş bezelye fenolik özleri, ülsere yol açan bakteriler olan Helicobacter pylori’nin büyümesini inhibe etti. Rejime yeşil bezelye dahil etmek genel gastrointestinal fonksiyonu iyileştirebilir.

Civanperçemi yararları nedir? Civanperçemi ne vakit tesirini gösterir? >

Bazı Kronik Hastalıklara Karşı Korunmaya Destek Olabilir

Yeşil bezelye yüksek lif içeriğine haizdir. Lif fermantasyonunun bir ürünü olan propionatın sıçanlarda kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü bulunmuştur. Kolesterol seviyelerini yönetmek, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye destek olabilir.

Düşük yoğunluklu lipoprotein yada LDL’nin fazlalığı vücuda zararlıdır. Arterleri tıkar ve kalp hastalığına yol açabilir. Yüksek kolesterol rejiminde domuzlar üstünde meydana getirilen çalışmalarda, bezelye toplam plazma seviyelerini ve LDL kolesterolü düşürebilir. Yeşil bezelye içindeki çözünür lif de kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Kronik inflamasyon ve oksidatif stres kansere yol açabilir. Yeşil bezelyenin kuvvetli antioksidan ve antienflamatuar özellikleri oksidatif hasarla savaşabilir ve kanser riskini azaltabilir. Bu antioksidanlar özgür radikallere bağlanır ve vücut üstündeki fena etkilerini azaltır.

BEZELYENİN ZARARLARI

Yeşil Bezelye Yan Tesirleri

Yeşil bezelye bazı kişilerde yan etkilere niçin olabilir. Diyetinizde herhangi bir değişim yapmadan ilkin daima bir doktora danışın.

Yeşil bezelye, gıda emilimini engelleyebilecek fitik asit ve lektinler şeklinde anti-besinleri ihtiva eder. Bu anti-besin maddeleri sindirim problemlerine da niçin olabilir.

Bezelye içindeki fitik asit, demir ve çinko şeklinde minerallerin emilimini engelleyebilir. Bu sonucunda beslenme eksikliklerine yol açabilir.

Taze bezelye içinde bulunan lektinler, bağışıklık sisteminin ve bağırsaktaki bakteri popülasyonunun kırılgan dengesini bozabilir.

Bununla beraber, ıslatma, fermantasyon yada bezelye bu antinutrientleri potansiyel olarak azaltabilir. Ek olarak, bezelye porsiyon boyutunun azaltılması yan tesir riskini azaltmaya destek olabilir.

BEZELYENİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

1/2 fincan (170 gram) bezelye bir porsiyon aşağıdaki gıdaları içermektedir:

RDI: Günlük Tavsiye Edilen Tüketim Miktarı

 • Kalori: 62
 • Karbonhidrat: 11 gram
 • Lif: 4 gram
 • Protein: 4 gram
 • A Vitamini: RDI’nın %34’ü
 • K Vitamini: RDI’nın %24’ü
 • C Vitamini: RDI’nın %13’ü
 • Tiamin: RDI’nın %15’i
 • Folat: RDI’nin %12’si
 • Manganez: RDI’nın %11’i
 • Demir: RDI’nın %7’si
 • Fosfor: RDI’nın %6’sı

Defne yaprağının yararları nedir? Defne yaprağı çayı zayıflatır mı? >

HAMİLELİKTE BEZELYENİN FAYDALARI

Folik Asit Açısından Varlıklı

İçinizde büyüyen başka bir insan olduğunda, vücudunuzdaki gıda ve mineral miktarını arttırmak için her zamankinden daha fazlasına ihtiyacınız var. Bezelye, hücre DNA sentezi için muhteşem olan folik asit ihtiva eder. Hamileyken bezelye yiyecek, bebeğinizin nöral tüpünde herhangi bir genetik kusurdan kaçınmaya destek olacaktır.

BEZELYENİN BEBEKLERE FAYDALARI

Yeşil bezelye, bebekte genetik kusurlardan kaçınmaya destek olan folik asit açısından zengindir

Kalp için Yararlı

Bezelye, kalbin maksimum fonksiyonu için çalışan lif, likopen ve lutein ile doludur. Likopen, hücrelere zarar gelmesini önleyen bir antioksidandır. Bezelye, LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye ve vücuttaki HDL kolesterol seviyelerini artırmaya destek olan başka besinler ihtiva eder. Bu fazlaca önemlidir, şundan dolayı fazlaca fazla LDL kolesterol arterlerde biriken plağı arttırır ve kalbin maksimum verimle kan pompalama kabiliyetini azaltır. Sıhhatli bir kalbe haiz olmak hamile bayanlar için fazlaca önemlidir.

BEZELYENİN SAÇA FAYDALARI

Yeşil bezelye, sıhhatli saçlar için iyi dengelenmiş bir besindir. Bezelyeler, saç ve kafa derisinin sağlığını korumaya destek olan çinko, demir ve B vitamini şeklinde her türlü mineral ve vitamin ile doludur.

Çam fıstığının yararları nedir? Çam fıstığı günde ne kadar tüketilmeli? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir