Bayramda metabolizmanızı dengelemek için… – Sıhhat Haberleri

Sağlık

ÖĞÜN SAYISINI BİR ANDA ARTTIRMAYIN

Bazı kişilerin ‘Ramazan’da aslına bakarsan 1 ay aç kaldık. Bayramda yerim, sonrasında gene dengelerim’ düşüncesiyle yanılgıya kapıldığını söyleyen Beslenme ve Rejim Uzmanı Hatice Sultan Kirişçi, metabolizmayı eski düzenine getirmek için birden süratli değişimler yapmak yerine, bayrama hafifçe geçişler yapılarak başlanmasını tavsiye etti. Kirişçi, bayram için sıhhatli ve kontrollü beslenme önerilerini 6 maddede sıraladı: “Öğünlerinizi birden artırmayın. 2 öğünden 3’e çıkartın. Sonrasında 4, 5, 6 diye kademeli ve porsiyon kontrolünü ayarlayarak ara öğünlerinizi de düzenleyin. Bayram sabahı güne ne olursa olsun sıhhatli bir kahvaltı yaparak başlayın. Yumurta, peynir, yeşillik, tokluk hissi elde eden yüksek lif deposu esmer ekmek ile dengeli fakat doyurucu tercihler yapın.

Ana yemeklerinizde gıda gruplarının (et, süt, sebze grubu) her birinden yavaş yavaş da olsa bulundurmaya çalışın. Yemeklerin midenizi fazla yormaması ve kilo kontrolünü sağlamak adına pişirilme şekline itina gösterin. Et, tavuk ve balıkları ızgara, fırında, haşlama şeklinde ya da kendi yağı yada suyu ile pişirin. 1 kilo sebze yemeğine en fazla 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı ilave edin. Ara öğünlerde meyve, kuru yemiş, hurma, süt ve süt ürünleri ya da ev yapımı dondurma benzer biçimde sıhhatli fit tariflerle kan şekerinizi dengelemeye itina gösterin. Vitamin, mineralden varlıklı olan ve posa içinde ne olduğu yüksek olan taze meyveleri, kuru meyveleri, ceviz, badem, fındık benzer biçimde kuruyemişleri tüketebilirsiniz. Ara öğünler ana yemekte daha çok yiyecek yememizi engellediği için kilo kontrolünüzü dengelemenize destek olur. Ramazan ayında yeteri kadar su içemedik. Yavaşlamış metabolizmayı hızlandırabilmeniz adına bayramda su miktarınızı da artırmaya itina gösterin.”

“AŞIRI UNLU VE ŞEKERLİ GIDALARA DİKKAT”

Uzun devam eden bir açlıktan sonrasında düzgüsel yeme tarzına geçildiğinde insan bünyesinde bazı değişimlerin söz mevzusu olacağını söyleyen Beslenme ve Rejim Uzmanı Hatice Sultan Kirişçi, “Bayramda; fazla oranda yağ, şeker ve un kullanılarak meydana getirilen hamurlu şerbetli tatlılar, kızartmalar ve hamur harcı işleri; enerji değerlerinin devasa yükseklikte olması sebebiyle bilhassa bel çevresinde genişlemeye niçin olabilir. Bel çevresinin yağlanması; insülin direnci, karaciğer yağlanması yada gerilim benzer biçimde birçok metabolik hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır” şeklinde konuştu.

Beslenme ve Rejim Uzmanı Hatice Sultan Kirişçi, tatlıdan vazgeçemeyenlerin de baklava benzer biçimde şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmeleri icap ettiğini söyleyerek şu önerilerde bulunmuş oldu: “Bayramda 3-4 dilim baklava, börek ve keki beraber tüketmek yerine ufak bir kâse sütlü tatlı, 1 dilim börek yada 1 dilim kek tercih edebilirsiniz. Bu sebeple 1 dilim baklava 1 dilim ekmeğe, 1 dilim su böreği ise 4 dilim ekmek ve 1 yiyecek kaşığı yağa eşittir. Şekeri ve yağı da fazlaca yüksektir. Tüketilen tatlı miktarının günde 2 porsiyonu geçmemesine dikkat edin. Şeker hastaları, kalp hastaları, gerilim hastaları bu tür yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalıdır. Ek olarak gazlı içecekler, konsantre meyve suları yada şekerli limonatalar yerine su, şekersiz meyveli çaylar, taze sıkılmış meyve suları, ayran yada mütevazı sodalar tercih edilmelidir.”

EV YAPIMI DONDURMA TARİFİ

Beslenme ve Rejim Uzmanı Hatice Sultan Kirişçi, son olarak bayramda ev yapımı sıhhatli dondurma yapmak isteyenler için ise şu tarifi verdi: “İstediğiniz meyveleri küp küp doğrayarak dipfrize atın. Meyveleri (2 kâse istediğiniz meyve olabilir) bigün dondurucuda tuttuktan sonrasında derin bir kaba alın ve üstüne 1,5 su bardağı yoğurt ilave edin. Meyvelerin yoğunluğuna gore yoğurdu ayarlayabilirsiniz. Meyvelerin tadına gore üstüne 1 tatlı kaşığı bal ya da 2 tane Medine hurması ekleyebilirsiniz. Gene aynı kabın içine ceviz, badem ve fındığı da ilave ettikten sonra hepsini robottan geçirin. Elde edilmiş karışımı dinlenmesi ve kıvamını bulması için yine dondurucuya atın ve bigün daha beklemeye alın. Bekleme süresi dolduğunda dondurmanız hazırdır. Üstüne portakal kabuğu rendeleyerek ya da ceviz, fındık koyarak servise hazır hale getirebilirsiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir