Badem sütünün yararları nedir, ne işe yarar? Badem sütü zayıflatır mı?

Sağlık

Sıhhat dostu olan badem varlıklı bir kalsiyum deposu olmaktadır. Bir 200 gram bademde ortalama 500mg kalsiyum bulunmaktadır. Dünyada kullanılan en popüler nebat sütlerindendir. Badem sütü hakkında genel anlamda çokça gündemde olan konulardan birisi badem sütü ne işe yarar benzer biçimde konulardır. Kilo vermek için en iyi destek olan içeceklerin başlangıcında gelmektedir. Ek olarak laktoz içermez ve antioksidanlar, potasyum ve kalsiyum benzer biçimde mineraller açısından oldukça zengindir. Bu sayede sizleri çeşitli hastalıklardan korumaktadır. Bu sütün kalorisi oldukça düşüktür. Badem sütü ile ilgili insanların merak etmiş olduğu birkaç sual bulunmaktadır. Bu sorular çoğu zaman Badem sütü ile neler yapılır ve badem sütü ne kadar içilmeli benzer biçimde sorular sıkça sorulmaktadır. Badem sütü ile kek, muhallebi, puding ve daha birçok çeşit yiyecek yapabilirsiniz. Aşırı tüketmemeye itina gösteriniz. Badem sütünün kalorisi ve gıda kıymeti nedir? Dört gözle beklenen bu suali yanıtlayacağız. Badem sütü zayıflatır mı, hamilelikte badem sütü ne işe yarar? İşte detaylar.

BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI

Şifa deposu olan bu badem sütünün yararları saymakla bitmez. Bu faydalardan ilki badem sütünün, ihtiva ettiği sıhhatli yağlar ve lif yardımıyla koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaya destek olmaktadır.

•Badem, fena huylu kolesterolü düşürücü etkiye haiz olmaktadır.

•Sizleri tok tutmaya destek sunar. Bu sayede kolay bir halde kilo verebilirsiniz.

•Badem sütünün muhteviyatında bulunan bolca miktardaki E vitamini yardımıyla, cildi parlak meblağ ve hatta zararı dokunan UV radyasyonundan korur.

•Saç dökülmesini önlemeye destek sunar. Ek olarak saçlarınızı kuvvetlendirir ve parlaklık verir.

•Badem sütünün muhteviyatında bulunan E vitamini göz sağlığına faydalıdır. Gözde bulunan katarakt ve maküler yozlaşma da dahil olmak suretiyle ciddi göz rahatsızlıklarını önlediği görülmektedir.

Papatya çayının yararları nedir? İşte şifalı nebat papatya çayının yararları.. >

BADEM SÜTÜNÜN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Badem meyvesinin ezilerek ve su katılarak yapımından oluşan badem sütünün kalorisi; 200 gramı 30 kcal olarak bilinmektedir. Badem sütünün gıda kıymeti ise; %14 karbonhidrat, %14 protein, %71 yağ içermektedir.

Sarımsağın saça yararları nedir? Sarımsak saç çıkarır mı? >

BADEM SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

Badem sütünü, bir su bardağı pişmemiş bademi 12 saat suda beklemeye alın hemen sonra sudan çıkardığınız bademleri durulayın ve kabuklarını soyun ve 250 ml su ile beraber bir dakika süresince kuvvetli bir blenderden geçirin. Hemen sonra 750 ml su ilave edin ve bir dakika daha blenderden geçirin. Elde dilen badem sütünü ince bir tülbent ya da kevgirden geçirin. Artık sütünüz hazır hale gelmiş durumdadır. Bu elde dilen sütü öteki sütler benzer biçimde mısır gevreğine ilave ederek tüketebilirsiniz. Ek olarak kahve yada çayınıza da ekleyebilirsiniz. Birde puding yada dondurma yapımında da kullanabilirsiniz.

BADEM SÜTÜ ZAYIFLATIR MI?

Şifa deposu olan bu sıhhatli gıda ürünü, muhteviyatında bulunan sıhhatli yağ asitleri ile zayıflamanızı sağlamaktadır. İspanya da meydana getirilen, 8 bin 865 erişkin adam ve hanım üstünde uygulanan bir çalışmada, haftada minimum 2 kez badem tüketen kişiler, asla tüketmeyenlere bakılırsa yüzde 31 daha çok kilo kaybettikleri gözlenmiştir.

BADEM SÜTÜ İLE İNEK SÜTÜNÜN KARŞILAŞTIRILMASI

Badem sütünü inek sütünden ayıran en temel özellik, inek sütü hayvansal ve organik olup, badem sütünün bitkisel kaynaklı olmasıdır. Ek olarak inek sütü içinde laktoz ve hayvansal protein bulunmaktadır. Badem sütünde laktoz bulunmaz ve bu özelliği yardımıyla alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmayabilirsiniz. Ek olarak bir bardak badem sütünde yalnız 1 gram karbonhidrat ve 3 gram yağ bulunurken, inek sütünde ortalama 12 gram karbonhidrat ve 8 gram yağ bulunmaktadır.

BADEM SÜTÜNÜN CİLDE FAYDALARI

•Şifa deposu olan badem sütünün sağlığa faydası olduğu benzer biçimde cilde de yararları bulunmaktadır. Antioksidan özelliği bulunan badem sütü istenmeyen özgür radikallerin oluşumunu önler. Ek olarak cildin yaşlanmasını önlemiş olur.

•Cildi güneş ışınlarından korur.

•Cildi temizler.

•Cildin yorgunluğunu alır.

•Cildi nemlendirir.

HAMİLELİKTE BADEM SÜTÜ

Şifa deposu olan badem anne adaylarının da hamilelik dönemlerinde fazlaca mühim bir dostu olmaktadır. İçeriğinde bulunan protein yardımıyla bebeğinizin kas hacminin gelişmesine destek sunar. Hamile anne adaylarının bebekleri için en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan birisi badem Sütü bebeklere ne süre verilir benzer biçimde soruların yanıtını merak etmektedirler. Badem sütü fazlaca fazla şeker bulundurduğundan dolayı alerji yapabileceği durumundan dolayı doktor onayı ile kullanılmalıdır. Çoğu zaman 2 yaş ve sonrasında bebeğe badem sütünü içirmenin daha güvenli olduğu bilinmektedir.

Varlıklı bir lif deposu oluşu ile de hamilelik döneminde sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına ve kabızlık problemleri yaşamamanıza destek olmaktadır. Ek olarak badem sütünün muhteviyatında bulunan kalsiyum yardımıyla bebeğinizin kemik ve diş gelişimini destek sunar.

Adaçayı yararları ile şaşırtıyor! Bakın olağanüstü nebat adaçayı neye iyi gelir… >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir