Balın yararları nedir, neye iyi gelir? Günlük bal tüketimi ne kadar olmalı?

Sağlık

Balın yararları o denli fazladır ki, hepsini bilimsel olarak detaylı bir halde incelemeye fırsat bulunamamıştır. Günümüzde, tüm toplumlar balı şifalı bir yiyecek olarak kabul etmekte ve hatta bazı hastanelerde yaraların tedavisi için bal kullanılmaktadır. Haberimizde yer edinen balın faydalarının bir çok ham yada pastörize edilmemiş ballara özgüdür ve katkı maddesi balın zararları ve öteki yan tesirleri ortaya çıkarabilir. Marketlerde satın aldığınız kavonoz balın bir çok pastörize edilmiştir. Yüksek ısı ile meydana getirilen bu işlem, baldaki istenmeyen mayaları öldürür, rengi ve dokuyu daha kuvvetli hale getirir. Ek olarak bu işlem baldaki kristalleşmeyi giderir ve balın raf ömrünü uzatır. Yararlı besinlerin birçoğu da pastörize işlemi esnasında zarar görür ve balın yararları bundan dolayı yok olabilir.

Pişmemiş balı tecrübe etmek istiyorsanız, güvenilir bir mahalli üreticiden satın alın ve asla marketlerde satılan markalara tam olarak güvenmeyin. İşte ham balın yararları…

BALIN FAYDALARI

Bal, geleneksel tıpta binlerce senedir potansiyel antibakteriyel, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri sebebiyle kullanılmıştır. Tıbbi kullanım için hususi olarak hazırlanan bal, yara örtüleri için topikal olarak uygulanabilir. Balın düşük rutubet içinde ne olduğu, hidrojen peroksit ve asitliği (averaj pH 3.9) bakterilere karşı elverişsizdir ve balı antibakteriyel özelliklerini verir.

Öksürük, karın ağrısı için bal!

9 Anti-enflamatuar özelliklerin antioksidan maddelere bağlı olduğu düşünülmektedir, sadece 8 ayrı bal örneğindeki miktarlar balın orijinine, bileşimine ve dozuna bağlı olarak değişmektedir. 6 Bireysel ve ufak ölçekli hücre, hayvan ve insan çalışmalarından elde edilmiş bazı kanıtlar, balın öksürük, karın ve sindirim rahatsızlıklarının tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Bal üstüne meydana getirilen oldukca sayıda çalışmaya karşın, bunların bir çok insanlarda yapılmamaktadır. İnsanlarda balın sağlığa yararlı etkilerini araştıran bu emekler, değişik bal türleri ile değişik hastalıkların önlenmesine yönelik ufak ölçekli çalışmalardır. Genel olarak, balın insanlarda belirli sıhhat etkilerine haiz olduğuna dair kanıtlar sınırlıdır ve kati değildir, sadece bal tüketimi dünya genelinde neredeyse her tabip ve uzman tarafınca önerilmektedir.

Bal antioksidanlar ihtiva eder

Bazı bal türlerinin, kanser, kalp hastalığı, vb. benzer biçimde sıhhat problemlerine iyi gelen antioksidanlar ihtiva ettiği bilinmektedir.

Kanserle savaşmaya destek olabilir

Fareler üstünde meydana getirilen ön emekler, bazı bal türlerinin kanser hücresi büyümesini inhibe edebileceğini göstermektedir. Şimdiye kadar, yalnız farelerde emekler yapılmıştır, bu yüzden insanlara kati olarak çeviri edilemez.

Kesiklerinizi ve yanıklarınızı iyileştirmeye destek olabilir

Bazı araştırmalar, balın ufak yaralara ya da orta dereceli yaralara direkt uygulanmasının, söz mevzusu yarada iyileşmeyi hızlandırabileceğini göstermektedir.

Sindirimi kolaylaştırır

Bal, sindirim sisteminde şekerden faydalıdı. Bileşimi sebebiyle, tertipli şeker parçalanmadan ilkin alınmalıdır şu demek oluyor ki sindirime faydası için pastörize olmamadırı. Arılar bala enzim ekledikçe, şekerler aslına bakarsanız kısmen parçalanır, böylece sindirimi kolaylaştırır

Süzme çiçek balının yararları

Şekerden değişik olarak, bal vitaminler, mineraller ve antioksidanlar ihtiva eder; dolayısıyla balın şekere kıyasla sıhhat yararları bulunduğunu düşünmek kolaydır. Bununla beraber, baldaki vitaminler ve mineraller tavsiye edilen günlük alım miktarının %1’inden daha azında bulunur. Balda bulunan düşük oranda vitamin ve minerallerden sıhhat yararları elde etmek için büyük miktarlarda balın yenmesi gerekir. Bu miktarlar Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca tavsiye edilen günlük şeker alımını aşacaktır.

Defne yaprağının yararları nedir? Defne yaprağı çayı zayıflatır mı? >

BALIN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

 • 1 kaşık bal kaç kalordir? Balın kalorisi aşağıdaki şekilde ifade edilebilir:
 • 1 gram bal 3 kalori
 • 1 çay kaşığı bal 9 kalori
 • 1 tatlı kaşığı bal 15 kalori
 • 1 yiyecek kaşığı bal 31 kaloridir

100 gram balda aşağıdaki oranda besinler bulunur:

 • Su: 17.1 g.
 • Enerji: 304 kcal.
 • Protein: 0.3 g.
 • Toplam yağ: 0 g.
 • Karbonhidrat: 82.4 g.
 • Lif: 0.2 g.
 • Şeker: 82,12 g.
 • Kalsiyum: 6 mg.

BALIN ZARARLARI

İshale Niçin Olabilir

Bal ishale niçin olabilir. Glikozu aşan fruktoz ihtiva eder. Bu, vücutta tamamlanmamış fruktoz emilimine yol açabilir ve potansiyel olarak ishale niçin olabilir.

Besin Zehirlenmesine Niçin Olabilir

Bal organik olarak mikrop ihtiva eder. Bunlar içinde toz, hava, kir ve polenden gelen bakteri, maya ve küfler bulunur. Sadece balın antimikrobiyal özellikleri olduğundan, bu mikroplar çoğu zaman kaygı sebebi değildir.

Bununla beraber, balın ikincil kontaminasyonu taşıyabilme olasılığı vardır. Bu, insanoğlu, kaplar, rüzgar ve toz tarafınca işlenmeden gelebilir. Bu ender olmasına karşın, dikkatli olmak önemlidir. Besin zehirlenmesi öykünüz var ise, baldan kaçının yada yalnız güvenilir bir satıcıdan satın alın.

Bezelyenin yararları nedir, neye iyi gelir? Bezelyenin kalorisi ve gıda kıymeti >

Diş Çürümesine niçin olabilir

Bal şeker ihtiva eder ve yapışkandır. Bu niçin bir şahıs, bal tükettikten sonrasında ağzını muntazam bir halde çalkalamazsa uzun solukta bal diş çürümesine niçin olabilir.

Bal çocuklarda diş çürümesine niçin olabilir. Baldaki şeker, oral bakterilere yiyecek sağlayabilir ve büyümelerini teşvik edebilir.

Bazıları bal benzer biçimde organik şekerlerin rafine şeker ile benzer zararı dokunan etkilere haiz olabileceğine inanmaktadır. Sadece, bu açıdan bilimsel araştırma yoktur.

Civanperçemi yararları nedir? Civanperçemi ne süre tesirini gösterir? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir