Ayrık otu yararları ve zararları nedir? Ayrık otu ne işe yarar, iyi mi kullanılır?

Sağlık

Ayrık otu, çoğu zaman bahar aylarında toplanıp kurutulur. Derhal her türlü ortamda yetişmesi mümkündür. O şekilde ki kumlu topraklarda, tarlada, yol kenarında, davet ve meralarda yetişebilir. Buğdaygiller ailesine mensuptur. Oldukça şifalı bir bitkidir. Toprağın altında bulunan sarımtırak renkteki kökleri, bitkisel ilaç olarak kullanılır. Vatanımızda ortalama yirmi değişik türü yetişen ayrık otu, Mekke ayrığı olarak da adlandırılır. Peki ayrık otunun yararları nedir? Ayrık otu ne işe yarar ve ne için kullanılır?

AYRIK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

 • Böbreklerde meydana gelen taş problemini giderir. Taşın vücuttan atılmasını kolaylaştıran ayrık otu hem de böbrek ve mesanede varlık gösteren iltihapları yok eder, meydana gelmesi olası iltihabı önler.
 • İdrar söktürücü özellikte bir bitkidir.
 • İltihap kaynaklı hastalıkların tedavisine organik bir destek olarak kullanılır.
 • Böbreklerde meydana gelen sancıların giderilmesine destek verir. Bununla beraber böbrek yetmezliği olan hastalara tabip kontrolünde kullanılması tavsiye edilen bir bitkidir.
 • Kanı toksik maddelerden temizleyerek vücuttan dışarı atılmalarını sağlar.
 • Antiseptik bilhassa bir bitkidir.
 • İçeriğinde yer edinen maddeler yardımıyla prostat büyümesini önlendiği düşünülür.
 • Romatizma kaynaklı semptomların şiddetinin azaltılmasına, rahatlamaya destek verir.
 • Egzama ve cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlar.
 • Yazları tüketildiği takdirde harareti ve susuzluğu giderdiği bilinir. Bunun için kökünün kaynatılıp mütevazı olarak ya da içine limon sıkılarak tüketilmesi önerilir.

Kefirin yararları nedir? Kefir zayıflatır mı, iyi mi tüketilir? >

AYRIK OTU KÖKÜ NASIL KULLANILIR?

Ayrık otu kökünün ekin alanlarında bitkilere zarar verdiği biliniyor. Yabani bir nebat olması dolayısıyla ekinlere zarar verir. Bunun için ekin alanlarından temizlenmesi gerekir. Fakat insan vücudunda ise tam tersi şekilde yararlı bir bitkidir.

Ayrık otunun yararları aslolan olarak kök kısımlarındadır. Bunun için kök kısımlarının kaynatılması gerekir. Ayrık otu iyi mi kullanılır?

 1. Ayrın otunun kökü suda kaynatın. Hemen sonra eleyerek içebilirsiniz.
 2. Toz halde satın aldığınız ayrık otunu yiyeceklerden ilkin ılık su ile karıştırıp içebilirsiniz. Bunun için 1 bardak ılık suyla 1 çay kaşığı toz ayrık otunu karıştırabilirsiniz. Ayrık otu tat olarak meyan köküne benzer. Bu sebeple tadı birazcık mayhoştur. Dolayısıyla bu karışımı limon ya da nane ile tatlandırarak da içebilirsiniz.

Kestane balının yararları ve zararları nedir? Kestane balı iyi mi tüketilmeli? >

AYRIK OTU ZAYIFLATIR MI?

Ayrık otu, tıpkı öteki otlar benzer biçimde direkt zayıflama benzer biçimde bir tesir göstermez. Ayrık otunun zayıflamaya faydası da öteki otlar benzer biçimde destek olabilecek boyuttadır. Eğer beslenme programını düzenler, spor ve fizyolojik aktiviteleri aksatmadan zayıflamak için uğraş verirseniz ayrık otundan bu süreçte faydalanabilirsiniz. Peki ayrık otu zayıflamaya iyi mi yarar sağlar?

 • Ayrık otu metabolizmayı hızlandırarak zayıflama sürecine destek verir. Bunun için çayının demlenip tüketilmesi önerilir.
 • Ayrık otu diüretik özellikte bir bitkidir. Bu sebeple zayıflama dönemlerinde çayının hazırlanıp tüketilmesi önerilir. Bu çay metabolizmayı hızlandırırken yağ yakım hızını artıracaktır.
 • Tertipli olarak tüketildiği takdirde vücudun daha etken bir hal almasını sağlar, bu sayede kilo kaybını kolaylaştırır.

AYRIK OTUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Ayrık otunun insan sağlığına malum bir direkt fena tesiri yoktur. Fakat gene de davranışlarında ölçülü bir halde tüketmek, aşırıya kaçmamak gerekir. Vücutta beklenmedik bir reaksiyona rastlandığı takdirde kesinlikle en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmelidir.

Kırkkilit otunun yararları ve zararları nedir? Kırkkilit otu nerede yetişir, iyi mi tüketilir? >

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir