Bayram sabahı kahvaltınız hafifçe olsun

Sağlık

Tüm dünyanın gündemini oluşturan Covid 19’la savaşmaya, kendimizi ve çevremizi korumaya devam ediyoruz. Ziyaretlerin kısıtlı olduğu, evde kaldığımız için hareketin azaldığı ve fazla yiyecek yeme eğilimine girebileceğimiz bu günlere fazlaca dikkat edilmesi gerekiyor. Uzun saatler aç kalınan Ramazan ayı sona erdiğinde, bolca kalorili gıdalarla bezenmiş heybetli bayram sofraları hazırlamak yerine; sıhhatli yiyeceklerden oluşan menülere yönelmek, bilhassa de tatlı tüketimini sınırlandırmak ehemmiyet taşıyor. Uzman Diyetisyen Yaşam Karamahmut, oruçtan çıkan vücudun yeni düzene daha süratli adapte olmasının püf noktalarını verdi…
Oruç tutarken yaşanmış olan uzun soluklu açlık sonrası, börekli, ballı, sarmalı yiyecekler ile bayram sabahı yeni döneme ani bir giriş yapılır. Sadece bu bayram ötekilerden değişik. Ramazan ayı ve bayramın bu yıl koronavirüse denk gelmesi sebebiyle, yeni yaşam alışkanlıklarımızla beraber çekirdek aile özelinde yaşanacak değişik bir süreç bizleri bekliyor. Hafifçe bir kahvaltı, haşlanmış yumurta, peynir ve zeytin ile güne başlayın.
Ramazan’da değişik saatlerde uyundu, yeme düzeni değişti ve dolayısıyla metabolizma da değişti. Şimdi bir ay oruç düzenine alışan bedeni yeni bir döneme alıştırmak gerekiyor. Bedeninizin aniden 30 gün süresince iki öğünle beslendiğini unutmasını beklemeyin. Yavaş bir geçiş yapın.
Ramazan süresince iki öğüne alışmış midenizi yormamak ve bağırsak problemlerinden korunmak için kızartma, kavurmalar yerine ızgara, fırın ve haşlama şekilleri tercih edilmelidir. Börek ve sarma benzer biçimde karbonhidrat içinde ne olduğu yüksek yiyecekler sizin de bayram klasiğiniz ise bu tarz şeyleri öğleden sonrasında ufak porsiyonlarda, ara öğün olarak tüketin.
Ramazan’da sebze ve meyve tüketiminin azalması kabızlık benzer biçimde bazı sindirim sistemi problemlerine yol açabiliyor. Sindirim sistemini harekete geçirmek için günde 3-4 porsiyon sebze ve meyve tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin.
Şeker, yüksek gerilim ve böbrek hastaları bayramda da rejimlerini bozmamalı, ilaçlarına devam etmeli.
Evde bile olsak egzersiz yapmayı, evin içinde adım atmayı dikkatsizlik etmeyin. Tertipli spor yapıyorsanız devam edin.
Ramazan ayı süresince gece yiyecek yemeye fazlaca alıştınız. Sadece artık buna bir son vermeniz gerekiyor. Gece yemelerini derhal durdurun, uyku saatlerinizin de tekrardan düzene girmesini sağlayın.
Tatlı tercihlerinizi sütlü ve şekerli olanlardan yana yapın. Hamur harcı işleri, çikolata ve şerbetli tatlılardan uzak durun.
Metabolizma düzenini eski rutinine döndürmek ve kabızlık problemine engel olmak için günde minimum 10 bardak su için.
Sindirim ve bağırsak sisteminize tesir edecek fazlaca acılı ve baharatlı öğünlerden kaçının.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir